KRÓLOWA ŚNIEGU - mowa i myślenie.doc

(30 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Królowa Śniegu” – opowiadanie na podstawie baśni H. Ch. Andersena.

 

Cele:

·         uwrażliwianie na wartość takich cech, jak dobroć, przyjaźń, miłość

·         dostrzeganie nauki moralnejynącej z baśni

·         rozwijanie i aktywizowanie wyobraźni

·         kształtowanie umiejętności właściwego odbioru literatury poprzez tworzenie okazji do obcowania z utworem literackim

·         nabywanie umiejętności budowania poprawnych gramatycznie wypowiedzi odnoszących się do treści opowiadania

·         rozwijanie umiejętności rozpoznawania koleżanek i kolegów po głosie

·         doskonalenie umiejętności szybkiego reagowania na sygnały i polecenia

·         poszerzanie doświadczeń konstrukcyjnych

Metody:

·         czynne:

- metoda kierowania własną działalnością dzieci

- metoda zadań stawianych dzieciom

·         słowne:

- opowiadanie

- rozmowa

- objaśnienie

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Płyta CD z melodią do piosenki „Sanna”, opowiadanie na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”, ilustracje do baśni, koc, tamburyn, klocki drewniane, kartki, kredki świecowe.

 

Przebieg zajęć:

1. „Zaprzęgi” – zabawa bieżna.

Dzieci dobierają się parami i formują sanie. Gdy gra muzyka „zaprzęgi” poruszają się swobodnie po sali. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i następuje zmiana prowadzącego. Na koniec zabawy „zaprzęgi” zatrzymują się w „Lodowej Krainie”. Dzieci i nauczycielka siadają w kole, „rozpalają ognisko”, rozgrzewają dłonie poprzez chuchanie i rozcieranie.

2. „Królowa Śniegu” – opowiadanie nauczycielki na postawie baśni.

3. „Kogo porwała Królowa Śniegu?” – zabawa ruchowa.

Gdy gra muzyka dzieci swobodnie poruszają się po sali, na przerwę przykucają i chowają głowy w dłoniach. Nauczycielka nakrywa jedno z dzieci kocem. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, kto został „porwany”.

4. Rozmowa na podstawie opowiadania:

- Co stało się z Kajem?

- Co wtedy zrobiła Gerda?

- Gdzie Gerda znalazła Kaja?

- Co stało się gdy Gerda przytuliła Kaja?

- Jaka była Gerda?

- Kto to jest przyjaciel?

- Czy chcielibyście mieć taką przyjaciółkę jak Gerda i dlaczego?

- Jak myślicie, co stało się z Królową Śniegu?

5. „Sopelki” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Gdy nauczycielka gra na tamburynie dzieci swobodnie biegają po sali. Na przerwę „zamieniają się w sople” przyjmują dowolną pozycję i pozostają w bezruchu tak długo, aż nauczycielka ponownie zacznie grać na tamburynie.

6. „Lodowy pałac” – działalność plastyczna i konstrukcyjna.

Dzieci dzielą się na dwie grupy zależnie od zadania, które będą wykonywały. Jedna grupa ma za zadanie zbudować z drewnianych klocków pałac dla Królowej Śniegu, druga grupa rysuje pałac używając kredek świecowych. Po skończonej pracy dzieci z poszczególnych grup wzajemnie podziwiają wykonane prace.

7. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć.

Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i proponuje wykorzystanie dostępnych w sali zabawek do zorganizowania teatrzyku w oparciu o opowiadanie.                                                                                                                             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin