zabawy toważyskie.doc

(28 KB) Pobierz
Pajęcza sieć

Pajęcza sieć

Jest to zabawa przeznaczona conajmniej dla 3 osób. Im wiecej tym lepiej:). Bawiące sie osoby siadaja lub stoja w kregu na dywanie. Wylosowana osoba trzyma kłebek wełny i rozpoczyna zabawę, zadajac pytanie np. odnoszace sie do jej osoby np. jaki kolor lubie najbardziej?, jaka jest moja ulubiona bajka?, jai jest mój ulubiony deser?....itp. Ktora osoba zgłosi sie pierwsza i trafnie odpowie na pytanie odbiera klebek wełny, z tym ze 1 osoba zatrzymuje koniec welny. Nastepnie 2 osoba zadaje kolejne pytanie i po odpowiedzi zatrzymuje nic, a klebek podaje osobie, która ospowiedziała.Im wiecej pytan tym gesciej upleciona jest siec pajęcza pomiedzy uczestnikami zabawy. Jest to dobry tescik znajomosci wzajemnej domowników i znajomych:). Mozna równiez umawiac sie na poczatku gry na inne pytanie np rzeczy rozpoczynające sie na litere A. Wszystko zalezy od checi i inwencji domowników. Mozna bawic sie równie dobrze w domu jak i na swiezym powietrzu.

 

Szły świnie po drabinie...

Dzieci ustawiają się w kole i układają ręce - jak do gry w łapki i śpiewają/ recytują

Szły świnie po drabinie, było 13,
jeśli sami nie wierzycie, porachować raczcie
raz, dwa, trzy, cztery, 5, 6, 7 ,8, 9, 10, 11, 12, -13

Dzieci graja w "łapki" uderzając się kolejno na słowa piosenki. Uwaga! Przy spiewaniu cyfr - trzeba uważac na liczbę 13 - kto zostanie "złapany" uderzony na 13 - ten odpada z gry.
Nową kolejkę zaczyna dziecko, które miało zwycięską "12".

 

Dotknij proszę

Osoba prowadząca mówi np. zielone, a reszta uczestników musi jak najszybciej dotknąć czegoś zielonego. Ta osoba, która ostatnia znajdzie przedmiot w kolorze zielonym, staje w środku i podaje kolejny opis. Nie muszą to być tylko kolory, mogą być również kształty, np. okrągły - dzieci znajdują to, co w otoczeniu jest okrąłe.

Jadę do Afryki

Grupa uczestników siada w kręgu na krzesłach i typuje jednego uczestnika z koła. Ten odstawia swoje krzesło na bok i staje w środku kręgu wypowiadając następujące zdanie: „Jadę do Afryki i zabieram ze sobą wszystkich, którzy ....(np. mają niebieskie oczy)”. Osoba w środku dowolnie formuje drugą część zdania, po wypowiedzeniu zdania wszyscy uczestnicy, którzy identyfikują się z tym zdaniem (mają niebieskie oczy) zmieniają miejsce siedzenia, tak by nie pozostać na swoim miejscu. Celem zabawy jest jak najszybciej usiąść na wolnym krześle, osoba która nie zdążyła znaleźć miejsca na krześle staje w środku i wypowiada formułę zdania, dodając drugą część inną niż wcześniej np. którzy maja brata, lubią lody, lubią grać w piłkę itd.

Kto to powiedział?

Zabawę można przeprowadzić, kiedy dzieci dość dobrze się znają. Dzieci siadają w kółku. Jedna osoba wychodzi z niego, staje tyłem do reszty, a rodzic/wychowawca wskazuje osobę, która ma się odezwać (może powiedzieć cokolwiek: hej, to ja, wlazł kotek na płotek, itp. Lepiej, żeby były to krótkie wyrażenia, bo zadanie inaczej będzie zbyt proste). Dziecko, które stało tyłem, odwraca się i próbuje wskazać osobę, która się odezwała. Ma nieograniczoną ilość prób. Kiedy w końcu trafi, osoba, która wcześniej mówiła, będzie zgadywać.

Ludzie do ludzi

Najlepiej kiedy liczba uczestników jest nieparzysta . Wszystkie dzieci ustawiają się w parach . Osoba bez pary staje na środku i mówi np. nosy do nosów . Pary mają to zadanie wykonać . Kilka razy dziecko mówi zadania, po czym daje hasło 'ludzie do ludzi ' i uczesnicy zamieniają się parami. Ta osoba która tej pary nie znajdzie wydaje kolejne zadania.

Niedźwiadek

Dzieci śpiewają piosenkę (można ją też recytować), melodia sama z czasem się ułoży do tych słów:

Jedna łapka - pokazujemy jedną rączkę
druga łapka - pokazujemy drugą rączkę
ja jestem niedźwiadek - wskazujemy na siebie
Jedna nóżka, druga nóżka - pokazujemy jedną nogę, drugą nogę
oto jest mój zadek - klepiemy się po pośladkach
Lubię miodzik - masujemy brzuszek
kocham miodzik - masujemy brzuszek
podkradam go pszczółko - machamy rączkami, pokazując jak pszczółki latają
Jedną łapką, drugą łapką, albo wciągam rurką - pokazujemy jedną rączkę, drugą rączkę, dotykamy buzi.

Świetna zabawa i dla maluszków i dla starszych dzieci.

O czym myślę?

Jedna osoba wybiera sobie przedmiot z pokoju, np. książkę. Następnie mówi: "mój przedmiot zaczyna się na literę K". Inni muszą zgadnąć, o jaki przedmiot chodzi. Jeśli nie zgadną w ciągu 3 minut, osoba podaje drugą literę tego słowa. Zabawa kończy się, kiedy słowo zostanie odgadnięte. Wtedy zaczyna kolejna osoba.

Pocztówkowe zgadywanki

Pocztówki wkładamy do kopert, w których wycięliśmy dziurki tak, aby kawałkami było widać zwierzątko . Zadaniem dziecka jest nie wyjmując pocztówki z koperty odgadnąć co to za zwierzątko. Zabawa przydatna również w podróży.

Telegramy

1. Wymyśla się długi wyraz, np.: FILHARMONIA
2. Każde z dzieci zapisuje sobie ten wyraz na górze kartki (poziomo)
3. Teraz mają dzieci 5 minut na napisanie telegramu z poszczególnych liter tego wyrazu, np.: Frania i Lola hodują Astry Razem Mogą Odebrać Nagrodę Instytutu Agronomi. Po 5 minutach odczytują na głos.Dzieci same oceniają, kto napisał najśmieszniejszy, najczytelniejszy i najbardziej niespotykany telegram.
4. Telegram może również zawierać imię, nazwisko i adres osoby, do której ma być wyslany, np.: Franek Ilnicki Lublin Hutnicz Adam Rano Mama Odbierze Notes I Atlas.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin