Logoterapia-Konspekty_-_seplenienie.doc

(45 KB) Pobierz

Przykładowe konspekty zajęć


KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

* PROWADZĄCA- Logopeda Halina Stary
* IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA- ..................
* DATA ZAJĘCIA- 03.11.2000
* DATA BADANIA DIAGNOSTYCZNEGO-09.2000
* CZAS TRWANIA ZAJĘCIA- 30 min.
* DIAGNOZA- sigmatismus interdentales.
* STAN OBECNY- głoski szeregu syczącego utrwalano w wyrazach w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, szereg syczący w mowie kontrolowanej istnieje, w mowie spontanicznej pojawia się wadliwa, międzyzębowa wymowa głosek; głoski szeregu szumiącego wymawiane są prawidłowo.
* CEL ZAJĘĆ- usprawnianie artykulatorów celem podwyższenia wyrazistości mówienia, utrwalanie szeregu syczącego w wyrazach (głoski syczące występują w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów),utrwalanie szeregu syczącego w zdaniach.
* METODY- ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne,gry i zabawy.
* POMOCE- ilustracje zwierząt - żabki, rybki, pieska, konika, krówki wykorzystane do ćwiczeń artykulacyjnych, przyrządy do robienia baniek mydlanych, plansza z zagadkami,domino obrazkowe, ilustracja z "okienkami", zdania zawierające głoski syczące,zadanie domowe - "Labirynt z zającem i owcą", "Sukienki - uzupełnianie konturów".

* LITERATURA
Antos, Demel, Styczek - "Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy", Warszawa 1978,
Demel G. - "Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola", Warszawa 1994,
Emiluta-Rozya D. - "Wspomaganie rozwoju mowy dziecka w wieku przedszkolnym", Warszawa 1994,
Rocławski B. - "Nauka czytania i pisania", Gdańsk 1993,
Rodak H. - "Terapia dziecka z wadą wymowy", Warszawa 1994,
Sachajska E. - "Uczymy poprawnej wymowy", Warszawa 1987,
Spałek E., Piechowicz C. - "Jak pomóc dziecku z wadą wymowy", Kraków 1996,
Styczek I.- "Logopedia", Warszawa 1979,
Wójtowiczowa J. - "Logopedyczny zbiór wyrazów", Warszawa 1993.

PRZEBIEG ZAJĘCIA
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Przywitanie się z dzieckiem.
2. Ćwiczenie oddechowe - "Puszczanie baniek mydlanych", zwracanie uwagi na prawidłowe wdychanie powietrza, przez nos,
zmierzanie do wydłużenia fazy wydechowej poprzez zachęcanie dziewczynki do zrobienia jak największej bańki mydlanej,
ćwiczenie spokojnego, długiego wydechu.
3. Ćwiczenie warg - maksymalne oddalanie kącików ust, wykonywanie tzw. "uśmiechu", maksymalne zbliżanie kącików ust, tworzenie tzw. "pyszczka", w ćwiczeniu wykorzystane zostały ilustracje przedstawiające żabkę (uśmiech) oraz rybkę (pyszczek), zabawa "Który piesek silniejszy", ćwiczenie mięśnia okrężnego ust - zaciskanie warg na kartce papieru,
"kości" (jak najmocniej), stawianie oporu przed wyciągnięciem kartki,
4. Ćwiczenie języka - zabawa "Sprzątamy domek", myjemy podłogę - język przesuwa się po podniebieniu twardym,
w różnych kierunkach, odkurzamy dywan - język tworzy tzw.koci grzbiet, siekacze górne przesuwają się w górę i na dół wzdłuż języka, myjemy okna na parterze i na piętrze - czubek języka przesuwa się po wewnętrznej powierzchni dolnych i górnych siekaczy, zamiatamy długi korytarz - czubek języka przemieszcza się wzdłuż łuku zębowego szczęki i żuchwy od wewnątrz, zmiatamy śmieci na szufelkę - robimy z języka tzw."łyżeczkę", dwa ostatnie ćwiczenia dziecko wykonuje naprzemian.
5. Ćwiczenie języka i warg - kląskanie z jednoczesną pracą warg (uśmiech, pyszczek), naśladowanie odgłosu kopyt, wykorzystanie rysunku konika.6. Ćwiczenie żuchwy - opuszczanie i unoszenie żuchwy z otwartymi wargami, opuszczanie i unoszenie żuchwy z zamkniętymi wargami, rysunek krówki - dziewczynka naśladuje zwierzę (odgryzanie trawy i charakterystyczne ruchy żucia).

CZĘŚĆ DRUGA
1. Sprawdzenie pracy domowej.
2. Zabawa w odgadywanie zagadek. Zagadka pierwsza : "Ma okrągłe oczy, świetnie widzi w nocy, i widzi, i słyszy, poluje na myszy." Przedstawienie planszy, na której znajduje się sowa i treść czterech zagadek. "Sowa opowiada zagadki." Dziewczynka próbuje odgadnąć kolejne zagadki. Pod kartonikiem z treścią zagadki znajduje się rozwiązanie w postaci rysunku.Treść zagadek:
" Nie jest to młoteczek, " Gdy się schowa za chmury, chociaż ciągle puka. świat się staje ponury.
Bije w naszej piersi - A weselej na świecie, odgadnąć nie sztuka." Kiedy śmieje się z góry."
" Szare futro, długie uszy, " Sosnowy, dębowy, ogonek nieduży, stary lub młody, gdy się w krzakach coś poruszy, rosną w nim grzyby, zmyka, aż się kurzy." rosną jagody."
Nazwanie przez dziecko wszystkich rysunków występujących na planszy :sowa, serce, zając, słońce, las.
3. Gra w "DOMINO OBRAZKOWE"Domino składa się z następujących obrazków :
- niebieska miska,
- owocowy cukierek,
- słodki lizak,
- wesoły pajac,
- spódnica w paski,
- kaktus z kolcami.
Dziecko zapoznaje się z nazwami obrazków. Gra polega na dokładaniu pasujących do siebie obrazków. W czasie gry dziewczynka nazywa kolejne obrazki, które tworzą ciąg.
4. Ilustracja z "okienkami" Przed dzieckiem kładziemy ilustrację, która jest zasłonięta za pomocą kartki z tzw. "okienkami". Dziewczynka otwiera kolejne okienka i nazywa obrazki, znajdujące się pod okienkami. Są to: sarna, zegar, dzwonki, list, pies, widelec, cytryny, ser, serca, samolot, klocki, samochód, ręce, sweter w paski, zając, wózek.
Następnie odsłonięta zostaje cała ilustracja.
Zabawa w odszukiwanie na ilustracji kilku przedmiotów: wazon, kocyk, lizak, znaki, taca, deska, pędzel. Prowadząca podaje nazwy przedmiotów w następujący sposób:
wa- zon (dziecko dokonuje syntezy sylabowej),
koc- yk (dziecko dokonuje syntezy morfemowej),
liza - k (dziecko dokonuje syntezy logotomowo-fonemowej),
z - naki (dziecko dokonuje syntezy fonemowo-logotomowej),
[ t-a-c-a, d-e-s-k-a, p-e-n-dz-e-l ] (dziecko dokonuje syntezy fonemowej).
Powtarzanie zdań na temat ilustracji:
- Azor to spokojny piesek.
- Na stoliku są pędzle i list.
- Zenek ma klocki, samochód, samolot i drogowe znaki.
- Stół jest nakryty obrusem z frędzelkami.
- Na tacy jest dzbanek z sokiem, widelec i słodki lizak.
- Na stole stoi wazon z dzwonkami.
- Lalka Zuzanna ma sukienkę w gwiazdki.
- Koło stołu stoi wózek.
- Na stole jest cukiernica, cytryny i miska z truskawkami.

CZĘŚĆ TRZECIA
1.Podsumowanie zajęć - pochwalenie dziecka za pracę, co się dziecku najbardziej podobało?
2. Omówienie pracy domowej - "Labirynt z zającem i owcą"
Zachęcenie dziewczynki do: narysowania zająca i owcy, po śladzie, bez odrywania pisaka, znalezienia wyjścia z labiryntu oraz
powtarzania zdania "Zając zajada słodką sałatę, a owca skubie na łące trawę."
"Sukienki - uzupełnianie konturów"
Zachęcenie dziewczynki do dokończenia sukienek i powtarzania zdań:
Sylwia i Celinka mają takie same sukienki.
Sukienka jest niebieska i ma złoty pasek.
U dołu ma falbankę w wąskie paski i rękawki w gwiazdki.
Na sukience jest wesołe słońce.
3. Pożegnanie dziecka.

 


Powrót na początek strony


KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

LOGOPEDA Halina Stary
IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA- ....................
DATA ZAJĘCIA- 26.09.2000
DATA BADANIA DIAGNOSTYCZNEGO- 08.09.2000
CZAS TRWANIA ZAJĘCIA- 40 min.
DIAGNOZA- sygmatyzm interdentalny szeregu syczącego parasygmatyzm- głoski szumiące są zastępowane przez syczące
STAN OBECNY- brak głosek szumiących [sz], [ż], [cz], [dż] w ich miejscu występują odpowiednio syczące [s], [z], [c], [dz] , nie występuje głoska [sz] w izolacji, w mowie spontanicznej pojawia się wadliwa, międzyzębowa wymowa głosek syczących
CEL ZAJĘĆ- usprawnianie artykulatorów ,zwłaszcza doskonalenie pionizacji języka, wywołanie głoski [sz] , utrwalenie dźwięku w izolacji, utrwalenie głoski w nagłosie wyrazu
METODY- ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy.
POMOCE- ilustracje zwierząt - żabki, rybki, pieska, konika, krówki wykorzystane do ćwiczeń artykulacyjnych, analizator głosek,program komputerowy "SFONEM", "MÓWIĄCE OBRAZKI" oraz "Multimedialny świat Juliana Tuwima", ilustracja "Drzewa w czasie wiatru" obrazki z głoską [sz] w nagłosie, zagadki, labirynt

PRZEBIEG ZAJĘCIA
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Przywitanie się z dzieckiem.
2. Ćwiczenie warg - maksymalne oddalanie kącików ust, wykonywanie tzw. "uśmiechu", maksymalne zbliżanie kącików ust, tworzenie tzw. "pyszczka", w ćwiczeniu wykorzystane zostały ilustracje przedstawiające
żabkę (uśmiech) oraz rybkę (pyszczek).
3. Ćwiczenie języka -"budzenie języczka ze snu"- unoszenia języka za górne siekacze przy maksymalnie otwartych ustach, "liczenie" górnych zębów czubkiem języka, naprzemienne wykonywanie "szpilki"- język bardzo wąski i " placka"- język bardzo szeroki, "chowanie zębów"- zasłanianie ich szerokim językiem, wykonywanie "łyżeczki".
4. Ćwiczenie języka i warg - kląskanie z jednoczesną pracą warg (uśmiech, pyszczek), naśladowanie odgłosu kopyt, wykorzystanie rysunku konika.

CZĘŚĆ DRUGA
1. Badanie słuchu fonemowego. Wykorzystanie programu komputerowego "SFONEM" oraz książki "Słuch fonemowy i fonetyczny" B.Rocławskiego. badanie opozycji głosek [sz]/[s] dziecko wskazuje właściwy obrazek: kasa/ kasza, wąs/ wąż, kos/ kosz.
2. Rozmowa na temat: " Co szumi?". Opowiadanie ilustracji przedstawiającej " Drzewa w czasie wiatru", próba naśladowania odgłosu szumu drzew, program komputerowy: "Mówiące obrazki"- obrazek "Muszla" i "Czajnik z gotującą się wodą".
3. Ćwiczenia z "ANALIZATOREM GŁOSEK" Demonstracja działania "Analizatora głosek". Podczas wymowy głoski [sz] zapala się zielona lampka. Omawiam ułożenie języka i warg w czasie artykulacji głoski [sz].Dziecko kilkakrotnie do mikrofonu wymawia głoskę [sz]. Następnie zapalamy zieloną lampkę, ćwicząc sylaby [szu], [szo], [sza], [szy], [sze].4. Odgadywanie zagadek Treść zagadek:
· "Ma drzwi jak do mieszkania, lecz mieszkają w niej ubrania?"
· "U żyrafy jest bardzo długa..."
· " Płyn do mycia włosów...."
· " Jest w oknie, przeźroczysta, może się zbić..."
· " Kiedy jest zimno, zakładamy go na szyję..."
· "Aby spodnie nie spadały, przypinamy do nich ...."
5. Zapamiętaj kolejność obrazków. Rozkładam w rzędzie obrazki- szuflada, szafa, szalik, szampon, szyba, szyja. Zadaniem dziecka jest zapamiętać wszystkie. Przewracamy obrazki na drugą stronę, a następnie pytamy: co jest na drugim obrazku i sprawdzamy poprawność odpowiedzi odsłaniając obrazek, co jest na czwartym itd., aż wszystkie zostaną odsłonięte.
6. Pokaż właściwy obrazek.Dzielę kolejne nazwy obrazków na sylaby , a dziecko dokonuje syntezy sylabowej, następnie dzielę wyrazy tak: sz- uflada, sz-yja oraz szali-k, szampo-n, a dziecko dokonuje syntezy fonemowo-logotomowej lub logotomowo-fonemowej. Na końcu dzielę wyrazy na fonemy , a dziecko dokonuje syntezy fonemowej.
7."Zosia Samosia" - Multimedialny świat Juliana Tuwima Zabawa w przebieranie Zosi. Utrwalanie wyrazów z [sz] w nagłosie : szafa, szyja, szyje, szary, sznurowadła, szumi.

CZĘŚĆ TRZECIA
1.Podsumowanie zajęć - pochwalenie dziecka za pracę, co się dziecku najbardziej podobało?
2. Omówienie pracy domowej - Labirynt "Kot" Zachęcenie dziewczynki do znalezienia wyjścia z labiryntu oraz powtarzania zdania " Szary kot szuka sznurka" "Szalik- uzupełnianie szlaczków" Zachęcenie dziewczynki do dokończenia szalika i powtarzania zdań: To szalik Szymona. Szymon ma szal na szyi. Szymon układa szalik i szelki do szuflady.
3. Pożegnanie dziecka.

LITERATURA
Demel G. - "Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola", Warszawa 1994,
Rocławski B. - "Nauka czytania i pisania", Gdańsk 1993,
Rocławski B.- "Słuch fonemowy i fonetyczny", Gdańsk 1995,
Rodak H. - "Terapia dziecka z wadą wymowy", Warszawa 1994,
Sachajska E. - "Uczymy poprawnej wymowy", Warszawa 1987,
Spałek E., Piechowicz C. - "Jak pomóc dziecku z wadą wymowy", Kraków 1996,
Styczek I.- "Logopedia", Warszawa 1979,
Wójtowiczowa J. - "Logopedyczny zbiór wyrazów", Warszawa 1993.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin