Ciekawostki o włosach.docx

(1109 KB) Pobierz

Ciekawostki o włosach

Przeciętna ilość włosów 100 000

Osoby z włosami:

v     Koloru blond 150 000

v     Koloru czarnego 110 000

v     Koloru brunatnego 100 000

v     Koloru rudego 75 000

Gęstość włosów 200/cm2

Średnica włosa 0,1 mm

Dzienny wzrost 0,3 mm

Miesięczny wzrost 1 cm

Długość życia 2 - 5 lat

Wytrzymałość włosa 100 g

 

Jak zbudowana jest łodyga włosów?

Łodyga to część włosa wystająca ponad powierzchnie skóry.

Łodyga - trzon włosa (scapus pili)

Łodyga włosa zbudowana jest z zrogowaciałych martwych komórek, oznacza to, że w trzonie włosa nie zachodzą żadne procesy biologiczne (życiowe).

 

 

Łodyga składa się z trzech warstw:

 

Rdzeń (medulla)

Znajduje się w samym środku włosa i stanowi on ok 10% masy łodygi.Rdzeń składa się z małych komórek ułożonych warstwowo w kształcie płytek.W kanale rdzeniowym mogą tworzyć się przestrzenie powietrzne.Wiele włosów nie posiada rdzenia tylko powietrzny kanał.Nieregularne ułożenie komórek kanału rdzeniowego powoduje załamanie się światła, przez co zwielokrotnia odbicie promieni słonecznych, co daje efekt naturalnego połysku.

 

Kora (cortex)

Warstwa położona pomiędzy rdzeniem, a warstwą łuskową i stanowi ona 80-90% masy łodygi.Kora odpowiada za elastyczność, wytrzymałość, odporność na rozciąganie i urazy.

 

Kora zbudowana jest z łańcuchów peptydowych.

Łańcuch peptydowe tworzą:

- Protofibryle - najmniejszy element włókien keratynowych, są to cieniutkie "niteczki"

- Mikrofibryle - składają się z protofibryli

- Makrofibryle - składają się mikrofibryli

 

Łuska (cuticula)

Zewnętrzna warstwa łodygi. Chroni ona włosy przed przed czynnikami zewnętrznymi (m.in. pochłania krótkie promienie UV).Składa się ze spłaszczonych płytek ułożonych dachówkowato.Włosy okrywa od 6 do 10 warstw łuski włosowej

 

10 sposobów na lśniące włosy

 

v     używaj wysokiej jakości kosmetyków, dobranych do Twojego typu włosów

v     używaj odżywki po każdym myciu, a także minimum raz w tygodniu maski lub regeneratora

v     chroń włosy przed promieniami słonecznymi UV

v     podczas mycia delikatnie masuj głowę i nie pocieraj zbyt intensywnie włosów

v     delikatnie wycieraj włosy chłonnym ręcznikiem

v     susz włosy chłodnym powietrzem

v     delikatnie rozczesuj włosy

v     używaj szczotki z naturalnego włosia

v     nie używaj gumek do włosów

v     systematycznie podcinaj końcówki włosów

 

 

 

 

Fryzury w epoce faraonów i mitycznych bogów

 

Włosy oraz ich pielęgnacja odgrywały od niepamiętnych czasów wielką role wśród wszystkich kultur. Fryzury nie były tylko ozdobą, lecz wyrażały osobowość każdego człowieka. Uczesania świadczyły często o obyczajach i obrządkach jakie panowały w danej kulturze. Często pewne fryzury były specyficzne dla danej klasy społecznej, tak więc fryzura była symbolem zamożności. Nowa trzyczęściowa seria artykułów pozwoli Ci poznać bliżej obrządki i trendy w zakresie stylizacji i pielęgnacji włosów jakie panowały za czasów Kleopatry, władz Cezara Imperium Rzymskiego jak również odkryje sekrety barokowych peruk. Naszą nową serię zakończymy przeglądem trendów od czasów pierwszej wojny światowej aż po dzień dzisiejszych.

 

 

Egipcjanie (4000 - 300 p.n.e.)

Dla Egipcjan wygląd zewnętrzny odgrywał niesamowicie ważną rolę. Szczególną uwagę zwracano nie tylko na pielęgnację skóry, ale również dbano o dobry stan włosów. Dzięki wykopaliskom wiadomo iż Egipcjanie już 4000 lat przed Chrystusem ścinali swoje włosy nożami, upinali wsuwkami i czesali się wykonanymi z kości lub drewna grzebieniami. Mężczyźni nosili włosy przed uszy aż do momentu starzenia się. Kobiety w Starym Królestwie najczęściej nosiły krótkie przystrzyżone włosy do brody, kreowane na pazia. Z kolei w Nowym Królestwie preferowano długie włosy, które starannie dekorowano. Do tego celu służyły najczęściej kwiat lotosu lub turkusowe wstążki. Od roku 3000 p.n.e. Egipcjanie nosili na specjalne okazje peruki. Farbowanie włosów wśród Egipcjan nie było rzadkością. Do tego celu używano najczęściej złotego pyłu lub sporządzano mieszanki z płatków kwiatów i ziół. Najczęściej wybierane odcienie to zieleń, czerwień oraz tony niebieskie.

 

Grecy (1500- 150 p.n.e.)

Podobnie jak u Egipcjan, tak i w starożytnej Grecji dużą uwagę skupiano na ubranie jak również schludne uczesanie. Kobietom, które nie przestrzegały tych reguł, groziła kara pieniężna. Specjalnie powołany do życia trybunał sprawował kontrolę nad przestrzeganiem tego prawa. W przeciągu lat 1500- 650 p.n.e. nosiły Greczynki kręcone, kształtem przypominające korkociąg loki. Wiele fresek pochodzących z czasów starożytnej Grecji przedstawia kobiety wzajemnie upinające sobie włosy w misterne splecienia i koki. Ta ostatnia forma uczesania, tak zwany "grecki węzeł", był szczególnie popularny w latach 500 do 300 p.n.e. Swoje z natury ciemne włosy rozjaśniały Greczynki specjalną mieszanką z szafranu.

Również mężczyźni starali się swoje włosy pielęgnować z wielką troską. Na początku dominowała moda na długie, do ramion włosy. Później z kolei gustowano w krótkich, kręconych włosach. Od lat 300 do 150 p.n.e zaczęto powracać do dłuższych, falowanych włosów. W celu formowania fryzur wymyślono wykonany z brązu calamistrum, czyli urządzenie kształtem przypominające rurkę, do której wkładano rozgrzany pręt w celu nagrzania go. Śmiało możemy powiedzieć że calamistrum było pierwotną formą dzisiejszej lokówki.

 

A 580 p.n.e.; B 565 p.n.e.; C 550 p.n.e.; D-E 510 p.n.e.; F 490 p.n.e.; G-H 460 p.n.e.; I-J p.n.e.; K-L 440 p.n.e; M 413 p.n.e.; N p.n.e; O 300 p.n.e; P koniec 4.stulecia. p. n.e .; Q 290 p.n. e; R 221-121 p.n.e.; S 125-104 p.n.e.; T 52-30 p.n.e.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin