Dwutlenek węgla.docx

(17 KB) Pobierz

Dwutlenek węgla (CO2, nazwa systematyczna: tlenek węgla(IV)) - nieorganiczny związek chemiczny, tlenek węgla na IV stopniu utlenienia.

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny, bezwonny i niepalny gaz, dobrze rozpuszczalny w wodzie i cięższy od powietrza (ok. 1,5 razy). Pod normalnym ciśnieniem przechodzi ze stanu stałego do gazowego (sublimuje) z pominięciem fazy ciekłej w temperaturze -78,5°C. Pod zwiększonym ciśnieniem (5.1 atm) można go jednak skroplić w temperaturze - 57 °C.

W naturze występuje w stanie wolnym w atmosferze i związanym (np. jako składnik CaCO3).

Dwutlenek węgla jest produktem spalania i oddychania. Jest wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy. Tworzy się przy utlenianiu i fermentacji substancji organicznych. Występuje w kopalniach, cukrowniach, gorzelniach, wytwórniach win, silosach zbożowych, browarach i studzienkach kanalizacyjnych. W małych stężeniach nie jest trujący, w większych stężeniach ditlenek węgla jest szkodliwy dla zdrowia a nawet zabójczy, a jego działanie powoduje powstawanie hiperkapni, a co za tym idzie kwasicy oddechowej i w następstwie obrzęku mózgu.

Otrzymywanie:
W laboratorium najłatwiej wytworzyć dwutlenek węgla działając dowolnym kwasem (np. octowym, solnym, cytrynowym) na węglan wapniowy (CaCO3) lub węglan sodu (Na2CO3) czy też wodorowęglan sodowy(NaHCO3).

W przemyśle dwutlenek węgla otrzymuje się jako wynik spalania lub wydobywa się z ziemi, a także jako produkt uboczny przy produkcji piwa.

Zastosowania:
-Jako suchy lód jest wykorzystywany jako chłodziwo
-Zawarty w powietrzu wywołuje twardnienie zaprawy wapiennej
-Gazowanie napojów chłodzących
-Jako atmosfera neutralna w dojrzewalniach owoców i wielu innych miejscach
-Czynnik chłodniczy w obiegach nadkrytycznych
Czynnik roboczy w gaśnicach śniegowych i instalacjach gaśniczych (obecnie w krajach UE wycofywane gaśnice tzw. śniegowe)

Wykrywanie:
Obecność dwutlenku węgla można stwierdzić za pomocą wody wapiennej. W zetknięciu się wody wapiennej z dwutlenkiem węgla następuję reakcja:

CO2 + Ca(OH)2 → H2O + CaCO3
Wytrącenie się węglanu wapnia powoduje zmętnienie roztworu.

 

Tlenek węgla (II)to gaz bezwonny, bezbarwny, trudno rozpuszczalny  w wodzie.Tlenek  węgla (II) pospolicie nazywany jest czadem. Związek ten ba bardzo silne właściwości trujące. Łaczy się on hemoglobiną krwi, uniemożliwiając transport tlenu z płuc. Gdy połowa hemoglobiny zostanie  związana z tlenkiem węgla (II) –tworzy się wówczas karboksyhemoglobina- następuje śmierc spowodowana brakiem tlenu.


 


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin