KONSPEKT ZAJĘĆ Z FUNKCJONOWANIA W ŚRODOWISKU kl. II gimn.doc

(88 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z FUNKCJONOWANIA W ŚRODOWISKU

KONSPEKT ZAJĘĆ Z FUNKCJONOWANIA W ŚRODOWISKU

 

Dnia: 14.11.2008r

 

Nauczyciel prowadzący zajęcia : M. Puźniak
Tematyka ośrodka tygodniowego: Święto Niepodległości

Temat dnia: „Legenda o złotej kaczce”

 

CELE DYDAKTYCZNE:

·         ćwiczenie koncentracji uwagi na zadaniu,

·         doskonalenie umiejętności czytania i pisania,

·         zapoznanie uczniów z treścią legendy,

·         rozwijanie wyobraźni i spostrzegawczości,

·         doskonalenie umiejętności dzielenia.

 

CELE WYCHOWAWCZE:

·         rozwijanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka,

·         budzenie zainteresowania historią Ojczyzny,

 

CELE OPERACYJNE (uczeń potrafi):

 

A. A

  T. B

P. N

K.H

M. S

Ł. D

- wymienić nazwy dni tygodnia i pory roku;

-wyrazić swoje uczucia do Ojczyzny, dumę z faktu bycia Polką, Polakiem;

- rozwiązać zagadki nawiązujące do tematu;

- powiedzieć, co to jest legenda;

- słuchać czytanego przez nauczyciela tekstu oraz wypowiedzi innych;

- czytać z podziałem na role (Mateusz z pomocą);

- wymienić bohaterów legendy;

- odpowiedzieć na pytania do tekstu;

- dobrać podpisy do podanych obrazków;

- zastosować dzielenie na prostych przykładach.

 

- obserwować stan pogody za oknem klasy,

- pisać po śladzie wyraz kaczka;

- oglądać obrazki tematyczne;

- dodawać z pomocą na konkretach w zakresie 4

 

 

 

METODY PRACY:

·         pogadanka,

·         poglądowa.

·         praktycznego działania.

 

FORMY PRACY:

·         zbiorowa , praca indywidualna z uczniami

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         obrazki tematyczne, tekst wiersza, zeszyty, długopisy, karty pracy

KIERUNKI EDUKACJI:

·         polonistyczna, przyrodniczo- społeczna, matematyczna,

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:


I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.      Powitanie, czynności wstępne.

2.      Przypomnienie dni tygodnia oraz stanu pogody za oknem klasy.

3.      Zapowiedź tematu: rozwiązanie zagadek:  Jaka to bajka lub legenda?

1.Kto odważnym, sprytnym czynem

Rzucił siarę pod jaskinie?

Siarka w owcy jest ukryta,

Smok wybucha no i kwita. (Legenda o smoku wawelskim)


2.Dwa łasuchy, tym się szczycą, 
że wygrały z czarownicą.

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, 
którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z pierniczka? (Jaś i Małgosia)


3.Kto listy pisać chciał drobnym maczkiem
i po to kupił raz maczku paczkę? ( Kaczka Dziwaczka)

4. Przypomnienie uczniom, jaka jest różnica między bajką a legendą.

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.      Czytanie przez n-la tekstu: „Legenda o złotej kaczce”.

2.      Czytanie tekstu przez uczniów z podziałem na role.

3.      Dobieranie odpowiednich podpisów do obrazków.

4.      Wypowiadanie się uczniów na temat ostatniej zwrotki.

5.      Wykonywanie zadań na kartach pracy:

·         Zaznaczanie w labiryncie trasy do złotej kaczki,

·         Odpowiedzi na pytania do tekstu.

-          Jak miał na imię bohater legendy?

-          Kto obdarował go skarbem?

-          Czego nie wolno mu było zrobić?

-          Kto poprosił go o pomoc?

-          Co zrobił Lutek?

·         Łączenie elementów po dwa, po trzy, po cztery np. 14:2, 12:3, 14:14

III. CZĘŚĆ PODSUMOWANIE

1.      Podsumowanie zajęć.

2.      Zadanie i objasnienie pracy do samodzielnego wykonania

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Złota kaczka”

 

Narrator: Złota kaczka po podziemnym pływa wciąż jeziorze.

W jednej chwili biedakowi los odmienić może.

Wiedział o tym pewien chłopak – Lutek nań wołano.

 

Lutek: Pójdę

 

Narrator: Rzekł

 

Lutek: O skarb poproszę kaczuszkę kochaną

 

Narrator: Wszedł tak jak mu doradzono, w lochy pod ulicą,

napierw prosto, potem w prawo dróżką tajemniczą.

Przebył wąskie korytarze, potem było szerzej.

Gdy po schodkach zszedł, napotkał przeogromne dźwierze.

Nagle stanął w wielkiej sali przestronnej i jasnej.

Patrzy – stawek, na nim kaczka w swej osobie własnej.

 

Kaczka: Masz tu Lutku worek złota.

 

Narrator:  Mówi ludzkim głosem

 

Kaczka: Lecz nie wolno ci nikogo wspomóc owym trzosem.

Gdy to zrobisz mój biedaku, cały skarb przepadnie,

choć przez chwilę byłęś górą, znowu będziesz na dnie.

 

Lutek: Tyle złota!

 

Narrator:  Biedny Lutek złapał się za głowę.

Kupił sobie czapkę z daszkiem i kalosze nowe.

Nagle jakiś żołnierz stary o wsparcie go prosi:

 

Żołnierz: Miły chłopcze, takim głodny, dajże chociaż grosik.

 

Narrator: Dał mu Lutek trzos magiczny,

nie chciał skarbu tego, którym wspomóc by nie można człowieka biednego.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROŚBA ŻOŁNIERZA

 

 

ZŁOTA KACZKA

 

 

LUTEK Z WORKIEM ZŁOTA

 

 

 



 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin