UMUZYKALNIENIE W PRZEDSZKOLU.doc

(320 KB) Pobierz

Rozkład materiału  w ciągu roku i przegląd zajęć

 

Dzieci trzyletnie

Warunkiem osiągnięcia zamierzonych rezultatów w umuzykalnieniu dzieci jest systematyczna praca, oparta na zasadzie stopniowania trud­ności oraz utrwalania nabytych umiejętności. Niezmiernie ważne jest również wytworzenie podczas zajęć atmosfery zabawy. Im wię­cej atrakcji i przyjemności dostarczają one dzieciom, tym szybciej zo­stanie przyswojony materiał nauczania. Jednym ze sposobów pobudza­nia zainteresowania dzieci i utrzymania ich uwagi jest częsta zmiana zadań do wykonania i łączenie ze sobą kilku form umuzykalnienia. Każde spotkanie powinno być tak zaplanowane, aby zawierało w za­mierzonych proporcjach elementy ruchu, ćwiczenia słuchowe, piosenkę do słuchania i do śpiewania. Jeśli wprowadzany jest nowy problem, to pojawić się powinien kilkakrotnie, za każdym razem w innej formie. Osoba prowadząca umuzykalnienie powinna posługiwać się ogólnym planem miesięcznym, przewidującym opracowanie określonych proble­mów muzycznych i ruchowych, oraz szczegółowymi planami jednostko­wymi zawierającymi konkretne przykłady ćwiczeń, zabaw i piosenek. Każdy plan jest elastyczny i czasem ulega zmianie w toku przepro­wadzania zajęć. Może na to wpłynąć nieprzewidziana reakcja dzieci, a także nowy pomysł, który nasunie się nauczycielce w czasie pracy. Zmiana planu jest często korzystna i wnosi urozmaicenie do zajęć. Rozkład materiału na kolejne miesiące roku szkolnego jest jedynie propozycją. W grupie dzieci trzyletnich obserwuje się największe róż­nice w rozwoju fizycznym i umysłowym — zadaniem nauczycielki jest dobranie repertuaru właściwego dla prowadzonej przez nią grupy.

 

WRZESIEŃ

 

Zapoznanie dzieci z nowym otoczeniem, salą zabaw i jej wyposażeniem. Zademonstrowanie pianina (fortepianu) i różnych sposobów gry na nim: nisko - - wysoko, głośno — cicho, szybko — wolno. Jeśli nauczycielka gra na innym instrumencie i będzie się nim posługiwała w dalszej pra­cy, to dokładnie go pokazuje i omawia sposoby gry, zapoznając dzieci z brzmieniem tego instrumentu.

 

Ćwiczenia słuchowe

-  Rozpoznawanie skrajnych rejestrów — dźwięków niskich i wyso­kich (w określeniu dzieci „cienkich i grubych").

-  Wprowadzenie kontrastów dynamicznych — bardzo cicho i bardzo głośno.

-  Wprowadzenie kontrastowego tempa szybkiego i wolnego.

- Słuchanie różnorodnych odgłosów, znanych dzieciom z codziennego otoczenia (szum wody w kranie, szuranie krzesłem, zamykanie i otwieranie drzwi ilp )

- Poznanie jednego stałego sygnału muzycznego, oznaczającego zbiórkę przy nauczycielce i siad na podłodze

- Klaskanie miarowe, w wolnym i szybkim tempie przy akompania­mencie pianina lub innego instrumentu (może być perkusyjny).

 

Ćwiczenia ruchowe

- Pierwsze próby poruszania się przy muzyce. Chodzenie i bieganie „w rozsypce" przy akompaniamencie ćwierćnut i ósemek.

- Próby skakania obunóż w miejscu („piłki").

- Ustawienie w rzędzie z oparciem rąk na ramionach kolegów lub z trzymaniem się za fartuszki („pociąg"').

- Nauka siadu skrzyżnego.

 

Piosenki do słuchania: Marsz dzieci, Jabłuszko, Pociąg.

Próby śpiewania wspólnie z nauczycielką krótkich fragmentów tych piosenek. Powtarzanie krótkich rytmizowanych tekstów zaproponowa­nych przez nauczycielkę (np. „to jest miś"', „piłka skacze tak").

 

Przykład zajęć

 

Dzieci chodzą „w rozsypce" przy akompaniamencie w rytmie ćwierćnut. Szyb­szy akompaniament — dzieci biegają w gromadce. Ustalony sygnał (tryl w górnym rejestrze pianina, dźwięk trójkąta, krótki motyw rytmiczny lub melodyczny itp.) oznacza, że dzieci mają podejść do n-lki i usiąść na podłodze.

 

N-lka sprawdza, czy wszyscy poprawnie siedzą skrzyżowawszy nogi, następnie śpiewa piosenkę Marsz dzieci. Poleca dzieciom wymienić imiona występu­jące w piosence. Po uzyskaniu właściwej odpowiedzi zachęca do wymieniania in­nych, znanych dzieciom imion. Powtórnie śpiewa piosenkę zapraszając dzieci, aby próbowały śpiewać wraz z nią (np. „tup, tu?, tup" lub „hop, hop, hop").

 

Krótka zabawa ruchowa przy piosence — dzieci chodzą w gromadce, przy słowach „tup, tup, tup" zatrzymują się i tupią, przy „hop, hop, hop" skaczą obunóż w miejscu jak piłki. Zabawa ulega małłj odmianie: przy dźwiękach wysokich dzieci skaczą w miejscu, przy niskich pj2ytupują. Towarzyszy im dowolny akom­paniament zamiast melodii piosenki.

Zabawa powtarza się dwa, najwyżej trzy razy, po czym słychać sygnał do zbiórki — dzieci ponownie siadają obok nauczycielki. Słuchają piosenki Zabotoa w pociąg. Po jednorazowym usłyszeniu następuje rozmowa kierowana przez na­uczycielkę. Padają pytania: „O czym byh piosenka?", „Dokąd dzieci jechały po­ciągiem?", „Kogo spotkały w lesie?" itp. Rozmowa zostaje zakończona powtórnym słuchaniem piosenki.

 

Ćwiczenie głosowe: n-lka naśladuje gwizd pociągu, śpiewając na dźwię­ku o1, h' lub c* samogłoskę „u". Dzieci próbują jej wtórować na tej samej wy­sokości.

 

Lekcja kończy się zabawą w pociąg. Dzieci biegają „w rozsypce", gdy usłyszą melodię nowej piosenki, formują „podaj". Naśladują syczenie pary „ssssss...", gwizd „uuuuu...", po czym „wyjeżdżają" z tali.

 

PAŹDZIERNIK

 

Ćwiczenia słuchowe

—Utrwalanie kontrastowych pojęć: cicho — głośno, wysoko — nisko („cienko — grubo"), szybko — wolno oraz sygnału oznaczającego zbiórkę.

— Rozszerzanie skali rozpoznawanych przez dzieci odgłosów, np. kla­skanie, tupanie, szelest papieru, dźwięk kluczy.

— Próby rozpoznawania melodii poznanych  piosenek,  nuconych  bez słów przez nauczycielkę lub granych na instrumencie.

— Miarowe klaskanie z towarzyszeniem instrumentu lub śpiewanej pio­senki.

 

Ćwiczenia ruchowe

— Marsz i bieg „w rozsypce", skoki obunóż w miejscu, chodzenie na czworakach (całe dłonie oparte o podłogę, głowy uniesione w górę — „misie patrzą przed siebie").

—  Ustawienie w rzędzie — „pociąg", formowanie koła wiązanego z pró­bą poruszania się dookoła.

 

Piosenki do słuchania i do śpiewania przez dzieci ..fragmenty): Wojsko, Jeżyk, Deszcz, Ola i liście.

Zapoznanie dzieci z bębenkiem. Nauczycielka demonstruje instru­ment i sposoby gry (uderza w bębenek palcami lub pałeczką).

 

Przykład zajęć

Marsz po sali przy akompaniamencie piosenki Wojsko. Dzieci unoszą kolana, naśladując maszerujących żołnierzy. Zmiana akompaniamentu na szybszy — dzieci biegają po sali, na komendę „baczność!" stają nieruchomo i starają się przybrać tę pozycję. Powrót piosenki o wojsku oznacza ponowny „marsz żołnierzy".

 

Sygnał do zbiórki — dzieci siadają obok nauczycielki, która bierze bębenek i pałeczkę. Dzieci obserwują, jak należy trzymać instrument — lewą ręką .za po­przeczkę umieszczoną pod spodem. Nauczycielka uderza pałeczką w środek bęben­ka, następnie odkłada pałeczkę i uderza w membranę dłonią i palcami prawej ręki. Kilkoro dzieci otrzymuje kolejno bębenek i próbuje na nim grać pałeczką i palcami.

 

Krótkie ćwiczenie organizacyjne — dzieci poruszają się swobodnie przy akom­paniamencie w rytmie ósemek lub ćwierćnut; na dźwięk bębenka wiążą duże koło i próbują maszerować dookoła. Bębenek milknie, odzywa się inny instrument (po­przedni) — dzieci puszczają ręce* kolegów i poruszają się po całej sali, jak po­przednio. Na znany sygnał podchodzą do nauczycielki i -siadają na podłodze. Słu­chają nowej piosenki Deszcz. Po omówieniu treści nauczycielka ponownie śpiewa piosenkę, a następnie organizuje zabawę w „spacer i deszcz".

Piosenka o pociągu wzywa ' dzieci do ustawienia się jedno za drugim. „Pociąg jedzie" w różnych kierunkach sali, dzieci próbują śpiewać.

LISTOPAD

 

Ćwiczenia słuchowe

Wyrabianie umiejętności reagowania ruchem na zmiany tempa i dy­namiki.

Odróżnianie dźwięku kilku instrumentów (pianino, dzwonki, bębe­nek). Rozpoznawanie melodii poznanych piosenek wykonanych na dzwon­kach, pianinie, flecie prostym, nuconych przez n-lkę. Klaskanie krótkich motywów rytmicznych i fragmentów piosenek.

 

Ćwiczenia i zabawy ruchowe

— Marsz z unoszeniem kolan, bieg na palcach, skoki obunóż w miej­scu, czworakowanie i skoki w pozycji podpartego przysiadu  („jak zające").

— Wprowadzenie kroku dosuwanego do przodu („koniki").

— Formowanie koła wiązanego i marsz dookoła sali.

—  Próby dobierania się parami.

 

Piosenki do słuchania i do nauki: Jesienna orkiestra, Marsz z bębenkiem, Lale tańczą.

Zapoznanie z brzmieniem drugiego instrumentu perkusyjnego — ko­łatki lub grzechotki.

 

Przykład zajęć

Dzieci ustawione w kole wiązanym bawią  się w  „nadmuchiwanie balonika". Naśladując wylatujące powietrze („ssssss") zbliżają się do środka koła, następnie -dmuchają i cofają się na swoje miejsca w dużym kole. Za drugim lub trzecim powtórzeniem dmuchanie można zastąpić wierszykiem:

 

Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki,

balon rośnie, że aż strach, taki duży, no i trach!

 

Na zakończenie wierszyka dzieci rozłączają ręce i siadają na podłodze, a na­uczycielka rozdaje im kolorowe tarcze.

Podczas szybkiego akompaniamentu w górnym rejestrze pianina dzieci biegną z „balonikami": unoszą w górę tarcze i poruszają nimi. Gdy usłyszą akompania­ment w rytmie ćwierćnut, maszerują wysoko unosząc kolana ł palcami prawej ręki uderzają w trzymaną w lewej ręce tarczę — „grają na bębenkach". Na melodię piosenki o deszczu unoszą tarcze trzymając je oburącz nad głowami i biegną na palcach.

Zabawa powtarza się trzy lub cztery razy. Po jej zakończeniu dzieci siadają w dużym kole, nauczycielka zbiera tarcze, zapraszając kilkoro sprawnych dzieci do pomocy.

Wprowadzenie piosenki Jesienna orkiestra. Po wysłuchaniu piosenki dzieci starają się wymienić następujące w niej zwierzęta i instrumenty. Słuchają ponownie piosenki, a następnie bawią się próbując naśladować ruchem zwierzęta z piosenki: zająca, wiewiórkę, misia i jeża.

Gdy dzieci usłyszą piosenkę. Marsz z bębenkiem, ustawiają się parami i ma­szerują dookoła sali.

 

GRUDZIEŃ

 

Ćwiczeńia słuchowe

— Utrwalanie poznanych pojęć: cicho — głośno, wolno — szybko, wy­soko — nisko.oraz umiejętności reagowania ruchem na te kontrasty.

— Zagadki słuchowe — rozpoznawanie odgłosów  wydawanych  przez znane dzieciom przedmioty: łyżki, klucze, zapałki, zabawki itp.

— Rozpoznawanie melodii znanych piosenek wykonanych na różnych instrumentach, klaskanie ich fragmentów rytmicznych.

— Odróżnianie dźwięku trzech instrumentów  perkusyjnych:  bębenka, kołatki i dzwonków.

—  Określanie w najprostszy sposób charakteru muzyki kołysanki i mar­sza („do spania" i „do maszerowania").'

 

Ćwiczenia i zabawy ruchowe

— Marsz w kole wiązanym i marsz dookoła sali pojedynczo.

— Marsz parami dookoła sali. Podział na dwie grupy — chłopcy i dziew­czynki.

— Skoki obunóż w miejscu, krok dosuwany do przodu  (utrwalanie), pierwsze próby podskoków z nogi na nogę.

 

Piosenki do słuchania i do śpiewania: Mróz, Tak się zachmurzyło, Chłodno choince.

Zapoznanie dzieci z dźwiękiem trójkąta (na trójkącie gra wyłącz­nie nauczycielka).

 

Przy k ład za jęć

Dzieci dobrane parami stają jedno za drugim i podają sobie ręce formując „sanki". „Sanki" biegną po sali przy akompaniamencie piosenki Tafc się zachmu­rzyło. Wraz z końcem piosenki dzieci zatrzymują" się, rozłączają ręce i naśladują rzuty śnieżkami. Na głośny dźwięk (akord na pianinie lub uderzenie w talerze) kładą się na podłodze. Gdy usłyszą szybki akompaniament, wstają i wykonują ruchy „otrzepywania ubrania ze śniegu". (Zabawa powtarza się dwa lub trzy razy).

Siad skrzyżny w gromadce, dzieci powtarzają piosenkę Ta/c się zachmurzylo próbując śpiewać wraz z nauczycielką.

 

Wprowadzenie nowej piosenki Chłodno choince. Po uważnym wysłuchaniu pio­senki dzieci opowiadają jej treść i prostymi słowami określają charakter (spokoj­na, wolna, śpiewa się ją pomału itp.). Słuchają melodii piosenki wykonanej na dzwonkach, następnie odwracają się plecami do nauczycielki i starają się rozpo­znać, jak będzie wykonana piosenka (może to być pianino, flet skrzypce, śpiew, gwizd lub tylko rytm piosenki wykonany na instrumencie perkusyjnym).

Powtórzenie zabawy ruchowej przy piosence Lale tańczą, uczonej w listo­padzie.

Lekcję kończy „galop koników" — cwał do przodu w różnych kierunkach, a następnie wymarsz parami przy akompaniamencie piosenki Marsz z bębenkiem.

 

STYCZEŃ

Ćwiczenia słuchowe

— Powtarzanie zagadek i ćwiczeń wyrabiających umiejętność świado­mego słuchania i odróżniania odgłosów.

— Rozpoznawanie melodii znanych piosenek wykonanych  w górnym rejestrze pianina (wysoko).

— Reagowanie ruchem na melodię dwóch, następnie trzech piosenek granych na instrumencie lub nuconych przez nauczycielkę. Każda melodia jest hasłem do wykonania innej czynności, na przykład: Tak się zachmurzyło — dzieci formują „sanki" i biegną  dookoła sali; Kolczasty jeż — poruszają się na czworakach; Lale tańczą — stoją i klaszczą lub obracają się w parach trzymając się za ręce.

— Odróżnianie trzech rodzajów muzyki, w określeniu dzieci: „do biega­nia", „do maszerowania" i „do spania".

Ćwiczenia i zabawy ruchowe

— Utrwalanie kroku dosuwanego w przód.

— Dalsze próby wykonywania podskoków z nogi na nogę.

— Przygotowanie dzieci do nauki cwału bocznego. W ustawieniu w kole wiązanym dzieci dosuwają nogę do nogi w bardzo wolnym tempie. W początkowym okresie nauki nie odrywają nóg od podłogi. Podczas nauki cwału należy zmieniać kierunek ruchu, aby dzieci umiały poruszać się zarówno w lewą jak i prawą stronę. Ćwiczenie trwa około jednej minuty, powtarza się na każdym niemal zajęciu.

— Marsz pojedynczo dookoła sali ze zmianą kierunku na sygnał słowny lub muzyczny.

— Ćwiczenia i zabawy rozwijające duże grupy mięśniowe — skoki, czworakowanie, rzuty woreczkiem, piłką, ćwiczenia z obręczami itp.

Piosenki   do   słuchania i do nauki Dalej, dzieci, Bal w przedszkolu.Kołysanka   lalki,

Przykład zajęć

Marsz pojedynczo w kole, na głośny sygnał zwrot i zmiana kierunku marszu. Dzieci wiążą koło podając sobie ręce i dosuwają nogę do nogi najpierw w lewą, następnie w prawą stronę. Swobodny bieg „w rozsypce", gdy dzieci usłyszą melodię piosenki o zimie, naśladują „rzuty śnieżkami i jazdę saneczkami". Siad skrzyżny w gromadce obok n-lki. Dzieci słuchają piosenki Bal w przedszkolu. Wymieniają zabawki występujące w piosence, po czym słuchają jej powtórnie. Teraz następuje zabawa — dzieci naśladują zabawki z piosenki: pajaca, piłkę, lale, misie ł trąbkę. Pajac, piłka i miś poruszają się w znany dzieciom spo­sób, lalki obracają się w małych kółeczkach. Po zabawie chwila odpoczynku: dzieci siadają wokół n-lki, która ponow­nie śpiewa piosenkę. Przy refrenie (słowa „hopsa, hopsa") część dzieci zacznie prawdopodobnie próbować śpiewać wraz ze swoją Panią, wszystkie zaś wyklaszczą rytm piosenki. Ostatnią część spotkania wypełni zabawa z piłką. Dzieci ustawiają się w dużym kole, do środka wchodzi n-lka z piłką. Odbija ona piłkę o podłogę (kozłuje) w niezbyt szybkim tempie. W tym samym tempie dzieci skaczą obunóż w miejscu, starając się to robić równo z piłką. Po chwili piłka zatrzymuje się, dzieci również przestają skakać. N-lka rzuca piłkę do dowolnie wybranego dziecka, a ono odrzuca ją z powrotem. Po kilku rzutach do dzieci stojących w różnych miejscach koła powtarza się kozłowanie piłki naśladowane przez dzieci skokami w miejscu.

LUTY

 

Ćwiczenia słuchowe

—  Powtarzanie zabaw i ćwiczeń rozwijających słuch akustyczny i mu­zyczny.

—  Powtarzanie  głosem  krótkich  motywów  melodycznych  opartych przeważnie na tercji opadającej (tzw. „kukułczej").

 

Motywy te powinny być powiązane z tekstem ułatwiającym dzieciom prawidło­we odtworzenie rytmu. Naśladowanie głosem melodii wykonanej na instrumencie stanowi dla małych dzieci dużą trudność, dlatego zagrany motyw powinna zaśpie­wać najpierw nauczycielka, następnie dzieci. Jeśli n-lka ma dobry słuch i czysty głos, można zrezygnować z grania przykładu na instrumencie; wystarczy, gdy zaśpiewa go poprawnie w skali nie przekraczającej skali głosu dzieci (od dł do c*, najkorzystniejszy zakres od e1 do h1).  Przykłady:

dzień dobry, dzień dobry

do widzenia, dz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin