Regulamin Konkursu Win i Miodów SWiMP.doc

(35 KB) Pobierz
Regulamin Konkursu Win i Miodów SWiMP

Regulamin Konkursu Win i Miodów SWiMP

 

§1

1.       Konkurs Win i Miodów, zwany dalej Konkursem, organizuje Stowarzyszenie Winiarzy i Miodosytników Polskich (SWiMP).

2.       Zarząd wyznacza osobę będącą członkiem SWiMP, odpowiedzialną za organizację i przeprowadzenie Konkursu, nazywaną dalej Pełnomocnikiem.

3.       Pełnomocnik, co najmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Konkursu ogłasza w mediach oraz na stronie internetowej www.wino.org.pl oraz na Forum Dyskusyjnym Domowych Winiarzy, będącym częścią tej strony datę, godzinę rozpoczęcia i miejsce jego przeprowadzenia.

 

§2

1.       Uczestnikiem Konkursu może być każdy winiarz lub miodosytnik wytwarzający wina lub miody pitne amatorsko, bez komercyjnego przeznaczenia.

2.       Dopuszcza się do udziału w Konkursie wina i miody pitne wytwarzane przez Uczestnika dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności agroturystycznej.

3.       Uczestnik przystępując do Konkursu akceptuje w całości postanowienia niniejszego Regulaminu.

 

§3

1.       Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie wina lub miodu pitnego zabutelkowanych, w standardowej zielonej lub białej szklanej butelce o pojemności 0,7 lub 0,75 litra, w terminie co najmniej na 2 godziny przed rozpoczęciem Konkursu.

2.       Wino lub miód pitny powinno być jednoznacznie oznaczone za pomocą etykiety (etykiet) zawierającej co najmniej następujące dane: nazwę i rocznik wina lub miodu pitnego, imię i nazwisko. Dla win niezbędne jest określenie zawartości cukru: wytrawne – półwytrawne – półsłodkie – słodkie, dla miodów pitnych “krotności”: czwórniak – trójniak – dwójniak – półtorak.

3.       Do Konkursu nie będą dopuszczane nieoznaczone lub niewłaściwie oznaczone wina i miody pitne.

4.       Jeden Uczestnik może zgłosić do Konkursu nie więcej, niż 3 wina lub miody pitne w każdej kategorii (patrz §4).

 

§4

1.       Wyznacza się następujące kategorie konkursowe:

A.      Wina białe wytrawne i półwytrawne.

B.      Wina czerwone wytrawne i półwytrawne.

C.     Wina słodkie i półsłodkie.

D.     Miody pitne.

2.       Przyporządkowania wina lub miodu pitnego do danej kategorii dokonuje Pełnomocnik w oparciu o wymienione w § 2 pkt. 2 oznaczenia.

3.       Warunkiem odbycia się Konkursu w danej kategorii jest zgłoszenie co najmniej 5 różnych win lub miodów pitnych pochodzących od co najmniej 3 różnych Uczestników.

4.       Zarząd lub Pełnomocnik mogą, dla określonego Konkursu, rozszerzyć lub ograniczyć liczbę Kategorii Konkursowych bądź wyznaczyć Podkategorie.

 

§5

1.       Pełnomocnik wyznacza do każdej z kategorii Komisję Konkursową, której zadaniem jest ocena win lub miodów pitnych zgłoszonych i przyjętych do konkursu w danej kategorii.

2.       Skład Komisji Konkursowej musi liczyć co najmniej  5 osób; liczba ta powinna być nieparzysta.

3.       Członkowie Komisji Konkursowej oceniającej wina lub miody pitne w danej kategorii nie mogą być uczestnikami konkursu w tej kategorii.

4.       Butelki z konkursowymi winami lub miodami pitnymi są opakowywane przed rozpoczęciem Konkursu w sposób uniemożliwiający ich identyfikację. Następnie butelki oznaczane są numerami i w ten sposób zapisywane w arkuszach i protokole konkursowym.

5.       Wina i miody pitne serwowane są do oceny Komisji przez wyznaczoną przez Pełnomocnika osobę w przypadkowej kolejności. Miody: od czwórniaków, poprzez trójniaki i dwójniaki do półtoraków.

 

§6

1.       Komisja konkursowa dokonuje oceny na arkuszach konkursowych (zał. nr 1) zgodnie z następującym systemem punktowym:

Klarowność (0-1): Pochmurne - 0, Czyste – 1

Kolor (0-1): Słaby - 0, Prawidłowy – 1

Aromat (0-2): Brak - 0, Słaby - 1, Dobry - 2

Bukiet (0-3): Brak - 0, Słaby - 1, Dystyngowany - 2, Wyjątkowy - 3

Moc (0-1): Niska/Wysoka - 0, Normalna - 1

Taniny (1-2): Niskie/Wysokie - 1, Normalne -2

Kwasowość(1-2): Niska/Wysoka - 1, Normalna - 2

Cukier (0-1): Niski/Wysoki - 0, Normalny - 1

Równowaga (0-1): Brak - 0, Zachowana - 1

Koniec (0-2): Słaby - 0, Zwykły/Krótki - 1, Złożony/Długi - 2

Wrażenie (0-1): Nie podoba się - 0, Podoba się - 1

Podsumowanie (0-3): Słabe - 0, Średnie - 1, Dobre - 2, Wyjątkowe – 3

2.       Wyniki skrajne (najwyższa i najniższa ocena) są odrzucane. Pozostałe wyniki są uśredniane, następnie przeliczane są na Skalę Amerykańską SA (50-100), zgodnie z następującym wzorem:

SA = liczba punktów x 2,5 + 50

3.       Po zakończeniu konkursu we wszystkich kategoriach i po zakończeniu obliczeń Pełnomocnik sporządza protokół konkursowy (wg wzoru w zał. nr 2).

4.       Protokół konkursowy musi zawierać co najmniej następujące informacje:

Imienną listę zwycięzców poszczególnych kategorii;

Nazwy win i miodów pitnych z określeniem rocznika;

Ilości zdobytych punktów SA;

Nazwę przyznanego medalu (§7).

5.       Pełnomocnik dokonuje oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu we wszystkich kategoriach.

 

§7

1.       Nagrodami w kategoriach są dyplomy oraz prawo użycia przez Zwycięzców odpowiednich znaków nazwanych medalami, zgodnych z przyjętym przez Zarząd wzorem.

2.       Medale przyznaje się, w zależności od ilości zdobytych punktów:

przy ocenie 80,00-84,99 SA               Medal Brązowy

przy ocenie 85,00-89,99 SA               Medal Srebrny

przy ocenie 90,00-94,99 SA               Medal Złoty

przy ocenie 95,00-100,00 SA              Wielki Złoty Medal – Doskonałe Wino

3.       Zwycięzca Konkursu ma prawo używać medalu drukując jego znak jedynie na etykietach wina lub miodu pochodzących z partii (rocznik, pojemnik fermentacyjny, butla), która została zgłoszona i została nagrodzona w Konkursie. Prawo używania Nagrody w innych okolicznościach jest bezterminowe.

4.       W określonej kategorii bądź kategoriach Zarząd i/lub Pełnomocnik mogą ufundować nagrody rzeczowe.

 

§8

1.       W sytuacjach spornych dotyczących spraw organizacyjnych wszelkie wątpliwości rozstrzygają obecni na Konkursie członkowie Zarządu wraz z Pełnomocnikiem zwykłą większością głosów. W przypadku równej ilości głosów, głos decydujący należy do Pełnomocnika.

2.       W sytuacjach spornych dotyczących spraw oceny win i miodów pitnych decyduje Komisja Konkursowa zwykłą większością głosów. W przypadku równej ilości głosów, głos decydujący należy do Pełnomocnika.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin