Kk.doc

(58 KB) Pobierz
Konspekt zajęcia

Konspekt zajęcia

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

 

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera K, k wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Królewski spacer oraz wyrazów: Kamila, kot             

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery K, k

- określenie głoski k jako spółgłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego

- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery K i k oraz identyfikuje go z głoską k

- intuicyjne rozpoznaje głoskę k jako spółgłoskę

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- orientuje się w schemacie swojego ciała

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów

Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach

Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji

Metody:             

- metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1A., woreczki z grochem, tacki z kaszą, karty z wzorem litery K, k, karty ćwiczeń, obrazek z literą K, k, litery K i k drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, niebieska plastelina, mazaki w kolorze niebieskim, obrazki (krowa, arbuz, mak, igła, las, ananas)

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e

1.      Powitanie

Wspólny śpiew piosenki Dzień Dobry…

Dzień dobry, dzień dobry

Wszyscy się witamy

Dzień dobry, dzień dobry

Dobry humor mamy

Dzień dobry, dzień dobry

Jest bardzo wesoło

Dzień dobry, dzień dobry

Zróbmy wszyscy koło

 

2.      Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:

- stańcie naprzeciw siebie

- przywitajcie się podając sobie prawe dłonie

- przywitajcie się prawymi: stopami, kolanami,

- przywitajcie się lewymi: uszami, łokciami, biodrami

- niech każdy z was powie, kogo ma przed sobą, kogo za sobą, kto stoi za kolegą z pary.

3.      Wprowadzenie do tematu zajęć

- rozwiązanie zagadki: Jakim to pojazdem ciągniętym przez konie podróżował król w złotej koronie? (kareta)

- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Królewski spacer i powiedzcie co wspólnego ma z nią ta zagadka?

4.      Słuchanie piosenki pt. Królewski spacer

5.      Ćwiczenia funkcji językowych

ü      Omówienie piosenki:

- kto jedzie karetą?

- dokąd jechała królewska rodzina?

- co król ma na głowie?

ü      Uzupełnianie brakującej sylaby w słowach: kare…, Karo…, kopy…,

ü      Kto ukrył się w słowie królowa? (król)

ü      Jaką głoskę słyszycie na początku słów: Katarzyna, kareta, konie? (k)

ü      Czy głoska k jest samogłoską czy spółgłoską?

ü      Podawanie przykładów wyrazów z głoska k

ü      Tworzenie słów z głosek podawanych przez nauczyciela: k-o-ń, k-r-ó-l, k-a-r-e-t-a

ü      Odpowiedź na pytanie: kim był Kacperek? (kotem)

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu kot.

- dzielenie na głoski wyrazu kot

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu kot z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie kot

- budowanie modelu wyrazu kot

- pokaz drukowanej małej litery k              

- umieszczenie pod modelem wyrazu kot małej drukowanej litery k oraz poznanych liter

ü      Nauczyciel wypowiada słowa: spacerek, wraca, kopyta, jedzie, zakończyli, jeśli w danym sowie występuje głoska k dzieci wstają

ü      Udzielanie odpowiedzi na pytania:

- jak miała na imię królowa? (Katarzyna)

- jak miała na imię królewna? (Karolina)

ü      Tworzenie wyrazu Kamila z pierwszych głosek nazw przedmiotów i postaci przedstawionych na obrazkach

Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu Kamila.

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Kamila.

- dzielenie na głoski wyrazu Kamila

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Kamila z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Kamila

- budowanie modelu wyrazu Kamila

- przypomnienie pisowni imion

- pokaz drukowanej wielkiej litery K             

- umieszczenie pod modelem wyrazu Kamila wielkiej drukowanej litery K oraz poznanych liter

II. Z a j ę c i a w ł a ś ci w e

1.      Ćwiczenia ruchowe

Zabawa Konie i kareta

Dzieci w parach, jedno za drugim, trzymają się za rączki. Dzieci stające z przodu są konikami, które ciągną karetę, dzieci stojące z tyłu są woźnicą. Zadaniem koni jest reagowanie na polecenia woźnicy: Wio – kłusują, prrr – zatrzymują się. po jakimś czasie następuje zamiana rolami.

Zabawa Korona

Dzieci otrzymują woreczki z grochem. Nauczycie mówi: wyobraźcie sobie że jesteście królem lub królową. Połóżcie woreczek – koronę na głowie i spacerujcie w rytm bębenka. Uważajcie, żeby korona wam z głowy nie spadła.

2.      Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

- dzieci słuchając piosenki, rytmicznie uderzają woreczki z grochem najpierw prawą dłonią, potem lewą, a potem na przemian.

3.      Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

Przyjrzyjcie się uważnie dużej literze K. Z jakich elementów się składa? Który z nich wygląda tak samo jak znana wam już litera. Podstawienie litery K pisanej w wyrazie Kamila. Obserwujcie, w jaki sposób należy pisać literę K: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin