5.10 IA Odloty ptaków.doc

(72 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Klasa: I a

 

Krąg tematyczny: Nasi skrzydlaci przyjaciele.

 

Temat dnia: Odloty ptaków

 

Cele główne:

·         poznanie przyczyn odlotów ptaków;

·         śpiewanie wspólnie z nauczycielem piosenki „Ptaki jesienią”

·         rozróżnianie kierunków lotu ptaków;

 

 

Cele operacyjne – edukacja polonistyczna

Uczeń:

·         uważnie słucha czytanego utworu;

·         wypowiada się na temat wiersza;

·         dokonuje analizy i syntezy wyrazów;

·         czyta globalnie nazwy ptaków;

·         układa zdania o ptakach i ich smakołykach;

 

Cele operacyjne – edukacja matematyczna

Uczeń:

·         koduje kierunki  lotu ptaków;

·         klasyfikuje zbiory wg określonego kryterium;

·         liczy w zakresie 10;

 

 

Cele operacyjne – edukacja przyrodnicza

Uczeń:

·         zna przyczyny odlotu ptaków;

 

 

Cele operacyjne – edukacja plastyczna

Uczeń:

·         wykleja obrazek „Jesienny ptaszek”;

 

Cele operacyjne – edukacja muzyczna – ruchowa

Uczeń:

·         śpiewa piosenkę pt. „Ptaki jesienią”;

·         dmucha w piórko;

·         uczestniczy w zabawie „Odloty ptaków”;

 

Cele operacyjne – kultura fizyczna

Temat:  Poprzez zabawy rozwijamy szybkość, zwinność i koordynacje ruchowa.

 

Uczeń:

·         aktywnie uczestniczy w zajęciu;

·         reaguje na ustalone sygnały;

·         potrafi wykonać umówione ćwiczenie;

·         potrafi współdziałać w grupie;

·         zachowuje bezpieczeństwo podczas zabawy;

 

 

 

 

 

Metody oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, pokaz, wyjaśnienie;

 

Metody oparte na aktywności ucznia: wyjaśniania, opowiadania, odtwarzania, przeżywania;

 

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa;

 

Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, ilustracje ptaków, kierunków; obrazki do wyklejania; płyta z piosenka „Ptaki jesienią”;

 

 

Przebieg zajęcia

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

1. Powitanie, czynności organizacyjne

N. wita się z dziećmi, sprawdza obecność i pracę domową.

 

 

2. Nauka I zwrotki piosenki „Ptaki jesienią”

N. czyta tekst piosenki. Śpiewa piosenkę. Wyjaśnia niezrozumiałe słowa.

 

Dlaczego niektóre ptaki odlatują od nas na zimę.

U. słucha utworu. Powtarzają po nauczycielu kolejnych wersów piosenki. Wspólne śpiewanie piosenki ukierunkowane pytaniem nauczyciela.

 

3. Zabawa ruchowa „Odloty ptaków”

N. tłumaczy zabawę:

Wszyscy zamieniamy się w ptaszki. Będziemy poruszać się po całej sali, szykując się do odlotu. Gdy usłyszycie dx wieki grane na trójkącie, dz. szybko wymachują rękami, naśladując ruchy skrzydeł małych ptaszków, np. jaskółki. Kiedy usłyszycie dźwięki grane na bębenku – dz. Poruszają rękami, naśladując szykującego się do odlotu bociana.

U. słuchają zasad zabawy, chętnie uczestniczą w zabawie.

N. przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa.

4. Wiersz „Dobre rady sowy

N. czyta wiersz ukierunkowany pytaniem:

Posłuchajcie uważnie wiersza „Dobre rady sowy”, zwróćcie uwagę na to:

Jaka pora roku opisana jest w tym utworze?

Co powiedziała mądra sowa wróbelkowi?

U. słuchają czytanego wiersza.

Odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersz.

 

5. Rozmowa na temat wysłuchanych utworów.

Jaka pora roku opisana jest w wierszu i piosence?

Dlaczego niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów?

Które ptaki odlatują na zimę?

 

Co odpowiedziała mądra sowa wróblowi?

Odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersz.

 

6. Obserwacja ilustracji w podręczniku i zestawienie jej z treścią wiersza.

Które z narysowanych ptaków przygotowały się do odlotu do ciepłych krajów?

Jakich wskazówek udzielała im w bajce mądra sowa?

U. odpowiednio dobierają obrazki.

 

7. Ćwiczenie oddechowe - zabawa

N. dzieli dz. na dwie, trzy grupy. Każda dostaje piórko. Zadaniem dz. jest trzymać je w powietrzu jak najdłużej. Wygrywa ta grupa, której piórko najdłużej będzie fruwało.

U. słuchają zasad zabawy i chętnie uczestniczą w zabawie. Proponują modyfikacje zabawy.

 

8. Rozmowa o ptakach

Które ptaki zostają u nas na zimę?

Jak możemy im pomóc?

Jak nazywają się ptaki przedstawione na ilustracjach?

Czym odżywia się każdy z tych ptaków?

 

U. odpowiadają na pytania nauczyciela.

Nazywają pokarmy ptaków.

Ilustracje  w podręczniku str. 44

9. Analiza i synteza słuchowa wyrazów

Ją głoskę słyszysz na początku wyrazu?

N. mucha

N. komar

N. ryba

N. żaba

N. mysz

N. jagody

 

Podziel na sylaby następujące wyrazy:

N. mucha

N. komar

N. ryba

N. żaba

N. mysz

N. jagody

 

Zgadnijcie, jakie wyrazy mówię głoskami:

N. ż-a-b-a

N. m-u-ch-a

N. m-y-sz

N. j-a-g-o-d-y

N. r-y-ba

N. k-o-m-a-r

 

 

Na początku wyrazy słyszę głoskę:

 

Dz. m

Dz. k

Dz. r

Dz. ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin