grzyby.pdf

(122 KB) Pobierz
161274177 UNPDF
mgr Iwona Rzańska
nauczyciel mianowany
Szkoła Podstawowa nr 3
w Rogoźnie
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dzień aktywności – klasa II
Blok tematyczny
: Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.
Temat dnia: Poznajemy grzyby.
Czas trwania: 225 minut
Cele ogólne:
• rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
• rozwijanie wyobraźni oraz myślenia przyczynowo-skutkowego,
• poznanie pospolitych grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących
oraz sposobu ich rozpoznawania,
• poznanie objawów zatruć grzybami i sposobu udzielania pierwszej pomocy,
• doskonalenie umiejętności pisania z pamięci,
• wdrażanie do odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych,
• kształtowanie odpowiedzialności za naturalne środowisko,
• rozwijanie umiejętności odgrywania ról,
• doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania wewnątrz drugiej dziesiątki,
• doskonalenie umiejętności analizowania tabeli.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• wygłosi z pamięci alfabet,
• uporządkuje imiona rówieśników w kolejności alfabetycznej wg pierwszej litery,
• wypowie się w kilku zdaniach na temat zasad bezpieczeństwa dotyczących zbierania,
przechowywania i spożywania grzybów,
• wytłumaczy jak postąpić w przypadku zatrucia grzybami,
• nazwie pospolite grzyby jadalne i trujące,
• rozpozna po 3 pospolite grzyby jadalne i trujące,
• odegra przydzieloną rolę w scence sytuacyjnej,
• zaśpiewa piosenki pt. „ Rudy rydz” i „ Biedroneczki są w kropeczki ”,
• odpowie na pytanie „Dlaczego, nie należy niszczyć grzybów niejadalnych
i trujących?” ,
161274177.001.png
• uporządkuje rozsypankę zdaniową,
• poprawnie przepisze zdania powstałe z rozsypanki wyrazowej,
• odgadnie zagadkę,
• zaprojektuje strój dla grzybiarza,
• rozpozna znaki drogowe omawiane na lekcji,
• wygłosi zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię,
• ułoży działanie do zadania z treścią,
• rozwiąże zadanie z treścią,
• uzupełni tabelkę,
• odczyta dane z tabelki i uzupełni luki w zdaniach,
• praktycznie zastosuje zdobyte umiejętności.
Metody:
• słowna ( pogadanka wstępna, podsumowująca),
• oglądowa ( pokaz, obserwacja),
• praktycznego działania ( odgrywanie ról, wyszukiwanie wskazanych okazów
grzybów w przewodnikach i atlasach – czytanie i analiza informacji, segregowanie
naturalnych okazów grzybów, przechodzenie przez jezdnię, marsz drogą bez
chodnika).
Formy pracy:
• zbiorowa jednolita,
• indywidualna jednolita i zróżnicowana,
• grupowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
• naturalne okazy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących,
• plansze z grzybami,
• atlasy grzybów i przewodniki grzybiarza,
• rekwizyty potrzebne do odgrywania ról
• kaseta dźwiękowa z nagraniem piosenki „ Rudy rydz ” i odgłosami lasu,
• znaki drogowe ( uwaga piesi, przejście dla pieszych, uwaga sygnalizacja świetlna),
• sygnalizacja świetlna,
• rozsypanka zdaniowa o zasadach przechodzenia przez jezdnię,
• rozsypanki wyrazowe ( hasła związane z bezpieczeństwem zbierania, przechowy-
161274177.002.png
wania i spożywania grzybów oraz udzielania pierwszej pomocy),
• karty pracy ucznia,
• zagadka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
♦ Powtórzenie i utrwalenie alfabetu – zbiorowe wygłoszenie z pamięci.
♦ Uporządkowanie w kolejności alfabetycznej( według pierwszej litery alfabetu)
wybranych imion dzieci z klasy ( na tablicy). Wielka litera w pisowni imion.
♦ Wysłuchanie odgłosów lasu ( kaseta dźwiękowa)
- Z jakim miejscem kojarzą wam się usłyszane odgłosy?
- Dlaczego lubimy spacerować po lesie?
- Jak należy zachowywać się w lesie?
♦ Zbiorowe odczytanie tematu dnia: Poznajemy grzyby.( na odwrocie kartek
z ułożonymi imionami dzieci).
♦ Rozmowa kierowana:
- W jakim celu ludzie zbierają grzyby?
- Do jakich potraw mama dodaje grzyby?
- Z jakich części składa się grzyb?
Naturalny okaz – prezentacja ( grzybnia, trzon, kapelusz).
- Jak prawidłowo należy zbierać grzyby? ( delikatnie wykręcamy z podłoża
i przydeptujemy grzybnię- ochrona środowiska).
- Dlaczego nie należy niszczyć grzybów niejadalnych i trujących?( pokarm dla
sarn, jeleni, dzików, wiewiórek, ślimaków, owadów).
- W jaki sprzęt wyposażony jest prawdziwy grzybiarz?( wiklinowy koszyk).
- Czy można zbierać grzyby do torby foliowej?
- Jak należy się ubrać na grzybobranie?( kalosze, długie spodnie, bluza z
długim
rękawem, czapeczka - (ochrona przed kleszczami).
♦ Projektowanie stroju dla grzybiarza – praca w grupach:
- Pierwsza, druga i trzecia grupa – projekt na ładną, słoneczną pogodę.
- Czwarta, piąta i szósta grupa – projekt na deszczową pogodę.
♦ Wystawka prac plastycznych – lider grupy prezentuje i omawia wykonany projekt.
♦ Pogadanka na temat zasad poruszania się po drogach publicznych – utrwalenie zna-
ków drogowych ( uwaga piesi, przejście dla pieszych, uwaga sygnalizacja świetlna),
przypomnienie zasady poruszania się po drogach bez chodnika.
♦ Indywidualne porządkowanie rozsypanki zdaniowej o zasadach przechodzenia przez
jezdnię.
Rozsypanka:
1. Zatrzymaj się przed jezdnią.
2. Spójrz w lewo.
3. Spójrz w prawo.
4. Jeszcze raz w lewo.
5. Jezdnia wolna – idziemy.
6. W połowie jezdni spójrz w prawo.
♦Wyjście z sali – ćwiczenia praktyczne na przejściu dla pieszych z sygnalizacją
świetlną i bez sygnalizacji.
♦Powrót do sali.
♦ Śpiew piosenki pt. „ Rudy rydz ” ( zwrotki - grupa uczniów, refren - cała klasa).
♦ Pokaz naturalnych okazów pospolitych grzybów jadalnych – naturalne okazy
dla każdej grupy uczniów ( porównanie z planszą grzybów zawieszoną na
tablicy,
w
yszukiwanie danego grzyba w przewodnikach i atlasach grzybów, odczytanie
informacji – praca w grupach).
♦ Zagadka – głośno czyta chętny uczeń.
„ Berecik czerwony
ma białe kropeczki.
Nie chcą go brać dzieci
ani wiewióreczki.
Ale mech zielony gwarzy –
patrzcie jak mi z nim do twarzy! ”
( muchomor)
♦ Śpiew piosenki pt. „ Biedroneczki są w kropeczki ” ( wybrani uczniowie indy-
widualnie - zwrotki, cała klasa – refren ) – piosenka o muchomorze.
♦ Pokaz naturalnych okazów pospolitych grzybów niejadalnych i trujących –
naturalne okazy dla każdej grupy uczniów ( porównanie z planszą zawieszoną na
tablicy, wyszukiwanie danego grzyba w przewodnikach i atlasach grzybów, odczy-
tanie ważnych informacji – praca w grupach). Zwrócenie szczególnej uwagi na
Muchomora sromotnikowego, porównanie go z Czubajką kanią ( grzyby często
mylone!!!).
♦Porównywanie najczęściej mylonych ze sobą grzybów:
1. Borowik szlachetny mylony z Goryczakiem żółciowym ( Szatanem).
2. Pieprznik jadalny ( Kurka) mylony z Lisówką ( Fałszywą kurką).
3. Gąska zielonka mylona z Gąską siarkową, zielonożółtą i Muchomorem
zielonawym, czyli sromotnikowym .
4. Mleczaj rydz mylony z Mleczajem wełnianką ( Fałszywym rydzem).
♦ Mycie rąk – kontakt z różnymi grzybami!
♦ Scenka sytuacyjna – wybrani uczniowie ( chętni ) odgrywają przydzielone role.
Przydział ról – losowanie kartoników :
- Jasiu – uczeń klasy II,
- mama Jasia,
- Kasia – koleżanka z klasy,
- rodzice Kasi,
- lekarz.
( Mama - idzie do lasu , zbiera grzyby, wraca do domu , gotuje zupę grzybową,
zjada ją i po pewnym czasie zaczyna się źle czuć.
Jasiu – wraca ze szkoły, zjada zupę, po chwili źle się czuje – ma zawroty głowy,
nudności, boli go brzuch.
Kasia – odwiedza Jasia. Widząc stan Jasia i jego mamy dzwoni do swoich rodzi-
ców i prosi o pomoc. Rodzice Kasi wzywają karetkę pogotowia. Po chwili lekarz
zabiera Jasia i jego mamę do szpitala).
♦ Pogadanka na temat objawów zatruć grzybami i pierwszej pomocy.
„ Zmuś się do wymiotów i zgłoś się do lekarza!!!
♦ Indywidualne rozwiązywanie zadań – zadania z treścią ( karta pracy nr1- zał.1)
uzupełnianie i analiza tabelki, uzupełnianie luk w zdaniach ( karta pracy nr 2
dla uczniów zdolnych – zał.2)
♦ Utrwalenie i podsumowanie wiadomości – ułożenie rozsypanki wyrazowej ( praca
w grupach, każda grupa układa inne zdanie i nakleja na pasek papieru).
1. Zbieraj tylko te grzyby, które dobrze znasz!
2. Grzyby delikatnie wykręcaj z podłoża!
3. Zbieraj grzyby do wiklinowego koszyka!
Zgłoś jeśli naruszono regulamin