konspekt lekcji historii w klasie ii e
Natalia Chruściel
Gr. III e, 16.03.2011
Temat: „Witaj, majowa jutrzenko”-uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Czas: 45 min
Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu
Cel ogólny: zapoznanie się z Konstytucją 3 maja i jej postanowieniami.
Cele szczegółowe:
- rozumie znaczenie konstytucji 3 maja w programie naprawy Rzeczpospolitej,
- zna ustrój Rzeczpospolitej,
- zna datę i postanowienia konstytucji,
- poznaje przyczyny i skutki targowicy,
- wymienia najważniejsze bitwy w czasie wojny w obronie konstytucji,
- podaje datę oraz przyczyny i skutki II rozbioru.
Formy organizacyjne
- zbiorowa, jednostkowa.
Metody:
- pogadanka, praca z tekstem.
Materiały i środki dydaktyczne:
o podręcznik: J. Chachaj, J. Drob, Historia- Czasy nowożytne. Podręcznik do drugiej klasy gimnazjum, Warszawa 2010, s.131-132;
o schemat przedstawiający ustrój państwa.
Bibliografia:
J. Chachaj, J. Drob, Historia- Czasy nowożytne. Podręcznik do drugiej klasy gimnazjum, Warszawa
2010.
Czas
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Osiągnięcia
uczeń:
Metody, materiały, Uwagi
5’
Czynności organizacyjne:
Przywitanie się.
Sprawdzenie obecności.
Część wstępna
Mówię:
O czym rozmawialiśmy na poprzedniej lekcji?
Pytam:
Jakie uchwały podjęto na sejmie?
Dlaczego król August Poniatowski musiał podjąć próby ratowania kraju?
Co było przyczyną słabości Rzeczpospolitej?
Dzisiaj rozmawiać będziemy o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszej ojczyzny, które maiło miejsce w roku 1791.
Jakie to było wydarzenie?
Podaję temat lekcji:
„Witaj, majowa jutrzenko”-uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Odpowiadają:
O reformach sejmu wielkiego.
- uchwalono podatki, zwiększono armię, rozwiązano Radę Nieustającą,
- był zmuszony do ratowania swojego kraju,
- liberum veto, przywileje szlacheckie
Słuchają.
- uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Zapisują temat.
Utrwala zdobyte wiadomości.
Pogadanka.
Część właściwa
10’
Zanim zapoznamy się z zamieszczonym w podręczniku fragmentem dotyczącym Konstytucji 3 maja. Zastanówcie się dlaczego jej uchwalenie był tak bardzo ważne dla Polaków?
Otwórzcie podręczniki na s. 131.
Proszę o odczytanie fragmentu dotyczącego uchwalenie konstytucji.
Dlaczego przyspieszono pracę nad projektami praw?
Wykorzystano sytuację, że niechętni wobec reform posłowie z powodu świąt byli nieobecni i można było przeforsować niektóre ustawy.
Od jakiej ustawy rozpoczęto?
Na co zezwalało owe prawo i dlaczego było tak ważne?
Kiedy uchwalono konstytucję, kto był jej autorem?
Powiedziałam , że konstytucja Rzeczpospolitej była drugą na świecie. W jakim kraju uchwalono pierwszą konstytucję?
Dyktuję notatkę:
Konstytucja 3 maja uchwalona została w roku 1797. Autorem ostatecznego projektu był Hugo Kołłątaj.
Proszę o podanie postanowień konstytucyjnych.
Rozdaję schematy przedstawiające ustrój państwa.
Proszę o krótką analizę schematu.
Otwierają.
Odczytują.
...
Natalia730