bdb-.doc

(147 KB) Pobierz
Zofia Bobrowska

Zofia Bobrowska                            Dzierżoniów 26 .06. 2009

Nauczyciel przyrody

Szkoła Podstawowa  

im. Komisji Edukacji Narodowej

w Dzierżoniowie                                        

 

 

 

 

      Sprawozdanie z realizacji            planu rozwoju zawodowego na stopień  nauczyciela dyplomowanego za okres stażu 2 lata i 9 miesięcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data rozpoczęcia stażu 01.09.2006

Data zakończenia stażu 31.05.2009

 

 

 

 

 

 

 

 

WSTĘP

 

Jestem nauczycielem mianowanym z 19 letnim stażem pracy.

Staż na nauczyciela dyplomowanego rozpoczęłam 1 września 2006 roku. Tuż przed rozpoczęciem stażu, w roku szkolnym 2005/2006 ukończyłam Studia Podyplomowe w zakresie Nauczania przyrody z elementami ochrony środowiska. Decyzja o podjęciu studiów podyplomowych podyktowana była chęcią podniesienia kwalifikacji oraz, w perspektywie, możliwością podjęcia pracy w charakterze nauczyciela przyrody.

Także w roku szkolnym 2005/2006 ukończyłam kurs Ratujemy i uczymy ratować, zorganizowany pilotażowo w województwie dolnośląskim przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dający uprawnienia do prowadzenia zajęć przygotowujących uczniów do udzielania pierwszej pomocy.

Oba te wydarzenia miały wpływ na przygotowanie i realizację zadań wynikających z planu rozwoju zawodowego.

W pierwszym roku obejmującym staż pracowałam jako nauczyciel nauczania zintegrowanego. Przez kolejny rok i 9 miesięcy trwania stażu pracowałam (i pracuję obecnie) jako nauczyciel przyrody. W związku ze zmianą stanowiska pracy pierwotny plan rozwoju zawodowego uległ modyfikacji po pierwszym roku trwania stażu.

Pisząc plan rozwoju zawodowego uświadomiłam sobie, iż realizuję w pracy dydaktyczno-wychowawczej wiele działań, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu nauczania i jakości pracy w mojej szkole, doskonalę się zawodowo (organizacja warsztatu pracy, nabywanie nowych umiejętności),realizuje nowatorskie przedsięwzięcia, współpracuję ze środowiskiem, odnoszę sukcesy. Skupiłam się na tym, by ująć moje działania na piśmie tak, aby  kontynuować zadania już rozpoczęte oraz podjąć się realizacji nowych zadań świadomie przemyślanych, będących dla mnie nowym wyzwaniem, ale przede wszystkim działań, które przyniosą korzyść uczniom, szkole w której pracuję i mnie jako nauczycielowi.

Po zapoznaniu się z aktami prawnymi regulującymi zasady awansu zawodowego złożyłam u dyrektora szkoły wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego z dniem 1 września 2006 roku a następnie przedstawiłam swój plan rozwoju zawodowego. Po zatwierdzeniu planu rozwoju zawodowego przez dyrektora szkoły podjęłam się realizacji zadań w nim zaplanowanych, mając na uwadze fakt, iż niektóre z nich mogą ulec modyfikacji w czasie realizacji. Trudno bowiem precyzyjnie zaplanować i przewidzieć wszelkie okoliczności które będą towarzyszyły realizacji moich zamierzeń w ciągu trzech lat.

 

 

Rozporządzenie & 8 ust.2.pkt 1

 

Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej dzięki wdrożeniu działań służących doskonaleniu pracy własnej i podniesienia jakości pracy szkoły.

 

1.PRACA W ZESPOŁACH

 

 

1.1

Pracowałam w zespole opracowującym program wychowawczy  szkoły na lata  2008/2009 . Uwzględniał on obowiązujące w danym roku priorytety Ministra Edukacji Narodowej oraz wytyczne Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Jednocześnie był kontynuacją działań  wynikających z misji i tradycji szkoły.

Efektem pracy zespołu było utworzenie dokumentu Program Wychowawczy Szkoły.

 

1.2

Nowelizowałam statut szkoły. Pracowałam w zespole odpowiedzialnym za formułowanie zapisów dotyczących korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych, noszenia jednolitego stroju uczniowskiego i form usprawiedliwiania nieobecności.

Efektem pracy zespołu było umieszczenie nowych zapisów w Statucie Szkoły zgodnie z rozporządzeniem Ministra Oświaty.

 

1.3

Pracowałam przy tworzeniu planu naprawczego szkoły. Dokonałam analizy sprawdzianu próbnego klas szóstych. Byłam odpowiedzialna za opracowanie kontekstowej analizy wyników sprawdzianów klasy VI b oraz uczestniczyłam w opracowywaniu wniosków końcowych.

Dokument ten pozwoli nauczycielom odpowiednio zaplanować pracę w przyszłym roku szkolnym ,poprzez analizę wniosków i ujęcie ich we własnym rozkładzie materiału nauczania.

 

1.4

Jako nauczyciel klasy pierwszej brałam udział w pracach zespołu samokształceniowego nauczania zintegrowanego. Wspólnie z innymi nauczycielami opracowywałam i realizowałam plan współpracy z przedszkolami. Zapraszałam dzieci z przedszkola na organizowane przeze mnie uroczystości takie, jak Ślubowanie klas pierwszych, Dzień Sportu oraz na zajęcia dydaktyczne.

W ramach pracy zespołu przygotowywałam pomoce dydaktyczne dla uczniów z trudnościami w nauce czytania i pisania.

 

1.5

Od kilku lat jestem członkiem Szkolnego Zespołu Egzaminacyjnego w dniu pisania sprawdzianu zewnętrznego przez klasy szóste.

W ramach pracy zespołu zapoznaję się z regulaminem przeprowadzenia sprawdzianu, wspólnie z innymi nauczycielami przygotowuję salę, w której uczniowie piszą sprawdzian oraz biorę udział w pracach komisji po zakończeniu sprawdzianu.

 

1.6

Wielokrotnie brałam udział w pracach zespołu, którego zadaniem było przygotowanie narzędzi do badania standardów wiedzy, opanowanych wiadomości i umiejętności przez uczniów klas IV-VI. Następnie opracowywałam i analizowałam wyników testów oraz omawiałam je na radzie pedagogicznej.

 

Udział w pracach różnych zespołów zadaniowych oraz w tworzeniu dokumentów szkoły wpłynął na podnoszenie jakości pracy szkoły w zakresie jakości i organizacji nauczania, polepszenia jakości wychowania, prowadzenia działalności profilaktycznej.

Efektem pracy w zespołach jest także zdobycie nowych doświadczeń w zakresie współpracy z nauczycielami różnych przedmiotów oraz doskonalenie umiejętności precyzyjnego formułowania myśli ,dokonywania jednoznacznych zapisów w dokumentach, a przede wszystkim bardzo dobra znajomość tychże dokumentów

 

2.OKREŚLENIE KIERUNKÓW WŁASNEGO ROZWOJU

 

Ukończyłam następujące formy doskonalenia zawodowego:

 

   - Koncepcja procesu reedukacji według Barbary Zakrzewskiej „ Trudności w

     Czytaniu i pisaniu, modele ćwiczeń” –były to comiesięczne spotkania na 

     konferencjach metodycznych i zajęciach otwartych organizowanych przez  

     pedagogów szkolnych, pracowników PP w Dzierżoniowie i nauczycieli

     prowadzących terapię korekcyjno-kompensacyjną .(PP Dzierżoniów)

 

   -Czytanie ze zrozumieniem-rada szkoleniowa (SP nr 3 Dzierżoniów)

 

   -Kierownik wycieczek szkolnych-rada szkoleniowa (SP nr 3 Dzierżoniów)

 

   - Wywiadówka inaczej, czyli łamanie stereotypów-seminarium (DODN

     Wałbrzych)

 

   -Wykorzystanie ćwiczeń kinezjologii edukacyjnej we wczesnej fazie edukacji-

     Konferencja (Wyd. YUKA)

 

   - Otwórzmy dziecku drzwi „ Matematyka w Wesołej Szkole gwarancją

      sukcesu dziecka w szkolnej edukacji matematycznej -warsztaty metodyczne

   ( Wyd. WSiP)

 

   -Dojrzałość szkolna warunkiem osiągnięcia sukcesu edukacyjnego-

    (konferencja metodyczna SP nr 3 Dzierżoniów)

 

   -Stymulowanie kreatywności językowej-konferencja metodyczna

   ( Wyd. ZAMKOR)

 

   - Pomiar efektywności kształcenia i wykorzystywanie jego wyników w pracy

     z uczniami-kurs doskonalący, 20 godz.(DODN Wałbrzych)

 

   -Ocenianie kształtujące szansą na efektywne uczenie się- kurs doskonalący,

     12 godz.(Firma Szkoleniowo-Doradcza A.Szywała Świdnica)

 

   -Ocenianie kształtujące pomaga zmieniać szkołę-konferencja

   (Dolnośląska Szkoła Wyższa-Wrocław)

 

   -Tworzenie wizerunku szkoły wspierającej uzdolnienia-kurs doskonalący

    30 godz.(DODN Wrocław)

  

   -Wpływ wielorakich czynników i barier na kształtowanie świadomości

    Ekologicznej oraz gospodarkę odpadami-Warsztaty (ZGPD 7

    Dzierżoniów, Ekologiczna SP nr 7 Bielawa)

 

   -Kreowanie wizerunku placówki oświatowej-rada szkoleniowa

   (SP nr 3 Dzierżoniów)

 

   -Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego-repetytorium

   (DODN Wałbrzych)

 

   -Problematyka praw człowieka w programach szkolnych. Prawa dziecka

    Wobec obowiązujących przepisów prawa oświatowego-szkolenie (Ośrodek

    Usług Edukacyjnych w Kłodzku)

 

   -Komunikacja interpersonalna w szkole-rada szkoleniowa (SP nr 3

    Dzierżoniów)

 

 

Poprzez udział w powyższych szkoleniach i kursach doskonaliłam swoją wiedzę teoretyczną, która pozwoliła mi w praktyce rozwiązywać problemy zarówno o charakterze pedagogicznym, jak i wychowawczym. W celu doskonalenia własnej pracy i podniesienia jakości pracy szkoły wykorzystywałam w praktyce nabytą w czasie szkoleń wiedzę i umiejętności, korzystałam z otrzymanych materiałów dydaktycznych, płyt CD. Dzieliłam się również zdobytą wiedzą z innymi nauczycielami naszej szkoły.

 

 

3.WDRAŻANIE DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU DOSKONALENIE PRACY WŁASNEJ I PODNIESIENIE JAKOŚCI PRACY SZKOŁY

 

3.1

Opracowałam i realizowałam program dotyczący edukacji ekologicznej w klasach I-III. W pierwszym roku stażu pracując jako nauczyciel nauczania zintegrowanego wdrażałam program edukacji ekologicznej w klasie pierwszej. Realizowany był on  w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

Głównym założeniem programu było oparcie kształcenia na aktywności dziecka w tworzeniu własnej wiedzy o środowisku, umiejętności, postaw i nawyków, mających na celu wyrobienie gotowości do podejmowania działań proekologicznych.

 

Efektem całorocznej pracy było ukształtowanie wśród uczniów postaw szacunku wobec przyrody, dostrzeganie wpływu człowieka na środowisko, wyrobienie nawyków zachowań proekologicznych takich jak segregacja odpadów, zbieranie surowców wtórnych, oszczędzanie energii, wody.

 

3.2

Byłam współodpowiedzialna za napisanie programu promocji zdrowia w naszej szkole i realizowałam szereg działań wynikających z tego programu, mających na celu przystąpienie szkoły do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Wśród wielu przedsięwzięć należy tu wymienić opracowanie i realizowanie metodą projektów tzw. „Tygodni promocji zdrowia”, przygotowanie uczniów do udziału w konkursach o tematyce zdrowotnej („Soki, warzywa i owoce są na 5”, „Jabłko zamiast papierosa”, „Śpiewaj na zdrowie”, „ABC udzielania pierwszej pomocy”), kontynuowanie programów profilaktycznych („Spójrz inaczej”, ,,Jestem zdrowy, silny! Nie palę, nie piję , nie biorę”, „Zdrowie, siła, trzeźwość. Nasz świat bez nałogów”), udział w pogadankach, prelekcjach, przygotowywanie gazetek szkolnych tematyce zdrowotnej, udział uczniów w próbnej ewakuacji, akcji sadzenia drzewek, festynie rodzinnym propagującym zdrowe odżywianie i aktywne spędzanie czasu, udział w pieszym rajdzie szkolnym.

Efektem długotrwałej pracy było otrzymanie przez szkołę certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Szkoła uzyskała prestiż ,a tytuł  stał się jednym z argumentów przyciągających do naszej szkoły uczniów.

 

3.3             

Wprowadzałam do swojej pracy elementy oceniania kształtującego w klasach piątych i szóstych. W trakcie szkoleń zdobyłam informacje na temat oceniania kształtującego i jego wpływu na podnoszenie efektów kształcenia.

Do swojej pracy wprowadziłam takie metody jak:

-pytania kluczowe, czyli pytania, które skłaniają uczniów do myślenia

-zapisywanie celu zajęć, formułowanie go w języku zrozumiałym dla ucznia

-ustalanie wraz z uczniami kryteriów oceniania

-stosowanie efektywnej informacji zwrotnej

-wprowadzanie samooceny i oceny koleżeńskiej

-stosowanie metody zdań podsumowujących.

 

Efektem mojej pracy było po pierwsze zainteresowanie ze strony uczniów „nowymi” technikami pracy, uświadomienie ( pokazanie) uczniom, co zrobili dobrze, co wymaga poprawy i jak dalej mają się uczyć, zmiana relacji między nauczycielem a uczniem (razem pracowaliśmy nad tym, by uczeń mógł skutecznie uczyć się).Sądzę również, że stosowanie elementów oceniania kształtującego miało wpływ na kształtowanie postaw odpowiedzialności i samokontroli wśród uczniów.

 

3.4

Pracowałam metodą projektów, opracowywałam projekt pod hasłem

„ Dni Ziemi”, czy tez wspomniany już wcześniej „Tydzień promocji zdrowia”

Realizowałam także zadania wynikające z międzynarodowego projektu, opracowanego przez zespół nauczycieli naszej szkoły pod hasłem „ Bliżej siebie we wspólnej Europie”.

 

3.5

Organizowałam i przeprowadzałam na terenie szkoły i miasta różnorodne akcje:

-szkolna zbiórka baterii (byłam nauczycielem odpowiedzialnym za to zadanie, opracowałam regulamin, prowadziłam elektroniczną bazę danych, sporządzałam sprawozdania)

-zbiórka stroików świątecznych, palm wielkanocnych, kartek okolicznościowych (zorganizowanie konkursów, wystaw okolicznościowych ,pozyskanie środków na nagrody a następnie przekazanie prac uczniów w formie podarków różnym instytucjom na terenie miasta

-ZGP

 

 

Rozporządzenie & 8 ust.2 pkt 2

 

Wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

 

1.Brałam udział w szkoleniach w ramach WDN  dotyczących:

-przygotowania prezentacji komputerowych

-wypełniania świadectw (dwukrotnie, jako nauczyciel nauczania zintegrowanego oraz jako nauczyciel klas IV-VI)

oraz w szkoleniu zewnętrznym (Wydawnictwo LIBRUS) dotyczącym wykorzystania technik komputerowych w procesie tworzenia oceny opisowej ucznia.

Efektem udziału w warsztatach było nabycie umiejętności w zakresie tworzenia prezentacji komputerowych w programie Microsoft Power Point oraz nabycie umiejętności wypełniania dokumentacji z wykorzystaniem gotowych programów komputerowych ,dokonywanie ich aktualizacji (wypisywanie świadectw, arkuszy ocen)

 

2.Przygotowywałam i prowadziłam lekcje (zarówno jako nauczyciel nauczania zintegrowanego, jak i nauczyciel przyrody) oraz zajęcia koła ekologicznego w pracowni komputerowej, wykorzystując urządzenia multimedialne, program edukacyjny do nauki przyrody EDUROM, encyklopedię multimedialną, gotowe scenariusze zajęć przyrodniczych zamieszczane na stronach internetowych. Korzystałam z następujących portali edukacyjnych: l...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin