biblioterapia czym jest przyjaźn scen.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z elementami biblioterapii w klasach I-III

Scenariusz zajęć z elementami  biblioterapii w klasach I-III

 

 

Temat: Czym jest przyjaźń?

 

 

Miejsce zajęć: Biblioteka szkolna

 

Cel główny:

 

·         uświadomienie uczniom potrzeby przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, kształtowanie empatii

 

 

Cele operacyjne:

 

Uczeń:

 

·         wie na czym polega prawdziwa przyjaźń

·         zgodnie pracuje w grupie

·         wie, że trzeba pomagać innym

·         kształtuje wyobraźnię i  koncentrację

·         nazywa emocje charakterystyczne dla głównych bohaterów bajki

 

 

Metody:

 

·         głośna lektura

·         pogadanka

·         dyskusja

·         „burza mózgów”

·         zabawa plastyczna

 

Formy:

·         indywidualna

·         zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

 

tekst "Bajka o dwóch ołówkach", kredki, blok rysunkowy, „buźki”, karteczki

 

Przebieg zajęć:

 

1.    Przywitanie z grupą

2.    Zabawa integracyjna:

 

·         każde dziecko przedstawia się swoim imieniem , w następnej kolejności każde kolejne dziecko stara się wymienić imiona swoich poprzedników w kręgu. 

 

 

3.    Sprawdzenie nastroju- „ buźki”

4.    Czytanie tekstu bajki „O dwóch ołówkach”

5.    Dyskusja na temat bajki i jej bohaterów :

 

·         próba definicji pojęcia „przyjaźń”- dzieci wypisują na karteczkach skojarzenia ze słowem” przyjaźń”

·         odpowiadanie na pytania nauczyciela:

-          na czym polega prawdziwa przyjaźń?

-          co jest w przyjaźni najważniejsze?

-          kto zasługuje na przyjaźń?

-          jak zachowali się bohaterowie bajki?

 

6.    Wykonywanie przez dzieci ilustracji do przeczytanej bajki.

7.    Wystawa prac w galerii prac dzieci” Bajki, które pomagają dzieciom”

8.    Zabawa relaksacyjna:

 

KIEŁKUJĄCE ZIARENKA


Nauczyciel prosi o ciszę i zamknięcie oczu. Po pewnym czasie dzieci przyjmują pozycję ,,małych ziarenek’’. Ziarenko śpi. Świeci słońce i ziarenka kiełkują. Powoli zamieniają się w różne rośliny. Dzieci pomyślą, jaką są rośliną i na zakończenie zabawy poinformują o tym. Oczy cały czas zamknięte. ,,Roślinki’’ rosną, sprawdzają dotykiem i gestem, czy świat jest im przyjazny. Ktoś nie może ,,wykiełkować’’, ale stara się, wyrastać. ,,Roślinki’’ wyrosły, otwierają oczy, przyglądają się sobie. Są spokojne, łagodne, przyjazne.

 

9.    Sprawdzenie nastroju po zajęciach- „buźki”

10.                       Zakończenie zajęć:

·         porządkowanie miejsca po zajęciach

·         „Iskierka przyjaźni”

 

    

 

                                                                                                        

Opracowała:                                                                                                                     Teresa Wojtas

  

           

 

 

 


...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin