Scenariusz zajęć dla zespołu edukacyjno – terapeutycznego (III klasa gimnazjalna)
Termin: 24 stycznia 2003r.
Miejsce: ZSS nr4 w Łodzi
Osoba prowadząca: Danuta Stolle – Grosfeld
Czas trwania zajęć: ok. 240 min.
Skład zespołu: Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Temat ośrodka tygodniowego: Zabawy i sporty zimowe.
Temat ośrodka dziennego: Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie.
Cele ogólne:
Ø Zapoznanie uczniów ze skutkami zabaw w miejscach niedozwolonych.
Ø Kształtowanie pełnej świadomości o zagrożeniach czyhających na lodzie i śniegu.
Cele szczegółowe:
Uczeń powinien:
Ø posegregować ilustracje przedstawiające zabawy latem i zimą
Ø wskazać wśród wielu ilustracji te, które przedstawiają zabawy na śniegu i lodzie
Ø nazwać zabawy na śniegu i lodzie
Ø wymienić charakterystyczne cechy pory roku – zima
Ø rozumieć i wyjaśnić znaczenie określeń: niebezpieczeństwo czyha na lodzie, niebezpieczne zabawy
Ø dostrzec związki przyczynowo skutkowe
Ø porządkować w logicznej kolejności obrazki z historyjki obrazkowej
Ø dokonać analizy treści wysłuchanego tekstu
Ø czytać cicho ze zrozumieniem i dopasowywać wyrazy do obrazków
Ø czytać całymi wyrazami (globalnie)
Ø formułować poprawną odpowiedź na postawione pytanie
Ø przepisać wyrazy stosując staranne, kształtne pismo i właściwe połączenia między literami
Ø odróżniać zdania prawdziwe i fałszywe
Ø właściwie reagować na polecenia nauczyciela
Ø prawidłowo (bez zniekształceń) obrysować szablon zewnętrzny sanek – prowadzić ołówek przy krawędzi zewnętrznej obrysowanego kształtu.
Ø wyciąć sanki nożyczkami po wyznaczonej linii i zagiąć wzdłuż wyznaczonych linii
Ø przeliczyć elementy zbioru w zakresie 10 zachowując poprawną kolejność liczebnika
Ø znać pojęcia: więcej, mniej, tyle samo
Ø wiedzieć, że nie można wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne
Ø współpracować z kolegą z ławki w zakresie dbałości o ład i porządek w czasie pracy
Metody pracy:
Ø m. oparta na obserwacji
Ø m. poszukująca (pogadanka)
Ø m. waloryzacyjna (ekspresyjna)
Ø m operatywna (realizacja zadań trudnych)
Formy pracy:
1. Forma organizacji nauczania – dzienny ośrodek pracy
2. Forma organizacji pracy uczniów:
Ø zbiorowa, jednolita i zindywidualizowana
Ø indywidualna zróżnicowana w ramach grupy
Środki dydaktyczne:
Ø ilustracje przedstawiające letnie zabawy (jazda na rowerze, jazda na wrotkach, gra w piłkę, budowanie zamków na piasku itp.)
Ø ilustracje przedstawiające zimowe zabawy (lepienie kulek śniegowych, lepienie bałwana jazda na sankach jazda na łyżwach, hokej na lodzie, kulig)
Ø tekst opowiadania pt.: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie”
Ø ilustracje duże przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach.
Ø małe obrazki przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach
Ø etykietki z wyrazami tak - nie
Ø lizaki w kształcie dłoni w kolorze czerwonym i zielonym szablony przekreślające ilustracje (x)
Ø szablony sanek
Ø mazaki, nożyczki, długopisy, kleje
Ø płatki śniegu z bibuły i z papieru
Ø papier do formowania kulek
Ø etykietki ze zdaniami np.:
Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu ulicy i jezdni.
Nie wolno jeździć na łyżwach na zamarzniętym stawie.
Nie wolno doczepiać sanek do samochodów.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
Powitanie nauczyciela z uczniami:
Ø podanie każdemu ręki
Ø powiedzenie „Dzień dobry”
Ustalenie dnia tygodnia:
Ø wymawianie całym zdaniem nazwy dnia – „Dzisiaj jest......”
Ø zaznaczenia strzałką dnia na planszy z nazwami dni.
Ø utrwalenie pojęć: wczoraj – „Wczoraj był..................”, jutro – „Jutro będzie...............”.
Sprawdzenie listy obecności i zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki:
Ø na liście tygodniowej uczniowie odwzorowują, bądź piszą po śladzie swoje imię i nazwisko
Ø na liście miesięcznej uczniowie piszą swoje imię i nazwisko.
Obserwacja zmian przyrodniczych i analiza stanu pogody oraz zaznaczenie na klasowych kalendarzach,
Ø obserwacja pogody przez okno
Ø słone opisanie pogody
Ø wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie na tygodniowym kalendarzu
Ø narysowanie kredkami bieżącej pogody na miesięcznym kalendarzu.
Nawiązanie do tematu dziennego ośrodka pracy.
Nauczyciel odwołuje się do tygodniowej tematyki pracy i zdobytych wiadomości poprzez:
Ø wychwycenie przez uczniów charakterystycznych zmian zachodzących w przyrodzie zimą (śnieg, lód, mróz, zaspy, zamieć, gołoledź itp.)
Ø przypomnienie prośby z listu Pani Zimy do dzieci i z listu dzieci do Pani Zimy (zabawy na śniegu i lodzie)
Ø wyszukanie i segregowanie przez uczniów ilustracji przedstawiających zabawy związane z zimą i ich poprawne nazywanie
Ustalenie tematu lekcji. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki, na których z jednej strony napisany jest wyraz, a z drugiej strony cyfra. Zadaniem uczniów jest ułożenie liczb w kolejności od najmniejszej do największej po odwróceniu kartek odczytanie ...
dorotka880