Rozdzial_11.doc

(35 KB) Pobierz

Rozdział 11

Dokumentacja psychologiczna.

Dokumentacja to: Wszelkie protokoły przeprowadzonych badań testowych, notatki psychologa z obserwacji, wywiadów, przebiegu terapii, wytwory klienta, nagrania, końcowa opinia i diagnoza.

Element reguły poufności: odpowiednie przechowywanie inf na temat klienta. Należy ustalić z klientem czy i komu chce udostępniać swoją opinię końcową.

Podjęte przez psychologa działania należy dokumentować ponieważ:

-uzasadniają one podjęcie określonej terapii, oraz orzeczenia i opinie

-umożliwiają w przyszłości działania innych psychologów wobec klienta

-odpowiadają wymaganiom formalnym danej instytucji

-zapewniają postępowanie zgodne z prawem

Ani w Ustawie o zawodzie psychologa i samorządzie ustawowym psychologów  ani w Kodeksie etyczno zawodowym psychologa nie ma wskazówek jak przechowywać materiałów dokumentujących pracę psychologa.

-uznano więc za okres niezbędnego przechowywania dokumentacji psychologicznej 5lat od ukończenia kontaktu psycholog-klient

W placówkach medycznych psycholog powinien mieć jedynie diagnozę albo przebieg terapii, a nie wszelkie protokoły badań diagnostycznych i notatki z sesji terapeutycznej. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia historia choroby składa się z : wyników badań diagnostycznych, wyników konsultacji, jeżeli nie zostały wpisane w formularzu historii choroby.

Psychologiczna dokumentacja diagnostyczna:

-Opinia psychologiczna- pisemny raport podsumowujący historię badanego, wyniki testowe, oraz wszelkie inne otrzymane podczas badań dane.

-Wszelkie notatki psychologa, zawierające np. obserwacje.

-protokoły badań testowych, wyniki licbowe, także standaryzowane wyniki testów oraz ich interpretacja.

-Bodźce stosowane przez psychologa, np. pytania,zadania, czy inne próby stosowane w przebiegu konkretnego procesu diagnostycznego

-Wytwory badanego

-wydruki komputerowe

Część poufna- wszelkie notatki psychologa, protokoły badania, wytwory klienta. Może być udostępniana jedynie innemu psychologowi, jeśli występuje on jako kolsuntant, lub osoba udostępniona do kontroli działania. Takiego psychologa również obowiązuje zachowanie tajemnicy zawodowej, więc zasada poufności nie zostaje złamana. Dokumentacja jest udostępniana prokuraturze i sądowi jedynie na podstawie pisemnego postanowienia, które musi zawierać zwolnienie psychologa od tajemnicy zawodowej.

Dokumentacja zewnętrzna to ta wydawana klientowi, opiekunowi prawnemu, osobie niepełnoletniej oraz zleceniodawcy, może przybierać formę opinii psychologicznej (podsumowanie diagnozy psych) lub zaświadczenia(mówi, że klient zgłosił się do psychologa i diagnoza została wykonana). Opinia jest wydawana na prośbę.

Psychologiczna dokumentacja terapeutyczna

-dane z etapu diagnozy

-dane z sesji terapeutycznych

Opinia-to wnioski z przebiegu terapii, oraz zaświadczenie o uczestnictwie w terapii

Problemy organizacyjne:

-protokolarne przekazanie dokumentacji innemu psychologowi

-w przypadku likwidacji stanowiska psychologa w szkole, materiały i dokumentacja powinna być przekazana odpowiedniej poradni pedagogiczno-psychologicznej, albo organ założycielski szkoły. Ale to psycholog powinien zadbać, aby informacje o jego klientach nie zostały ujawnione!

-w przypadku śmierci terapeuty, superwizor powinien podjąć decyzję co dalej z klientami i dokumentacją

-karygodną praktyką jest łatwy dostęp do dokumentacji prowadzonej podczas rekrutacji w procesie selekcji zawodowej, ale jeśli przeprowadza ją psycholog powinien o nią zadbać!

- w aktach personalnych nie mogą znajdować się kwestionariusze zawodowe! A jedynie opinia psychologiczna.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin