SCENARIUSZ.doc

(46 KB) Pobierz
SCENARIUSZ

SCENARIUSZ

Miejsce akcji- Siemianowice Śląskie, czas- rok 2050. Stanowisko archeologiczne, obok parawan lub inna dekoracja zasłaniająca uczestników szkolnej akademii.
Do stanowiska Profesora podbiega Student1. W ręce trzyma czerwoną tabliczkę.
Panie Profesorze znalazłem tabliczkę z napisem Gimnazjum Nr 4 w Siemianowicach Śląskich. Co to było gimnazjum?
Profesor wyjaśnia:
Po reformie oświaty dokonanej w 1999 roku w Polsce, było jednym z poziomów kształcenia po szkole podstawowej.
Student 2 pokazuje zdjęcie z podpisem Józef Piłsudski.
Profesor:
Była to bardzo ważna postać w historii Polski I połowy XX wieku. Odszukajcie sobie więcej informacji na jego temat.
Student 2 podchodzi do komputera, po chwili ma już wydruk, czyta:
Józef Piłsudski- to mąż stanu, działacz niepodległościowy, organizator niepodległego państwa polskiego, a później jego przywódca. Niezwykle barwna postać- w młodości zagorzały socjalista, przebywał nawet na zesłaniu. Przed I wojną światową organizował drużyny strzeleckie w Galicji, a po jej wybuchu współtworzył zbrojne oddziały, będące zalążkiem armii polskiej. Odmówił złożenia przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu, za co w 1917 roku znalazł się w więzieniu. Zwolniony z twierdzy magdeburskiej powrócił do Warszawy i dzięki niezwykłej popularności i osobistemu autorytetowi objął najwyższą władzę jako Tymczasowy Naczelnik Państwa. Z jego nazwiskiem nierozerwalnie kojarzy się fakt odrodzenia niepodległego państwa polskiego.
Student 3 trzyma książkę
Znalazłem podręcznik do historii. Nawet dobrze zachowany. Jest tu lekcja pt. "U zarania niepodległości", a w niej wspomnienia profesora Karola Estreichera, wówczas kilkunastoletniego ucznia gimnazjum, o początkach wolnego państwa polskiego.
Student czyta fragment wspomnień.
Na scenie pojawia się ponownie Student 1. Przynosi dyskietkę. Wkłada ja do komputera.
Ciekawe co na niej zapisano?
Słychać muzykę- fragment pieśni "My Pierwsza Brygada". Zaciekawiony Student pyta Profesora:
Panie Profesorze co Pan wie o tej "Pierwszej Brygadzie"?
Profesor:
W czasie I wojny światowej u boku państw centralnych, a zwłaszcza Austro-Węgier walczyły polskie ochotnicze oddziały wojskowe. Ich zalążkiem była sformowana przez Józefa Piłsudskiego kompania strzelców, która podjęła działania na terenie Królestwa Polskiego. Te tzw. Legiony Polskie były podporządkowane wprawdzie dowództwu austriackiemu, ale żołnierze posługiwali się językiem polskim i nosili polskie mundury strzeleckie. W myśl zawartej z władzami austriackimi umowy utworzono dwa legiony: Zachodni i Wschodni. Legion Zachodni składał się z III Brygad, z których I-szą dowodził Józef Piłsudski. Legioniści odznaczyli się wielkim męstwem w licznych bitwach i potyczkach z wojskami rosyjskimi. Po tzw. kryzysie przysięgowym w 1917 roku uległy likwidacji.
Student 3 pokazuje Profesorowi kasetę VIDEO
Nasze kolejne znalezisko- kaseta VIDEO. Będziemy mieli okazję sprawdzić czy magnetowid, który znaleźliśmy miesiąc temu jest sprawny.
Wkłada kasetę do magnetowidu.Odsuwamy parawan i oczom widzów ukazuje się grupa uczniów odświętnie ubranych, którzy zaczynają szkolną akademię.
Profesor:
To był chyba zarejestrowany fragment szkolnej uroczystości.
Po zakończeniu akademii Student 1 podchodzi do Studenta 2 z zeszytem.
Zobacz, mam zeszyt do historii. Nawet można odczytać jedną stronę.
Student 2
Pokaż, o jest zadanie domowe na temat: "Z czym kojarzysz dzień 11 listopada?" Posłuchajcie wszyscy.
Dzień 11 listopada to dzień dla Polaków bardzo ważny. W roku 1918 po 123 latach niewoli naród nasz znowu był wolny i mógł żyć we własnym państwie. Uparcie, każdy kto kochał Polskę walczył o jej przywrócenie. Nasi przodkowie stawali do walki z zaborcami u boku każdego, kto dawał im nadzieję na wolność. Gdy nasi sojusznicy zawodzili, sami zrywali się do walki narodowowyzwoleńczej, byli wszędzie tam gdzie można było pomóc innym pokonać ciemiężycieli. Ciągle przypominali światu, że Polacy są mimo, że nie ma ich państwa. Wszystkie te starania i trudy doceniono, gdy runął stary porządek, po I wojnie światowej. Nagrodą za wytrwałość i ofiary była upragniona wolność.
Profesor: Autor tej pracy docenił wartość wolności. My również obchodzimy to święto. Pamiętamy komu zawdzięczamy fakt, że dzisiaj żyjemy w pokoju, że nie ma już zaborców i nie musimy umierać walcząc o wolność. Waszym zadaniem jest by te wydarzenia nie zostały zapomniane, przekazujcie je następnym pokoleniom.
No, na dzisiaj to już koniec pracy. Proszę zabezpieczyć te cenne znaleziska. Do zobaczenia.

 

http://www.ogniskowiec.znp.edu.pl/publikacje/inne/scenariusz/strony/rama.html

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin