Kalendarium Sw Wojciecha.doc

(29 KB) Pobierz

Kalendarium św. WOJCIECHA

 

800              Z tego roku pochodzi Mszał św. Wojciecha, który przypuszczalnie przywiózł św. Wojciech z Francji, gdy nawiedzał klasztory benedyktyńskie. Powyższe klasztory posiadały biblioteki zawierające kodeksy z czasów karolińskich, a także pochodzące z Wysp Brytyjskich. Mszał ten znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.

 

Ok. 956              W Libicach, w Czechach, u ujścia Cydliny do Łaby urodził się                                           Św. Wojciech.

 

965                            Mieszko I żeni się z Dąbrówką, córką księcia czeskiego                                                         Bolesława Srogiego z rodu Przemyślidów, która była matką

                            Bolesława Chrobrego.

 

966                            14 kwietnia Mieszko I razem ze swoim dworem przyjął                                                         chrzest - CHRZEST POLSKI. Na chrzcie Mieszko I otrzymał

                            imię Dagobert. Według ostatnich badań chrzest odbył się na

                            Ostrowiu Lednickim.

 

970-977              Za czasów Mieszka I powstał na podgrodziu kościół                                                         Wniebowzięcia NMP - była to trójnawowa bazylika z głazów                                           polnych o dł. ok. 38 m, szer. ok. 28 m.

 

977                            Zmarła Dąbrówka, żona Mieszka I, pierwsza chrześcijańska                                           księżna polska. Pochowana została w katedrze                                                                       gnieźnieńskiej.

 

968                            Papież Jan XIII, dzięki inicjatywie cesarza Ottona I,                                                         ustanowił w Magdeburgu metropolię misyjną dla nawracania                                           Słowian zachodnich.

 

972                            Sławnik wysłał syna do Magdeburga, do słynnej wówczas                                           szkoły przy klasztorze św. Maurycego. W szkole katedralnej                                           przebywał do roku 981 i tam otrzymał sakrament                                                                       Bierzmowania, na którym przyjął imię Adalbert (imię to miał                                           ówczesny biskup Magdeburga zm. 981 r. - święty).

 

981                            Św. Wojciech po ukończeniu szkoły udał się do Czech.                                                         Posiadane wielostronne wykształcenie zdobyte w                                                         Magdeburgu, otworzyło mu drogę do dalszej kariery                                                         duchownej.

 

 

 

 

981                            Po przybyciu do Pragi przyjął święcenia diakonatu i                                                         niebawem kapłaństwa. Biskupem Pragi był Ditmar - Niemiec                                           z pochodzenia, a państwem rządził wówczas Bolesław II                                           Pobożny.

 

981                            Zmarł ojciec św. Wojciecha Sławnik, który był jednym z                                                         najpotężniejszych książąt czeskich, herbu Poraj. Był                                                         spokrewniony z dynastią saską, panującą wówczas w                                                         Niemczech, bowiem matka Sławnika, a babcia św. Wojciecha,                                           miała być rodzoną siostrą króla Niemiec Henryka I.

 

982                            2 stycznia zmarł biskup Pragi Detmar.

 

982                            19 lutego w Lewym Hradcu pod przewodnictwem księcia                                           Bolesława odbył się zjazd, na którym jednogłośnie na miejsce                             zmarłego biskupa Ditmara wybrano św. Wojciecha.

 

983                            Dopiero 3 czerwca na sejmie w Weronie został zatwierdzony                                           wybór św. Wojciecha na stolicę praską. W/g panującego                                           zwyczaju nominację musiał zatwierdzić cesarz Otton II,                                                         który był wówczas zajęty wojną z Saracenami na południu                                           Italii, wręczając mu pierścień i pastorał.

 

983                            29 czerwca św. Wojciech przyjął święcenia biskupie.                                                         Konsekrował go metropolita Moguncji św. Willigis, do                                                         którego należało biskupstwo w Pradze.

 

987                            Zmarła matke św. Wojciecha - Strzeżysława - pochodziła z                                           rodu Przemyślidów, którzy wówczas rządził państwem                                                         czeskim . Św. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów.

 

989                            Św. Wojciech opuszcza Pragę. Udał się do Moguncji i błagał                                           swego zwierzchnika - św. Willigisa - o poparcie u papieża,

                            by go zwolnił z jego obowiązków. Metropolita uzależnił swą

                            zgodę od papieża ( powodem tego były półbarbarzyńskie                                           stosunki religijno-moralne w Czechach - m. in. wielożeństwo,

                            handel niewolnikami itp.).

 

989                            Św. Wojciech z bratem Gaudentym udaje się do Rzymu -                                           papież Jan XV wyraził zgodę na krótki pobyt w Rzymie.                                                         Spotkał się tam ze św. Nilem, który poradził św. Wojciechowi

                            by wstąpił do benedyktynów w Rzymie.

 

990                            17 kwietnia św. Wojciech składa śluby zakonne razem z                                           bratem Gaudentym w klasztorze benedyktyńskim

                            św. Aleksego i św. Bonifacego na Awentynie w Rzymie.

 

992                            Zredagowany został najstarsz dokument w języku polskim -

                            "Dagome Iudex" - dokument Mieszka I, który z żoną i synami                                           oddaje pod opiekę papieża Jana XV Państwo Gnieźnieńskie.

 

992                            Zmarł Mieszka I - syn Siemomysła - pochowany w katedrze                                           poznańskiej w "Złotej Kaplicy".

 

992                            Po śmierci ojca, Mieszka I, na tron książęcy wstąpił wielki

                            przyjaciel św. Wojciecha Bolesław Chrobry, ur. ok. 967 r.

 

992                            Zmarł biskup pomocniczy praski Falkold, który zastępował

                            św. Wojciecha w czasie jego pobytu w Rzymie.

 

992                            Po śmierci biskupa Pragi, Czesi zarządali powrotu

                            św. Wojciecha. Przychylając się do życzenia papieża, wiosną

                            powrócił do Pragi zabierając ze sobą benedyktynów. Powstał                                           w Brzewnowie klasztor benedyktynów.

 

995                            Stosunki wewnętrzne w Czechach coraz bardziej pogarszały                                           się, ścierały się panujące rody, św. Wojciech po raz drugi                                           opuścił Pragę udając się do Rzymu.

 

995                            28 września - po opuszczeniu Czech przez św. Wojciecha -                                           Werszowcowie w akcie zemsty napadli na Libice - rodzinny                                           gród św. Wojciecha. Spalili go doszczętnie, wymordowali                                           czterech jego braci wraz z ich rodzinami.

 

996              W kwietniu zmarł Papież Jan XV - wygnany przez Rzymian.

 

996              Nowym Papieżem został Grzegorz V - bliski krewny Ottona III.

 

996                            W drugiej połowie września św. Wojciech przybył z Rzymu do                                           Mognucji. Chciał uregulować swój stosunek do diecezji                                           praskiej z metropolitą Willigisem.

 

996                            Za zgodą Cesarza i swego metropolity w połowie grudnia

                            św. Wojciech przybył do Gniezna, życzliwie przyjęty przez

                            Bolesława Chrobrego.

 

997                            Na początku marca św. Wojciech opuszcza gościnne Gniezno,

                            udając się w podróż misyjną do Prus, w towarzystwie

                            bł. Radzyma i subdiakona Benedykta Bogusza wraz z 30                                           wojami otrzymanymi od Bolesława Chrobrego. Udając się                                           Wisłą do Gdańska.

 

997                            27 marca w Wielką Sobotę św. Wojciech w Gdańsku dokonał                                           Chrztu Świętego.

997                            W po...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin