Gimnastyka mózgu.docx

(26 KB) Pobierz

Gimnastyka mózgu - metoda Paula E. Dennisona


Gimnastyka Mózgu - to program rozwoju ruchowego, ukierunkowany na łatwe uczenie się dzieci i na stymulowanie ich rozwoju. To także program aktywizacji układu nerwowego i uwalniania od stresu. Zaletą tej metody jest to, iż jej stosowanie wcale nie jest ani praco-, ani czasochłonne. Gimnastyce mózgu wystarczy poświęcić dosłownie kilkanaście minut dziennie, by w krótkim czasie osiągnąć wymierne, zauważalne rezultaty. Gimnastyka mózgu, której twórcą jest amerykański pedagog Paul E. Dennison przyczynia się do małych poprawek tzw. mikrointerwencji, które powodują wielkie zmiany, gdyż pojawia się integracja umożliwiająca prawidłowy przebieg procesu uczenia się.


 

http://www.ranking.fit-sport.pl/[Allegro.pl - najwieksze aukcje online, emocje i super oferty!]

 


 

Opis Gimnastyki Mózgu

Zdaniem dr. Paula E. Dennisona wiele problemów intelektualnych i emocjonalnych w życiu człowieka wynika ze złego współdziałania półkul mózgowych i braku integracji między nimi. Aby człowiek miał pełny obraz otaczającego go świata niezbędna jest integracja prawej i lewej półkuli mózgowej, bo mózg jest narzędziem symetrycznym, a każda półkula ma inne zadania. Na podstawie własnych doświadczeń i po wielu latach badań, opierając się na pracach wielu naukowców dr. Dennison opracował metodę mającą na celu zintegrowanie pracy mózgu.

Jest to prosta i skuteczna metoda wspomagająca naturalny rozwój człowieka. Stosując proponowane przez kinezjologię edukacyjną ćwiczenia - na przekroczenie linii środka , energetyzujące rozciągające, relaksujące, znacznie poprawiamy umiejętności komunikacji, organizacji i koncentracji. Jesteśmy pewniejsi siebie, łatwiej wyrażamy potrzeby, otwarci na zmiany szybciej i skuteczniej uczymy się. Z radością przyjmujemy informacje i dokonujemy właściwych wyborów, w większej harmonii ze sobą i światem tworzymy naszą przyszłość.

 

Zadania półkul mózgowych

·         Lewa półkula mózgowa - odpowiada za myśli, analizę szczegółów, wnioskowanie, percepcję wzroku, operowanie mową, pamięć krótką, czyli jest logiczna i postrzega poszczególne elementy

·         Prawa półkula mózgowa - odpowiada za uczenie się, ogólny ogląd, percepcję przestrzeni, pamięć długotrwałą, czyli twórcza, emocjonalna, postrzegająca całość

 

Ćwiczenia Gimnastyki Mózgu

Ćwiczenia gimnastyki mózgu, stymulują mózg do harmonijnej pracy obu półkul, sprzyjają tworzeniu nowych połączeń nerwowych aktywizujących myślenie poprzez ruch. Szczególne zastosowanie znajdują w terapii dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dyslektyków, dysgrafików, dysortografików), w pracy z dziećmi nadpobudliwymi, mającymi trudności w adaptacji w środoisku i niepełnosprawnymi. Z równie dobrym skutkiem można stosować je u wszystkich osób w każdym wieku, zarówno w grupie, jak i indywidualnie w celu pełnego wykorzystania i doskonalenia tego czym obdażyła człowieka natura. Pomagają bowiem zwiększyć koncentrację na wykonywanych zadaniach, zdolności manualne, koordynacje wzrokowo - ruchową, zmniejszają stres. Pnadto usuwają zmęczenie, energetyzują, odprężają, relaksują. Gimnastyka ta jest efektywna nie tylko w nauce, ale w sporcie, muzyce i sztuce. Zaletą tej metody jest łatwość, dostępność i użyteczność. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, aby w krótkim czasie osiągnąć zauważalne efekty.

 

Przykłady ćwiczeń Gimnastyki Mózgu

Ćwiczenia zawarte w metodzie Dennisona występują w 3 wymiarach

·         laterności

·         stabilności

·         koncentracji

1. Wymiar laterności - ćwiczenia na przekraczanie środkowej linii ciała

·         Ruchy naprzemienne - w pozycji sotjącej dotykanie lewą ręką prawego podniesionego kolana i odwrotnie; dotykanie lewą ręką prawego ucha i odwrotnie; krzyżowanie wyprostowanych ramion przed klatką piersiową na zmianę, tak, aby wyżej była ręka lewa, potem prawa; dotykanie prawą ręką lewej pięty przed sobą z jednoczesnym uniesieniem w górę lewej wyprostowanej ręki i odwrotnie; w pozycji leżącej dotykanie na przemian prawym łokciem lewego kolana, lewym prawego. Ruchy naprzemienne powinny być wykonywane możliwie powoli, można wykonywać także inne ćwiczenia, wykorzystują swoją wyobraźnię.

Co zyskasz - wzmożenie aktywności ogranizmu, ogólna poprawa koordynacji ruchowej, poprawa wzroku, słuchu, usprawnienie umiejętności czytania, pisania.

·         Leniwe ósemki - kreślenie kciukiem na wysokości oczu płynnym ruchem poziomej ósemki, zaczynając od punktu środkowego w lewo. Najpierw lewą ręka potem prawą i obiema jednocześnie. Ósemki można kreślić w przestrzeni, na dłoni, plecach drugiej osoby, na papierze, zmywalnej tablicy lub piasku. W celu rozluźnienia mięśni ciała, można ósemkę rysować różnymi częściami ciała np. biodrami, nogami, stopami, kolanami, nosem. Podczas wykonywania ćwiczenia można, stać, siedzieć, leżeć.

Co zyskasz - wzmocnienie koordynacji pracy obu półkul mózgowych, usprawnienie percepcji wzrokowej, pomoc w czytaniu i pisaniu, poprawa pamięci krótko i długo trwałej, relaksacja, wyciszenie.

·         Rysowanie oburącz - rysowanie obiema rękami równocześnie symetrycznie względem linii środka, różnych wzorów w przestrzeni lub na płaszczyźnie.

Co zyskasz - Poprawa koordynacji ręka-oko, orientacji w przestrzeni, rozluźnienie napięcia nadgarstków, ramion, obręczy barkowej.

·         Alfabetyczne ósemki - (modyfikacja leniwej ósemki), po narysowaniu kilku leniwych ósemek wpisujemy w nią małe pisane litery w lewej lub prawej połowie w zależności od kierunku pisania, pierwszego odcinka litery, który ma być zgodny z kierunkiem ósemki. Po każdej literze rysujemy kilka leniwych ósemek. Ćwiczenie można wykonywać w przestrzeni lub na płaszczyźnie.

Co zyskasz - Poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej i automatyzajca pisania i literowania, usprawnienie techniki pisania. Ułatwienie nauki i poprawnego stosowania zasad ortografii, zwiększenie obszaru obwodowego widzenia.

·         Słoń - ręka wyciągnięta w przód grzbietem do góry, głowa przytulona uchem do ramienia, wzrok podąża za poruszającą się ręką. W małym rozkroku rysowanie leniwej ósemki ze skłonami i uginaniem nóg. Ćwiczenie powtarzamy po trzy, cztery razy każdą ręką.

Co zyskasz - wzmocnienie koordynacji ręka-oko, poprawa percepcji słuchowej, organizacji, równowagi, koncentracji i zapamiętywania (szczególnie cyfr).

Krążenie szyją - powolnym ruchem przenosimy głowę od ramienia do ramienia, tak aby broda była jak najbliżej klatki piersiowej. Robimy to na wydechu. W skrajnym bocznym położeniu głowy wykonujemy wdech i potwarzamy czynność.

Co zyskasz - relaksacja, zwiększenie koncentracji, pogłębienie oddechu, wzmocnienie środkowego pola widzenia.

·         Oddychanie przeponowe - w pozycji stojącej lub leżącej kładziemy dłonie na dolnej części brzucha. Bierzemy głęboki wdech, czujemy jak dłonie oddalają się od siebie, powoli robimy wydech, dłonie zbliżają się.

Co zyskasz - zwiększenie aktywności i koncentracji, poprawa koordynacji prawej i lewej strony ciała, pogłębienie oddechu.

·         Kołyska - siedząc na podłodze, ręce lekko ugięte oparte są o podłoże. Przenosimy zgięte w kolanach nogi z jednej strony na drugą.

Co zyskasz - symulację przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, zwiększenie aktywności mózgu, wzmocnienie systemu nerwowego, niwelację nadmiernych napięć.

·         Energetyzator (akumulator) - siedząc na podłodze po turecku lub na krześle z wdechem, wyginamy się w łuk (zachowując kierunek od dołu ku górze), na wydechu opuszczamy głowę i robimy koci grzbiet (zachowując kierunek od góry do dołu).

Co zyskasz - wzrost aktywności i koordynacji, stymulacja przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, wyzwolenie twórczego myślenia.

2. Wymiar stabilności - ćwiczenia energetyzyjące i pogłębiające

·         CDN

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin