POKAZ.doc

(29 KB) Pobierz
DYSKUSJA

POKAZ - DEMONSTRACJE

        Ta metoda jest dość znana i używana w szkole od lat, więc nie będę omawiała na czym dokładnie polega. Wszystko, co można pokazać jak działa, co może zostać uruchomione, aby zilustrowało jakiś proces — powinno zostać pokazane!
        Zasady podobne jak przy pomocach wizualnych: właściwie dobrane materiały, ich jakość i sprawność. Jeżeli istnieje możliwość samodzielnego uruchomienia, de- lub montażu, trzeba to wykorzystać!

        Uwagę uczniów — po chwili swobodnej obserwacji, należy nakierować. Dzieci powinny wiedzieć co mają obserwować, gdzie dopatrywać się zmian...

        Umysł człowieka atakuje około 1 milion bitów informacji na sekundę. Człowiek “wyłapuje” w sposób świadomy 7 ± 2 bitów; po przeszkoleniu liczba ta może się zwiększyć do około 20. Dlatego tak ważne jest ukierunkowanie uwagi!

        BŁĘDEM jest niezrozumiała instrukcja, przeładowana żargonem właściwym dla danej dziedziny wiedzy oraz opowiadanie jak coś działa, bez pokazu właściwego. Wszystkie demonstrowane eksponaty powinny posiadać życiowe odniesienia: gdzie to jest zastosowane, do czego to służy...

Inaczej w pamięci pozostanie obrazek dziwacznie pokręconych rurek i dudniących tłoków — rozpalających wyobraźnię jedynie przyszłych wynalazców i artystów awangardowych!

Resztę pozostawiając obojętnymi...

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin