Propozycja zajęc w swietlicy terapeutycznej- Ilona Jarczyk.odt

(21 KB) Pobierz
Pobyt w szpitalu jest zawsze stresującym doświadczeniem

„ Nie jesteś sam, spójrz dookoła.” zajęcia otwarte w Świetlicy

Scenariusz opracowała i zajęcia przeprowadziła Mgr Ilona Jarczyk

                                                                                                                   

Pobyt w szpitalu jest zawsze stresującym doświadczeniem. Zwłaszcza dzieci odczuwają lęk, rozpacz i przerażenie związane z cierpieniem oraz z izolacją od środowiska rodzinnego. Szczególną formą przełamania lęku są zajęcia  z   terapeutą. Zajęcia można przeprowadzić zarówno przy stoliku, jak i (za względu na niedyspozycje dziecka) przy łóżku.

Przewidywany czas zajęć – 30 min

Cele:

- integracja i kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów

- wytworzenie atmosfery bezpieczeństwa sprzyjającej ujawnianiu przez dzieci osobistych przeżyć

- prezentowanie sposobów minimalizowania trudności i szukania pomocy

- kształtowanie przeświadczenia, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście

Pomoce: piłeczka, lusterko, kartki papieru, mazaki, kolorowe kartoniki

                                                      Przebieg zajęć:             

1. Przywitanie

2. Uczestnicy przedstawiają się rzucając do siebie piłeczką i podają swoje imię

3. Nauczyciel przeprowadza rozmowę nawiązującą do tematu poprzez pytania  do uczestników:

Ø      Co to znaczy „samotny człowiek”?

Ø      W jakich sytuacjach człowiek czuje się samotny?

Ø      Jak można temu zaradzić?

4. Zabawa w szukanie podobieństw

    Nauczyciel czyta krótkie pytania dotyczące np. koloru oczu, ilości rodzeństwa, miejsca zamieszkania, ulubionej potrawy, dyscypliny sportowej, sposobu spędzania wolnego czasu, ulubionego miejsca wypoczynku itp. Dzieci swoje odpowiedzi zapisują na kartce. Po zakończonej zabawie dowolna analiza

i porównywanie odpowiedzi.

5. Zabawa plastyczna. Dzieci rysują swoje portrety na kartce patrząc na nią w lusterko.

6. Układanie rozsypanek zdaniowych lub ilustracji pociętych w puzzle

7. Uczniowie odpowiadają na pytania quizu, poprawna odpowiedź to jeden  element piramidy; wygrywa          ten, kto pierwszy zbuduje piramidę

8. Pożegnanie, rozdanie pamiątkowych medali.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin