Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V.docx

(15 KB) Pobierz

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V.

 

Temat:

 

Cel główny: Uczeń doskonali umiejętności pracy z ćwiczeniami z zakresu materiału: równoważnik zdania a zdanie i podział wypowiedzeń ze względu na cel, zdanie oznajmujące, pytające, rozkazujące, znaki interpunkcyjne.

 

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

1.      wyjaśnić różnicę między zdaniem a równoważnikiem zdania.

2.      przekształcić podane równoważniki zdań na zdania.

3.      zauważyć wśród różnych wypowiedzeń równoważniki zdań.

4.      uzupełnić zdania brakującymi znakami interpunkcyjnymi.

5.      omówić podział zdań i równoważników zdań ze względu na cel wypowiedzi.

6.      przekształcić zdanie oznajmujące na rozkazujące.

7.      ułożyć zdania pytające i rozkazujące.

8.      odróżnić zdania oznajmujące od pytających i rozkazujących.

 

Pomoce dydaktyczne: podręcznik Anny Wojciechowskiej „Słowa na start. Podręcznik do nauki o języku z ćwiczeniami” klasa 5, część II, str. 7 -12

 

Metody i techniki pracy: pogadanka, ćwiczeniowa.

 

Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.

 

Czas trwania zajęć: 45 minut

 

Przebieg lekcji:

 

1.      Sprawy organizacyjno – porządkowe (sprawdzenie obecności).

2.      Podanie tematu lekcji.

3.      Zapoznanie uczniów z celami i wyjaśnienie co będzie robione na lekcji. Zapisanie w zeszycie: Praca z ćwiczeniami „Słowa na start II” str. 7 -12.

4.      Przypomnienie wiadomości o zdaniu i równoważniku zdania. (Zdanie to wypowiedzenie, które zawiera orzeczenie w formie osobowej. Równoważnik zdania nie posiada orzeczenia. Czasownik w formie osobowej, np. piszę, rysujesz, mówią. Czasownik w formie bezosobowej, np. przybić, ćwiczyć, śpiewać.) Prośba do uczniów o podanie przykładowych równoważników zdania (Koncert w filharmonii. Gdzie klucze do garażu?).

5.      Uczniowie rozwiązują ćwiczenie 1, 2, 3, 4, 5 i 6 ze stron 7, 8 i 9. Po wykonaniu każdego zadania jest ono sprawdzane razem z nauczycielem na forum klasy.

6.      Nauczyciel pyta uczniów co wiedzą na temat celowości wypowiedzi (przypomnienie wiadomości). ( Zdania i równoważniki zdań ze względu na cel wypowiedzi dzielimy na: oznajmujące – informują nas o czymś, rozkazujące – wyrażają polecenie, rozkaz lub życzenie oraz pytające – służą do postawienia pytań.)

Notatka do zeszytu:

Podział zdań ze względu na cel wypowiedzi:

 

 

ZDANIE





 

 

OZNAJMUJĄCE

Czyli takie, które nas o czymś powiadamia, informuje.

Np. Dzisiaj Eskimosi już rzadko kiedy budują igloo.

Na końcu zdania oznajmującego stawiamy kropkę lub wykrzyknik.

Np. Dziś są urodziny Ani.

Ciocia przyjechała!

 



ROZKAZUJĄCE

Czyli takie, które wyraża rozkaz, prośbę, życzenie.                       Np. Nie depcz moich kwiatków.

Na końcu zdania rozkazującego stawiamy wykrzyknik lub kropkę.

Np. Wyrzuć śmieci!

Podaj mi rękę.

 

PYTAJĄCE

Czyli takie, które jest pytaniem.

Np. Czy dzikie zwierzęta powinno się trzymać w klatkach?

Na końcu zdania pytającego stawiamy znak zapytania, ale możemy też dodać wykrzyknik.

Np. Jak to się stało?!

 

 

7.      Klasa wykonuje ćwiczenie 1, 2, 3, 4, 5 i 6 ze stron 10, 11 i 12.

8.      Praca domowa:

·         ćwiczenie 7 ze strony 9,

·         Ułóż zdania rozkazujące, pytające i oznajmujące z czasownikami: mówić, cieszyć się. Pamiętaj o znaku interpunkcyjnym na końcu zdania.

·         Ułóż jak najwięcej pytań, do których odpowiedzi znajdują się w poniższym zdaniu.

W minioną niedzielę oglądałem z rodzicami interesujący film o życiu afrykańskich plemion.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin