Wino z gruszek.doc

(24 KB) Pobierz

WINO Z GRUSZEK

Zdrowe, wymyte i osaczone owoce miażdżymy lub rozdrabniamy, zalewamy wrzącą wodą, a po ostudzeniu dodajemy matkę drożdżową. Po 24 godzinach odcedzamy lub wyciskamy przez woreczek. Pozostałość z woreczka ponownie rozgniatamy, zalewamy wrzącą wodą i wlewamy do poprzednio wyciśniętego miąższu.

Możemy jednak nie zalewać owoców wrzącą wodą. W tym przypadku rozdrobnione lub przetarte na tarce albo przepuszczone przez maszynkę do mięsa owoce wsypujemy do balonu, zalewamy wodą, dodajemy cukier (od 20 do 30 dag na 1 l moszczu), matkę drożdżową i pożywkę oraz kwasek cytrynowy (4 g na litr moszczu). Balon zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną, a po kilku dniach nastaw odcedzamy i fermentujemy. Wino z samych gruszek nie jest zbyt smaczne. Natomiast bardzo dobre otrzymujemy, mieszając sok z gruszek z sokiem z porzeczek lub kwaśnych jabłek.

 

Gruszniak.

Z gruszek wyrabia się również słabe wino gruszkowe z moszczu naturalnego, tj. niedoprawionego. Szczepienie drożdżami winiarskimi jest pożądane, ale niekonieczne, ponieważ drożdże dzikie potrafią wszystek znajdujący się w moszczu cukier przerobić na alkohol. Młody gruszniak należy ściągać znad osadu, po przejściu fermentacji burzliwej, unikając przy tym nadmiernego kontaktu z powietrzem i zakażenia, które przy tak słabym winie szybko prowadzi do skwaśnienia. Okres fermentacji w temperaturze około 20°C trwa 2-3 tygodnie. W wyższej temperaturze fermentacja przebiega szybciej. Już po kilku dniach mija fermentacja burzliwa. Niewielka ilość alkoholu w gruszniaku nie wystarcza do jego utrwalenia i dlatego wino to nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Należy go zużyć na bieżące potrzeby (w ciągu kilku tygodni po ściągnięciu znad osadu), nie czekając na pełne sklarowanie. Jeżeli będziemy go przetrzymywać nieco dłużej, to należy go umieścić w chłodnym pomieszczeniu (o temperaturze 2-5°C). Smak gruszniaka będzie lepszy, jeśli moszcz dokwasimy kwasem cytrynowym w ilości 2-4 g na litr moszczu.

 

Wino z gruszek i żurawin.

Składniki: 10 kg gruszek, 2,5 l wody (+3/4 szklanki wody do żurawiny), 1,25 kg cukru, 1,5 kg żurawin, drożdże winne. Dojrzałe, umyte i osaczone gruszki cienko obrać, pokrajać na części, usunąć pestki i gniazda nasienne, odcisnąć lub odwirować moszcz. Z umytych żurawin także odcisnąć moszcz. Tak przygotowane moszcze zmieszać z wodą i nastawić. Możemy także umyte, osaczone i drobno pokrajane oczyścić z pestek (gruszki można również utrzeć na tarce), wsypać do balonu, zalać letnią wodą wymieszaną z cukrem, dodać matkę drożdżową zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić do pomieszczenia o temperaturze około 20°C. Po 5-6 dniach odciągnąć moszcz. W tym czasie przygotować moszcz z żurawin. W tym celu umyte owoce zmiażdżyć, zalać przegotowaną wodą (3/4 szklanki) wymieszaną z cukrem (25 dag), odstawić i po kilku godzinach odcedzić, a następnie wymieszać z moszczem gruszkowym.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin