Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Data: 25.10.2008
Grupa: 4.5latki
Temat: Kasztanowe zabawy z mamą w przedszkolu.
Cele:
- utrwalanie pojęć geometrycznych
- rozwijanie orientacji w przestrzeni
- kształtowanie umiejętności liczenia
- przygotowanie do nauki czytania
- rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
-ukazanie rodzicom różnych sposobów pracy z dziećmi
-aktywizowanie dzieci do pracy twórczej
Metody: czynne, aktywizujące, zadaniowe
Formy pracy: praca z całą grupą oraz praca indywidualna
Środki dydaktyczne: kasztany, plansze z narysowanymi układami kasztanów, obrazki do głoskowania, plansza z obrazkami i modelami wyrazów, karty do indywidualnej pracy dziecka, kredki, płyta CD z nagranymi piosenkami, tamburyno
Przebieg zajęcia:
1. Piosenka na powitanie „Wszyscy są ” oraz zabawa „Ludzie do ludzi” – dzieci witają się z rodzicami przez podanie ręki, dotykanie nosów, całuski…
2. Zabawa rytmiczna – reakcja ruchowa na różnego rodzaju muzykę, na przerwę w muzyce dzieci wybierają z pojemnika tyle kasztanów, ile wskazuje liczba.
3. Układanie kasztanów na kartce wg poleceń:
- połóż 2 kasztany do góry i 1 na dole kartki
- połóż 3 kasztany z prawej strony, a 1 z lewej strony
- ułóż 5 kasztanów w szeregu, zaczynając od lewej strony
- wskaż kasztan: 1, 5, 2 …
4. Układanie kasztanów wg wzorów narysowanych na tablicy.
5. Piosenka „Niegrzeczna myszka”.
6. Analiza słuchowa wyrazów, układanie modeli wyrazów z kasztanów – dzieci indywidualnie pod każdym obrazkiem układają tyle kasztanów, ile słyszą głosek, wysłuchiwanie pierwszej, ostatniej, przeliczanie głosek.
7. Zabawa integracyjna Dziecko – Rodzic:
- wstają ci, którzy mają np. głoskę A na początku swego imienia, krótkie włosy, spódnicę, spodnie…
8. Zagadki fonetyczne – dzieci określają pierwsze głoski obrazków i tworzą z nich nowe słowo.
9. Omawianie indywidualnej karty pracy ( łączenie liniami rysunków z odpowiednimi okienkami, kolorowanie miejsca poznanych samogłosek na czerwono).
10. Chętne dzieci odczytują umieszczone na tablicy podpisy do rysunków.
11. Zakreślanie poznanych dotychczas liter na kartce z drukiem z dowolnego czasopisma.
12. Podsumowanie zajęcia, omówienie ogólnych celów spotkania, przedstawienie bieżących informacji dotyczących pracy z grupą.
katinga