Wykład10.doc

(60 KB) Pobierz

WSPÓLNE POLITYKI UE I              03.12.2008

WSPÓLNA POLITYKA ROLNA - CAPS.

Jest to najbardziej kontrowersyjna polityka, część jej instrumentów jest później wykorzystywana przez polskich producentów rolnej w przeważającej części.

Cele wspólnej polityki rolnej (Artykuł 33 Traktatu o UE):

·         Podnoszenie produktywności rolnictwa w drodze wprowadzania postępu technicznego, racjonalizacji i optymalizacji zastosowania czynników produkcji, zwłaszcza siły roboczej.

·         Zapewnienie ludności rolniczej godziwych warunków życia, zwłaszcza przez zwiększanie dochodu per capita osób czynnych w rolnictwie.

·         Stabilizacja czynników.

·         Zapewnienie zaopatrzenia w produkty rolne.

·         Umożliwienie konsumentom kupna produktów rolnych po rozsądnych cenach.

Prawo Engla: w miarę wzrostu dochodów ludności maleją wydatki na żywność.

Zasady wspólnej polityki rolnej:

·         Jednolitość rynku (single market):

o        Swobodny przepływ produktów rolnych między państwami członkowskimi, w myśl reguły, że handel w ramach Wspólnoty powinien być równie nieskrępowany jak w granicach kraju członkowskiego.

o        Swobodny przepływ artykułów rolnych został zapewniony przez zniesienie ceł oraz innych taryfowych i pozataryfowych ograniczeń między państwami członkowskimi.

o        Wprowadzenie jednolitych (wspólnych) cen i ujednoliconych przepisów fitosanitarnych i weterynaryjnych.

o        Jednolitość rynku oznacza też przyjęcie wspólnych reguł w handlu produktami rolnymi z krajami trzecimi.

·         Zasada preferencji Wspólnoty (Community preferences):

o        Oznacza pierwszeństwo zbytu na jej rynku własnych produktów.

o        W tym celu stworzono rozbudowany system ochrony przed importem produktow rolnych z krajów trzecich.

o        Rozbudowana ochrona zewnętrzna rynku rolnego we Wspólnocie, zgodnie z postanowieniami Rundy Urugwajskiej GATT, musi ulec ograniczeniu. Stąd m.in. dążenie do podniesienia konkurencyjności cenowej własnych produktów w realizowanej reformie rolnej.

·         Zasada finansowej solidarności (financial solidarity)

o        Polega na finansowaniu-ponoszeniu kosztów wspólnej polityki rolnej solidarnie przez wszystkie państwa członkowskie, bez względu na rzeczowy czy terytorialny aspekt wykorzystania środków finansowych w ramach tej polityki.

o        Realizacji tej zasady służy Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFGR) oraz Europejski Fundusz Rolniczy Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW), z których środków finansuje się wspólna politykę rolną.

Filary wspólnej polityki rolnej (CAP):

·         Filar rynkowy – polityka rynkowa. Zdecydowanie dla producentów, w jego ramach znajdują się różne instrumenty – najważniejszy to ceny, potem dopłaty bezpośrednie, kontyngenty ilościowe, cła, subsydia eksportowe.

·         Filar strukturalny – polityka strukturalna. W największym stopniu dla osób nieprodukujących na rynek, wycofujących się z produkcji jako stabilne dochody. Są to takie instrumenty jak zalesianie (opłaca się przy 100 hektarach), wcześniejsze emerytury, dopłaty do terenów o niekorzystnym ukształtowaniu terenu, dopłaty do gospodarstw niskotowarowych, modernizacja gospodarstw

Zmiany w polityce rynkowej (Decoupling):

·         Kwota płatności na gospodarstwo będzie równa średniej kwocie płatności bezpośrednich otrzymywanych przez gospodarstwo w okresie referencyjnym 2000 – 2002.

·         Nowy system płatności będzie mógł funkcjonować już od 2005.

·         Dla nowych państw członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej ta forma płatności bezpośrednich będzie obowiązywała po wygaśnięciu okresów przejściowych na dochodzenie do pełnego wymiaru tych płatności (dla Polski okres ten będzie trwał do 2013 roku).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin