1. Płyta po załadowaniu na tackę wjeżdża, ale po chwili wyjeżdża z powrotem - Luźny pasek zamykania szufladki, lub brudny styk krańcowy informujący elektronikę o zamknięciu szuflady do końca. Recepta - wymienić pasek, nie zapominając o umyciu bieżni kółek pasowych, lub wymycie styków "krańcówki" (KONTAKT WL).
2. Płyta wjeżdża do końca, ale nie kręci się. Słychać (lub widać - można podejrzeć z boku) próby ogniskowania promienia. Po chwili albo CD wyrzuca płytę z szufladką, albo wypisuje komunikat w stylu BŁĘDNY DYSK< BRAK PŁYTY, lub podobny. Recepta - w pierwszej kolejności mycie soczewki kolimatora i przedmuchanie głowicy laserowej sprężonym powietrzem. Jeśli po tym zabiegu coś się zmieni - łatwiej wyciągnąć kolejne wnioski.
3. Płyta wjeżdża, kręci się , laser ogniskuje ścieżkę, ale brak wyświetlenia zawartości płyty. Po kilku próbach odczytu TOC'a płyta albo jest wysuwana z napędu, albo na wyświetlaczu pokazuje się stosowny komunikat. Recepta - wymienić laser na nowy.
4. Przed myciem nie czytał nic, po umyciu lokalizuje płytę i odczytuje zawartość płyty. Niestety nic ponadto - przy próbie odczytu wyskakuje stosowny komunikat. Recepta - wymienić laser na nowy.
5. Płyta jest odczytywana, ale w nagraniu występują przerwy, nagranie przeskakuje po kilka sekund do przodu lub do tyłu. Recepta - jeśli występuje to nawet na idealnie gładkich płytach - sprawdzić silnik przesuwu karetki, jego zębatkę (lubi czasem pęknąć) i czystość sanek - przy wyłączonym zasilaniu powinno się bez trudu dać przesunąć sanki z laserem ręcznie pokręcając zębatką. Nie może być wyczuwane żadne zacięcie! Ruch powinien być płynny.
Jeśli wada występuje na płytach "dotkniętych zębem czasu" - porysowanych, a przedtem z czytaniem takich płyt problemu nie było - sprawdzić luz poprzeczny na osi silnika napędu płyty - jeśli luzu nie wyczuje się : Wymienić laser na nowy.
6. Mimo nieporysowanej płyty odtwarzacz kręci nią w nieregularny sposób lub bardzo wolno (w porównaniu do normalnej pracy), płyta mimo wielu prób nie zostaje odczytana - sprawdzić kondycję silnika "spindle" (obracającego płytę) - zdarzała się w mojej praktyce cała seria mechanizmów (dotyczyło to tylko KSM 213 ) w których zastosowano silniki wyjątkowo podłej jakości. Dodatkowym objawem w "bumboxach" było przygasanie ( ! ) diody sygnalizującej zasilanie. Niestety z racji na sposób mocowania talerzyka płyty możliwa była jedynie wymiana całej mechaniki.
UWAGI :
*Przy jakiejkolwiek usterce zaczynamy od umycia i "przedmuchania" głowicy lasera.
*W wypadku braku czytania nawet TOC'a lub trudnościami z ciągłym (bez przerwań) odczytywaniem ścieżki warto jest ręcznie przesunąć karetkę najdalej od osi płyty i "na pusto" zamknąć szufladę. Karetka powinna płynnie i bez problemu powrócić do położenia startowego (środka płyty). Jakiekolwiek szarpnięcia, czy zatrzymania, a nawet głośna praca silnika sugerują aby dokładniej przyjrzeć się silnikowi przesuwu karetki i jej całej przekładni napędowej.
*Mycie wykonujemy WYŁĄCZNIE przy pomocy specjalnych płynów do mycia optyki laserowej, nabierając kroplę płynu na wacik kosmetyczny do czyszczenia uszu (CZYSTY!) i okrężnym ruchem DELIKATNIE przemywamy powierzchnię soczewki. Po umyciu drugim końcem patyczka (suchym) zbieramy (DELIKATNIE) nadmiar płynu wraz z zanieczyszczeniami i osuszamy soczewkę.
*Przedmuchując głowicę laserową (specjalne, CZYSTE powietrze w sprayu) staramy się zachować ostrożność - silny podmuch może wyrwać zawieszenie kolimatora (soczewki).
Polecam również zapoznanie się z tematem : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8282997#8282997
*W wypadku jednoznacznego stwierdzenia uszkodzenia silnika "spindle" może się zdarzyć, że nie ma możliwości wymiany samego silnika (brak dostępu do osi silnika, lub brak możliwości odkręcenia i demontażu samego silnika). W takim wypadku nie ma co nawet próbować na siłę zdejmować talerzyk celem podmiany silnika (próby z natury kończą się uszkodzeniem talerzyka; Sam talerzyk przeważnie jest bardzo solidnie klejony z osią silnika). Czasem na niektóre niedomagania pomaga kropelka oliwy do maszyn precyzyjnych zakroplona strzykawką z cienką igłą bezpośrednio na panewkę (górną) silnika. Taką "naprawę" można stosować jedynie w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ prędzej czy później kłopoty powrócą, a silnik i tak będzie trzeba wymienić. Jedyne rozsądne wyjście to wymiana mechaniki w całości.
*Kręcenie "czym popadnie" w większości wypadków kończy się uszkodzeniem lasera, lub całkowitym rozregulowaniem elektroniki sterującej - bez sprzętu i serwisowych procedur nie do odtworzenia jest stan pierwotny.
*Samo stwierdzenie "świecenia" lasera nie jest wyznacznikiem jego sprawności.
*Staramy się uważnie obserwować zachowania odtwarzacza - zwłaszcza porównanie z jego normalną pracą, a objawami uszkodzeń są pomocne przy lokalizacji usterki.
*Staramy się sprawdzić działanie odtwarzacza na płytach o różnym stopniu "zużycia"; dobrze mieć na podorędziu płytę w stanie "ideał" - dla porównania pracy odtwarzacza na różnych jakościowo płytach - to również pomaga ustalić przyczynę.
*Niektóre odtwarzacze posiadają czujnik podczerwieni (nadajnik i odbiornik) sprawdzający przy chowaniu tacki, czy spoczywa na niej płyta - jego uszkodzenie (najczęściej zabrudzenie) powoduje brak wykonywania dalszych "procedur startowych".
*Jeśli mimo wyczerpania wszystkich opisanych powyżej przyczyn usterek i sprawdzeniu opisanych podzespołów odtwarzacz dalej szwankuje - Czas aby założyć w odpowiednim dziale Forum temat z dokładnym opisem wszystkich czynności diagnostycznych i objawami uszkodzenia. (patrz również Regulamin p.11).
Przykład zworki w laserze KSS 213.
Zworkę powinno się zdjąć ("suchym" grotem dobrze nagrzanej lutownicy) dopiero PO PODŁĄCZENIU TAŚMY (łączącej głowicę z płytką elektroniki)
Jest to sławny potencjometr do regulacji prądu lasera. Jest on ustawiany FABRYCZNIE na optymalną wartość. "Kręcenie" może spowodować;
1/ Albo zbyt mały prąd lasera i zbyt słaba emisja, lub wręcz brak emisji światła laserowego (mimo, że laser będzie świecił; nie zostanie wyemitowane światło skupionej wiązki laserowej. Laser dla małych prądów zachowuje się podobnie jak zwykła dioda LED). Zbyt słaba wartość emisji - efekt : Laser "nie czyta".
2/ Albo prąd zbyt duży; co prawda w starszych laserach może poprawić sytuację, ale tylko na chwilę. Zbyt duży prąd powoduje bowiem drastyczne skrócenie żywotności ( w starszych laserach i tak już małej), lub też zakłócić poprawną pracę foto-diod "czytających" odbity promień. Efekt - po pierwsze ; skrócenie żywotności (czasem pomaga na godzinę, czasem na miesiąc), lub brak czytania, ewentualnie czytanie z "czkawką" - diody odbierające odbity sygnał nie są przystosowane do tak dużego wzrostu natężenia światła i układ ogniskujący (śledzący położenie wiązki lasera względem ścieżki) nie będzie potrafił prawidłowo określić swojego właściwego położenia.
UWAGA!
Zwiększenie prądu lasera można polecić jedynie jako sposób na potwierdzenie diagnozy co do konieczności wymiany głowicy laserowej. Jeśli małe zwiększenie prądu pozwoli odczytać płytę, której wcześniej laser "nie widział", lub miał z jej prawidłowym odczytaniem kłopoty - potwierdzi jedynie KONIECZNOŚĆ wymiany. Jak pisałem wyżej - prędzej czy później taki zabieg i tak skończy się na wymianie lasera; a po co robić to samo (demontaż sprzętu, często kłopotliwy dostęp do samej głowicy laserowej) dwa razy, mając w dodatku świadomość że " nie znamy dnia, ani godziny"?
WAŻNE! - W wypadku konieczności wymiany mechaniki konieczne jest zastosowanie nowej z TAKIM SAMYM talerzykiem jak w starym egzemplarzu. Istnieje kilka NIEKOMPATYBILNYCH typów talerzyków - nie zawsze chcących poprawnie współpracować z istniejącym "grzybkiem" dociskającym płytę.
Jeśli masz w swoim sprzęcie laser, którego nie jesteś w stanie rozpoznać (brak oznaczenia) może ten link pomoże - http://www.remcomplekt.ru/img_names.php?idn=15
Proszę jednak bardzo dokładnie porównywać wygląd swojej głowicy laserowej i tej na obrazku - czasem różnice są bardzo niewielkie, a wymiana na inny (nawet fizycznie pasujący) model może nie skończyć się powodzeniem; np. źle dobrany laser może mieć kłopoty z odczytem MP3. Linka należy więc używać w ostateczności; gdy inne metody (serwisówka) nie przyniosą rezultatu.
elek12