Galaretka.doc

(18070 KB) Pobierz
Galaretka cytrusowa

Galaretka brzoskwiniowa



Składniki na 4 słoiczki po 250 ml:

60 dag brzoskwiń, 20 dag malin, 300 ml soku brzoskwiniowego, 3 łyżki soku z limetki lub cytryny, 50 dag cukru ekstra żelującego 2:1

 

Brzoskwinie natnij na krzyż, włóż na minutę do wrzącej wody. Wyjmij, przelej zimną wodą, zdejmij skórkę. Owoce rozkrój, usuń pestki. Miąższ brzoskwiń pokrój na drobne kawałki. Od­waż 50 dag. Maliny opłucz, przebierz. Przygotowane owoce włóż do garnka, dolej soku brzoskwiniowego i soku z limetki. Dosyp cukru że­lującego. Dobrze wymieszaj. Garnek ustaw na sil­nym ogniu i stale mieszając, doprowadź masę do wrzenia. Następnie zmniejsz płomień i nie przery­wając mieszania gotuj jeszcze 3 minuty. Łyżką cedzakową zdejmij z powierzchni galaretki powstałą pianę. Gorącą galaretkę rozlej do słoików.

 

Galaretka cytrusowa



po szklance soku z cytryn, pomarańcz, grejpfrutów i mandarynek, 100 ml jasnego rumu, 1,2 kg cukru o opakowanie żelfiksu

 

Świeżo wyciśnięty sok przecedzić przez gęste nylonowe sito lub przez gazę, wlać do garnka. Zelfx wymieszać z dwiema łyżkami cukru, wsypać do soku, wymieszać. Postawić garnek na średnim ogniu i podgrzewać, cały czas mieszając. Gdy sok się zagotuje, wsypać cały cukier i ponownie doprowadzić do wrzenia, nieustannie mieszając. Gotować 30 sekund (dokładnie!), po czym rozlać galaretkę do wyprażonych słoiczków.

 

Galaretka do mięs



90 dag czerwonych porzeczek, 300 ml wody (Jeśli owoce niezbyt dojrzale) lub 150 ml wody gdy są już dojrzałe), 45 dag cukru na każde 600 ml soku, 1 papryczka chili

 

Oderwij od porzeczek szypułki, owoce opłucz i osącz. Papryczkę chili drob­no posiekaj. Razem z porzeczkami włóż ją do rondla i rozparuj z dodat­kiem wody. Rozgniataj owoce drewnianą łyżką aby szybciej puściły sok. Pulpę owocową dokładnie wyciśnij w płóciennym woreczku lub przez gazę. Zmierz objętość soku i dodaj odpowiednią ilość cukru. Ogrze­waj na małym ogniu, mieszając, aż cu­kier się rozpuści. Zwiększ ogień i zago­tuj. Wlewaj galaretkę do wyparzonych, gorących słoików. Szczelnie zakręć.

 

GALARETKA JABŁKOWO-MIĘTOWA


Orzeźwiająca galeretka z mięty z listkami pelargonii

2 kg jabłek, 1 kg cukru żelującego, 1 pęczek świeżej mięty, kilka listków pachnącej pelargonii, 2 cytryny

 

Z cytryn wyciśnij sok. Miętę i listki pelargonii umyj i osusz. Jabłka obierz, drobno pokrój i gotuj w sokowniku, aż puszczą cały sok. Odmierz do garnka o grubym dnie 1,5 litra soku jabłkowego i wymieszaj z cukrem żelującym. Dodaj połowę listków mięty (całych, razem z gałązkami) i sok z cytryn. Gotuj sok jabłkowy na średnim ogniu od momentu, gdy zawrze, 4 minuty (z zegarkiem w ręku!), od czasu do czasu mieszając. Zestaw z ognia, dodaj pozostałą miętę, wymieszaj, przykryj i zostaw na 5 minut. Usuń listki mięty i wlewaj galaretkę do małych, suchych słoiczków, wkładając do każdego po 2 listki pelargonii. Natychmiast zakręcaj pokrywki.

 

Galaretka malinowa



Składniki na 8 słoików o pojemności 1/4 litra

1 kg malin, 50 ml czystej wódki malinowej, 250 g czerwonych porzeczek, 1 kg cukru żelującego

 

Maliny przebrać i, jeśli to możliwe, nie myć. Maliny zagotować w 200 ml wody, następnie mieszając gotować na małym ogniu 4 minuty, aż wytworzy się dużo soku.  Maliny przesączyć przez sito wyściełane gazą, sok zebrać do miski. Owoce w gazie lekko odcisnąć, żeby wypuściły resz­tę soku. Razem z wódką po­winno być 3/4 l płynu. Ewentu alnie dopełnić wodą. Porzeczki umyć, osuszyć i oberwać z łodyżek. Sok malinowy wymieszać w garnku z cukrem i zagoto­wać. Domieszać porzeczki i gotować razem przez ok. 2minuty, aż płyn zacznie się żelować. Wykonać próbę żelo­wania jak w przepisie obok. Słoiki opłukane gorącą wodą napełnić galaretką i natych­miast dobrze zamknąć. Podczas stygnięcia, obracać słoiki, co pół godziny, żeby owoce się równomiernie rozłożyły. Można przechowywać, co najmniej 6 miesięcy.

 



GALARETKA MALINOWA ZE SWIEŻĄ MIĘTĄ

 

1,25 kg dorodnych malin, 1 mała cytryna, 1 kg cukru, 1 opak. środka żelującego "Żelfix", 8 listków świeżej mięty

 

Cytrynę sparz wrzątkiem i obierz (zachowaj skórkę). Listki mięty umyj i posiekaj. Maliny przebierz, delikatnie opłucz i osusz. Dopiero teraz odważ dokładnie 1,25 kg owoców. Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką sokownika, to przygotuj w nim sok bez dodatku wody. Jeżeli nie masz sokownika, wrzuć maliny do garnka o grubym dnie i zgnieć (np. tłuczkiem do ziemniaków), zalej 125 ml wody i gotuj na małym ogniu 15-20 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Cały czas mieszaj. Gdy maliny puszczą sok, przełóż masę na wyłożone gazą sitko i pozwól sokowi ścieknąć do miski. Resztę masy mocno wyciśnij i wyrzuć. Odmierz do garnka 800 ml soku, jeżeli będzie go za mało, uzupełnij wodą. Z kilograma cukru odejmij 2 łyżki i wymieszaj z "Żelfixem". Wsyp do soku i dokładnie wymieszaj. Jeżeli powstaną grudki, rozetrzyj je. Włóż do soku skórkę z cytryny. Zagotuj sok na dużym ogniu, cały czas mieszając, a kiedy zawrze, wsyp do niego resztę cukru i ponownie zagotuj. I cały czas mieszaj. Kiedy sok w garnku ponownie zabulgocze, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze 30 sekund. Zdejmij garnek z ognia, wyciągnij z soku skórkę cytrynową i wsyp posiekane liście mięty. Zamieszaj i natychmiast przelewaj do małych słoiczków. Zabezpiecz je celofanem lub zakręć. Galaretka miętowo-malinowa jest tak wykwintna, że zamknięta w ozdobnym małym słoiczku może być oryginalnym prezentem.

 

Galaretka miętowa z jabłek



2.7 kg kwaśnych zielonych jabłek Granny Smith (możesz użyć innych jabłek ale tylko odmiana Granny Smith da ładny zielony kolor), 3 cytryny lub limonki, 15 gałązek mięty, cukier, ew. zielony barwnik spożywczy


Umyj jabłka i pokrój je na kawałki. Posiekaj połowę mięty. Jabłka przełóż do rondla o grubym dnie i zalej taką ilością wody, aby były ledwie przykryte. Dodaj sok z cytryn i posiekaną miętę, zagotuj i duś 20 minut, aż jabłka będą zupełnie miękkie. Przygotuj dużą miskę, przykryj ją gazą i przywiąż gazę do brzegów. Przełóż rozgotowane jabłka na gazę i pozostaw na 12 godzin, aby spłynął cały sok. Nie wyciskaj! Odmierz ilość otrzymanego soku. Dodaj cukier (na każde 600 ml soku weź 45 dag cukru). Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż cukier się rozpuści. Szybko doprowadź do wrzenia i gotuj na dużym ogniu 10-15 minut. Sprawdź, czy kropla galaretki upuszczona na talerzyk od razu zastyga. Jeśli tak, galaretka jest gotowa. Dodaj do niej pozostałą posiekaną miętę oraz barwnik, delikatnie wymieszaj. Przełóż do słoików, zapasteryzuj.

 

Galaretka mirabelkowa z imbirem

 

mirabelki
żelfix, cukier, cynamon, mielone goździki, mielony imbir lub imbir świeży

 

Z mirabelek sporządzić sok w sokowniku. Następnie z soku zrobić galaretkę używając żel-fix'u 2+1 dokładnie wg przepisu na opakowaniu, proporcje to 3/4 l soku na 40 dag cukru. Zanim dodasz żel-fix sok z cukrem należy przyprawić 1/2 pł. łyżeczki cynamonu, szczyptą mielonych goździków i dwiema szczyptami mielonego imbiru (mówiło się na to galaretka z imbirem, więc nie miałam pojęcia o tych innych przyprawach). Można też użyć imbiru świeżego. wtedy nieduży kawałeczek obranego kłącza - trudno zdefiniować precyzyjnie ale mniej więcej objętościowo odpowiadający kostce o boku 2 cm kroimy w drobniutkie paseczki i gotujemy razem z sokiem do miękkości, dopiero potem odprawiamy wszystkie obrzędy z żel-fixem. Ze świeżym imbirem ma intensywniejszy i lekko piekący smak, więc jeżeli boisz się efektu pikantności w słodkim dżemie dodaj trochę imbiru i potem ew. więcej. Wskazówki i uwagi: Nie używaj innych substancji żelujących, bo wszystkie zawierają landrynkowe dodatki smakowe, tylko Oetker ma smak neutralny, po prostu pektyny i kwas cytrynowy.

 

Galaretka pomarańczowa z markują



Składniki na 2 słoiki o pojemności 350 ml:             

1/2 świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego (z 1 kg pomarańcz), 4 marakuje, 500 g cukru żelującego

 

Sok pomarańczowy wlać do garnka. Marakuje przekroić na pół i wydrążyć miąższ razem z pestkami, dodać do soku. Domieszać cukier żelujący. Zagotować wszystko razem na dużym ogniu i gotować nie przerywając wrzenia przez 3 minuty. Słoiki opłukać wrzącą wodą, osaczyć odwrócone do góry dnem. Słoiki napełnić gorącą galaretką i dobrze zamknąć. Podczas stygnięcia obracać słoiki co 30 minut, żeby pestki równomiernie rozłożyły się w galaretce. Wariant: Galaretka grejpfrutowa „rosę" 400 ml świeżo odciśniętego soku grejpfrutowego wymie­szać z 100 ml czerwonego wina i cukrem żelującym. Ugo­tować jak galaretkę pomarań­czową. Rada! Niezwykłość tej galaretki pole­ga nie tylko na jej intensyw­nym smaku, ale również na ciemnych pestkach marakui. Bardzo oryginalnie smakuje ta galaretka również z syropem grenadine (z granatów), który ładnie zabarwia galaretkę.

 

Galaretka poziomkowa

 

1 kg dojrzałych poziomek 1,5 kg cukru

 

Świeżo zebrane poziomki opłukać, oczyścić, osuszyć. Rozgnieść na miazgę drewnianym tłuczkiem, przetrzeć przez gęste sito. Dosypywać porcjami cukier, ucierając tak długo, aż cukier się rozpu­ści. W trakcie ucierania początkowo rzadka masa zacznie gęstnieć. Wyraźnie gęstą masę przełożyć do małych słoicz­ków, wierzch pokryć kółeczkami wycię­tymi z pergaminu i nasączonymi spirytu­sem. szybko zakręcić nakrętkami typu twist, ustawić w chłodnym, ciemnym miejscu.

 

Galaretka z berberysu



1 kg berberysu, 0,5 kg cukru

 

Usunąć szypułki, owoce umyć, zmiażdżyć, zalać szklanką wody, rozgotować, a następnie oziębić. Delikatnie odcisnąć sok, rozpuścić w nim cukier, po czym podgrzewać na bardzo wolnym ogniu (najlepiej w szerokim garnku), od czasu do czasu mieszając. Gdy kropla soku spuszczona na zimny talerz gęstnieje i nie rozlewa się, zlać gorącą galaretkę do wyparzonych, suchych słoików i w zamkniętych pozostawić do stężenia.

 

Galaretka z borówek



1 litr zmiażdżonych borówek (brusznic) utrzeć z 1 kg cukru (cukier dodawać partiami), aż całkowicie się rozpuści.

 

Galaretką napełnić zakręcane słoiki i przechowywać je w chłodnym miejscu.

 

 

Galaretka z chrzanu



50 dag korzeni chrzanu, 1 szklanka białego octu winnego, 2.5 szklanki cukru, 1/2 łyżeczki kurkumy, 1 opakowanie mieszanki żelującej do dżemów (na 50 dag przetworu), 1/2 łyżeczki soli

 

Chrzan obierz, zetrzyj na tarce. Zmiksuj z octem, wymieszaj z cukrem, kurkumą i solą, odstaw na 15 minut. Podgrzewaj 20-25 minut na małym ogniu, najlepiej na płytce ochronnej. Stale mieszaj. Zwiększ ogień, mieszaj, aż na powierzchni ukażą się bąbelki, ale nie gotuj. Zdejmij z ognia, dodaj środek żelujący, wymieszaj. Napełnij czyste słoiki i zakręć.

 

Galaretka z cytrusami



na 1l soku z wiśni, 1,5 kg cukru, skórka z cytryny

 

Dojrzałe wiśnie umyj, osusz, oder­wij ogonki, wydryluj. Wyciśnij z nich sok w sokowirówce. Cytrynę sparz, obierz, pokrój skórkę na cienkie paseczki. Sok wlej do garnka, zagotuj. Por­cjami dodawaj do niego cukier i skórkę z cytryny, ciągle mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści. Gęstniejącą galaretkę przekładaj do wyparzonych słoików. Szczelnie zamknij.

 

Galaretka z granatem



90 dag kwaśnych jabłek (najlepiej antonówek), owoc granatu,.45 dag cukru na każde 600 ml soku, kawałek kory cynamonu (dł. ok. 7,5 cm), 600 ml wody

 

Jabłka umyj (nie trzeba obierać ani wycinać gniazd nasiennych). Pokrój, włóż do rondla, wlej wodę, dodaj cyna­mon. Gotuj na małym ogniu, aż jabłka zmiękną. Mieszaj i rozgniataj drewnianą łyżką, aby puściły sok. Odciśnij na sicie wyłożonym gazą. Zmierz ilość powstałego soku i dodaj odpowiednią ilość cukru. Podgrzewaj na małym og­niu, aż cukier się rozpuści. Do wypa­rzonych słoików wrzuć po kilka kulek granatu, a następnie zalej wszystko gorącą galaretką.

 

Galaretka z jabłek



3 kg kwaśnych jabłek (mogą być spady), 1 kg cukru, kawałek laski wanilii

 

Na galaretkę możesz wziąć jabłka niezbyt dorodne, ale koniecznie muszą być zdrowe. Nawet najmniejsze ślady pleśni lub gnicia dyskwalifikują owoc. Jabłka umyj i nieobrane pokrój w ćwiartki. Nie wykrawaj gniazd nasiennych, gdyż zawierają duże ilości pektyny nadającej galaretce pożądaną konsystencję. Włóż kawałki jabłek do dużego rondla z grubym dnem i zalej je wodą, tak aby w 3/4 były nią przykryte. Ustaw rondel na niedużym ogniu i gotuj lekko przykryte tak długo, aż jabłka się rozpadną. Przełóż je na gęste sito ustawione na pustym emaliowanym garnku i co kilka chwil mieszaj, delikatnie przyciskając powierzchnię musu łyżką - niech sok spłynie do garnka. Rondel wypłucz i przez gazę przelej do niego uzyskany sok jabłkowy, dodaj wanilię i zagotuj. Wsyp cukier, wymieszaj i gotuj na małym ogniu. Po około 20 minutach zrób próbę krzepnięcia, spuszczając kroplę płynu na zimny talerzyk. Przerwij gotowanie dopiero wówczas, gdy płyn będzie spadał z łyżki dużymi, ciężkimi kroplami i szybko zastygał. Gorącą galaretkę przełóż do słoiczków typu twist i starannie zakręć. Pasteryzuj około 15 minut.

 

Galaretka z jabłkami



Słoik 1/21: 575 kcal  Przygotowanie: 45 min Na 4 słoiki 1/2l

kilogram malin, cukier żelujący, 500 g jabłek (np. antonówek), sok z cytryny

 

Jabłka i maliny opłukać. Z jabłek wyciąć gniaz­da nasienne (nie wyrzucać ich, tylko usunąć pestki), miąższ pokroić i zmiksować z malina­mi. Wlać 1/21 wody. Dodać gniazda nasien­ne. Gotować ok. 30 min. Osaczyć na sicie wy­łożonym kawałkiem płótna. Sok odmierzyć (do każdego 1/21 wsypać 4 łyżki cukru). Zago­tować. Gorącą galaretkę przełożyć do wypa­rzonych, gorących słoików. Zamknąć. Słoiki odwrócić. Zostawić na godzinę.

 

Galaretka z porzeczek



Czas 1 godzina Przygotowanie 30 minut Gotowanie 30 minut Składniki na około 4 słoiki 0,25l:

1 kg porzeczek 60 dag cukru

 

Porzeczki umyć, osączyć, wsypać do rondla. Lekko nadgnieść szumówką i gotować o-koło 10 minut. Na sicie położyć płócienną ściereczkę, bardzo dokładnie przetrzeć owoce, by zostały jedynie szypułki, pestki i skórki od po­rzeczek. Sok zagotować. Do lekko wrzącego so­ku wsypać cukier i go­tować na wolnym ogniu około 20 minut. Następ­nie sprawdzić czy ga­laretka krzepnie spusz­czając kroplę na tale­rzyk. Gorącą galaretkę przełożyć do wyparzo­nych słoików. RADA W ten sam sposób można przyrządzić galaretkę z agrestu. Aby galaretka dobrze stężała, porzeczki po­winny być niezupeł­nie dojrzałe.

 

Gąski kiszone




Gąski dokładnie umyć pod bieżącą wodą i raz zagotować. Wlać na sito i jeszcze płukać w zimnej wodzie wyjmując z jednego naczynia z wodą i przekładając do drugiego. Powtórzyć to 4-5 razy. Jest to doskonały sposób na usunięcie piasku z grzybów, lepszy niż płukanie pod bieżącą wodą. Umyte grzyby jak najdokładniej osączyć z wody (jest to bardzo ważne, można nawet poukładać na ręcznikach papierowych). Na dnie kamiennego garnka ułożyć kilkucentymetrową warstwę grzybów, posypać niewielką garstką soli i znowu warstwa grzybów i sól - tak do wyczerpania grzybów. Górną warstwę również posypać solą, przykryć deseczką lub talerzem i obciążyć kamieniem. Jeżeli garnek nie będzie pełny, można go uzupełniać przez kolejne dni. Nie należy jednak przekraczać okresu 7 dni, gdyż po tym czasie grzyby zaczynają nabierać "kiszonego" smaku. Tak przygotowane grzyby postawić w chłodnym miejscu. Po upływie 3 - 4 tygodni są już ukiszone. Podaje się je jako przystawkę z posiekaną cebulą.

 

Gąski po warszawsku



1 kg gąsek, 2 główki czosnku, 2 szklanki octu z bia­łego wina, po łyżeczce mielonego pieprzu, ziela angiel­skiego i jagód jałowca, po 5-6 ziaren ziela angielskiego, pieprzu i jagód jałowca, 3-4 liście laurowe, łyżka cukru, sól

 

Grzyby oczyścić, wrzucić do wrzątku, zago­tować, odcedzić i przelać zimną wodą. Osączyć, ułożyć w kamiennym garnku, prze­sypując solą. Przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 1-2 dni. Wyjąć, opłukać, osaczyć, ponownie ułożyć w garnku warstwami, przesypując posiekanymi ząbkami czosnku i mielonymi przyprawami. Obciążyć talerzykiem, przykryć i odstawić na 2 tygodnie 1 chłodne miejsce. Szklankę wody zagoto­wać z cukrem, liśćmi laurowymi, ziarnami Bela angielskiego, pieprzu i jałowca. Gotować 10 min, wlać ocet i ponownie zagoto­wać. Grzyby rozłożyć do słoików, zalać gorącą marynatą, szczelnie zamknąć i paste­rzować 15 minut (95 st.).

 

Gruszki do pieczeni

 



1 kg gruszek, 200 g cukru, 60-70 ml octu winnego 6%, pół łyżeczki kwasku cytrynowego, kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego i goździków

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin