Uklad teoretyczny w metodzie nauczania Johna Dewey.doc

(25 KB) Pobierz

Układ teoretyczny w metodzie nauczania Johna Dewey’a:

Pierwsze zadanie - Gotowanie jajka:

Jajko wkładamy do gotującej się wody. Jajko „gotuje się” poprzez ścięcie białka. Założenia realizujemy na podstawie obserwacji jajka przed i po gotowaniu. Można przeprowadzić doświadczenie z kręceniem surowego i gotowanego jajka na stole. Surowe jajko nie kręci się a gotowane tak.

Drugie zadanie – składanie papierowej łódki:

Łódkę papierową wykonujemy z kartki papieru (a4) według wcześniej przygotowanego schematu. Uczniowie powtarzają za nauczycielem poszczególne czynności. Właściwości papieru i łódki z niego wykonanej sprawdzamy poprzez jej zanurzenie w wodzie, a wcześniej poprzez zaginanie kartki. Papier nasiąknie wodą jednak przez pewien czas łódka będzie pływać. Wcześniej możemy się też dowiedzieć, że kartka papieru może łatwo się podrzeć.

Trzecie zadanie – szycie

Szycie wykonujemy przy pomocy igły i nitki na kawałku materiału. W materiale wykonujemy nacięcie za pomocą nożyczek, później wdziewamy nitkę w igłę i zaszywamy nacięcie. Możemy wykorzystać dowolny ścieg. Ćwiczenie ma na celu pokazanie, że igła jest ostra, można się nią skaleczyć, nitka delikatna. Niedokładne szycie spowoduje ponowne rozprucie materiału. Zadanie uczy dokładności. Założenia realizujemy poprzez wykonanie końcowej próby wytrzymałości. Dwoje uczniów chwyta wzajemnie zszyte przez siebie kawałki materiału i sprawdzają, który wcześniej się rozerwie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin