Czym jest Makroekonomia.doc

(23 KB) Pobierz
Czym jest Makroekonomia

 

 

 

Czym jest Makroekonomia? Jest ogólnym spojrzeniem na zjawiska gospodarcze takie jak bezrobocie, inflacja czy PKB. Jest więc nauką o gospodarce jako całości.

W makroekonomi poświęca się nadmierną dbałość o szczegóły na rzecz ogólnych związków między dużymi sektorami występującymi w gospodarce. Gospodarstwa domowe dostarczają usługi(czynniki wytwórcze)przedsiębiorcom, które wykorzystują je do wytwarzania dóbr i usług. Przedsiębiorstwa zatem wypłacają dochody gospodarstwom domowym za wykorzystanie czynników produkcji,a te wydają zarobione pieniądze na zakup dóbr i usług wytworzonych przez przedsiębiorstwa (ruch okrężny płatności).

 

OTO KILKA POJĘĆ:

 

PKB - produkt krajowy brutto jest to wartość dóbr i usług wytworzonych przez czynniki produkcji umiejscowione w danym kraju niezależnie od tego kto jest ich włścicielem.

 

Popyt  globalny - suma wydatków rządowych, inwestycyjnych oraz konsumpcyjnych gospodarstw domowych (G+I+C+KSK*Y)

 

bilans handlowy - to wartość eksportu netto. Gdy eksport jest wiekszy od importu to występuje nadwyżka handlowa . Gdy import przewyższa eksport gospodarka wykazuje deficyt handlowy

 

deficyt handlowy - stan budżetu w którym wydatki rządowe są większe od wpływów z podatków

 

stopa bezrobocia - to odsetek siły roboczej(wszyscy ci którzy jako pracownicy najemni wykonują jakiś zawód lub są zarejestrowani jako chcący podjąć pracę), która nie ma pracy lecz jest zarejestrowana jako chcąca i będąca w stanie pracować

 

inflacja - to wzrost przeciętnego poziomu cen i dóbr w jakimś okresie. Czysta inflacja jest przypadkiem szczególnym który pojawia się wtedy kiedy wszystkie ceny dóbr i czynników produkcji wzrastają w tym samym tempie

 

polityka fiskalna - działania rządowe mające na celu stabilizować gospodarkę za pomocą zmian wydatków rządowych

 

polityka monetarna - posunięcia Banku Centralnego mające na celu manipulowaniem podażą pieniądza (zmaina stopy rezerw obowiązkowych, operacje otwartego rynku)

 

keynsizm - kierunek w ekonomi którego głównym założeniem jest fakt wpływania popytu na produkcję(krótki okres, ceny sztywne)

 

podaż pieniądza - ilość zasobu pieniądza w obiegu pozabankowym plus wkłady bankowe (depozyty)

 

koszt alternatywny(koszt utraconych możliwości) - najbardziej preferowana możliwość z niewybranych (odsetki od wkładu bankowego)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin