KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH
1. DATA: 22.09.2011r.
2. GRUPA: 6latki
3. PROWADZĄCY:
TEMAT KOMPLEKSOWY: MAM 5 LAT, POZNAJĘ KOLEGÓW I MOJE NAJBLIŻSZE OTOCZENIE.
TEMAT DNIA: Wiem, co do czego pasuje.
CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie logicznego myślenia,
- Uzasadnianie swojego wyboru,
- Doskonalenie słuchu fonematycznego,
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- Doskonalenie spostrzegawczości,
- Doskonalenie sprawności manualnej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
A) KSZTAŁCĄCE:
- potrafi logicznie myśleć,
- potrafi uzasadnić swój wybór,
- staranne wykonuje swoją pracę.
B) WYCHOWAWCZE:
- spokojnie oczekuje na swoją kolej w czasie wypowiedzi kolegów,
- uważnie słucha i wykonuje polecenia.
FORMY ORGANIZACYJNE:
- zbiorowa, jednolita,
- grupowa, jednolita,
- indywidualna.
METODY:
- słowna – rozmowa, tłumaczenie,
- czynna – aktywność ruchowa, zadania stawiane dzieciom,
- oglądowa – pokaz.
POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- „Karty 1” s. 12,
- „Wyprawka 1” s. 28,
- rysunki i ich kontury,
- wiersz Anny Łady-Grodzickiej Co do siebie pasuje?
- różne przedmioty pasujące do siebie,
- kredki ołówkowe,
- klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp.
Czynności nauczyciela
Czynności dziecka
Uwagi
1.
„Obrazek i kontur” – dopasowywanie konturów do rysunków.
Dzieci dopasowują kontury do rysunków przedstawiających przedmioty, zwierzęta, rośliny itp.
Dzieci nie mają problemów z dopasowaniem konturów do obrazków.
2.
Wiersz Co do siebie pasuje? Anny Łady-Grodzickiej.
Dzieci słuchają wiersz czytany przez nauczycielkę.
Dzieci uważnie słuchają czytanego wiersza.
3.
„Co do siebie pasuje?” – zabawa dydaktyczna.
Dzieci łączą przedmioty w pary następnie uzasadniają swój wybór.
Dzieci z zaangażowaniem uczestniczą w zabawie.
4.
„Koperta” – praca według wzoru (Wyprawka pięciolatka, cz. 1, s. 28).
Dzieci wykonują koperty według wzoru.
Dzieci bez problemu wykonują zadanie z Wyprawki.
5.
„Takie same rysunki” – wykonanie zadania w Kartach pięciolatka (cz. 1, s. 12).
Dzieci nazywają rysunki, dzielą ich nazwy na sylaby. Następnie kończą rysowanie i kolorują.
Dzieci nie mają problemu z wykonaniem zadania z Karty.
6.
Zakończenie. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.
Dzieci odkładają swoje „Wyprawki” i „Karty” na wyznaczone miejsce i porządkują stoliki.
ZAPIS PRÓBNY DO DZIENNIKA:
I. „Obrazek i kontur” – dopasowywanie konturów do rysunku. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
II. 1. Słuchanie wiersza Anny Łady-Grodzickiej Co do siebie pasuje? połączone z zabawą dydaktyczną. Rozwijanie logicznego myślenia. Uzasadnianie swojego wyboru. Spokojne oczekiwanie na swoja kolej w czasie wypowiedzi kolegów.
2. „Koperta” – praca według wzoru. Wdrażanie do uważnego słuchania i wykonywania poleceń. Doskonalenie sprawności manualnej. Staranne wykonanie pracy.
III. „Takie same rysunki” – wykonanie zadania w kartach pięciolatka. Globalne odczytywanie wyrazów: plama, baba, ser. Doskonalenie analizy słuchowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
………………………… …………………………
(podpis praktykanta) (podpis opiekuna)
gocha1312