SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PORANNEGO KRĘGU
LATO
PROWADZĄCA: Magdalena M., Jadwiga B.
Dzieci: 4 i 5 letnie, dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Data: 28.06.2007r.
Temat: Poznajemy zwiastuny lata. Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „Porannego kręgu”.
CEL OGÓLNY: Rozwijanie umiejętności wielosensorycznego poznawania świata
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
☺ Doskonali wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu: wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności
☺ Zapoznaje się z kolorem, smakiem, zapachem związanym z latem
☺ Określa smak letnich owoców
☺ Określa cechy ognia (ciepły, jasny, czerwony)
☺ Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza J. Brzechwy „Przyjście lata”
☺ Wypowiada się na temat swoich odczuć podczas zajęć
☺ Poznaje zasady bezpiecznego postępowania z ogniem,
☺ Wie, jaka porę roku przyporządkować do koloru
☺ Zna miejsca gdzie może odpocząć latem
☺ Wystukuje rytmy za pomocą grzechotki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Piosenka powitalna: „A hej, a ho…”
2. Kolor wokoło: czerwony”, opalone słońcem twarze itp.
3. Żywioł: ogień – zapalenie lampki zapachowej –róży. Ogień dla człowieka : coś dobrego ciepło, coś złego – pożar, zniszczenie
4. Zapach – nacieranie dłoni olejkiem z róż i śpiewanie piosenki – „Witaj Aniu….”
5. Przypomnienie o porach roku: wyliczanka jakiej pory roku brakuje, skojarzenia – pora roku – kolor
6. Piosenka „Kolorowa wyliczanka” klauza dotycząca pór roku – nakładamy dzieciom czerwone szarfy, bawimy się w koło:
„ Kolor wiosny – to zielony
Ratatam, ratatam
Powiedz co znasz zielonego
Powiedz, powiedz nam…”
Kolor lata – to czerwony….
Kolor jesieni – to żółty
Kolor zimy – to niebieski
7. Wiersz „Przyjście lata…” J. Brzechwa
-rozmowa nt wiersza
- na końcu dziecko przychodzi w pelerynce lata z koszem z letnimi owocami: porzeczki, czereśnie, maliny, wiśnie
8. Piosenka „Lato, lato, lato czeka….”
9. Gdzie odpoczywamy: dzieci oglądają obrazki i rozmawiają o tym, gdzie można odpoczywać latem, oglądaąa, dotykają: muszle, piasek, szyszki
10. instrument – grzechotka:
„i-dzie la - to” – wystukujemy rytm.
„cze- reś- nie”, mu- sze- lki”, gó-ry, wo –da
11. samogłoska „i” w różnych układach logarytmicznych
12. relaks przy muzyce: nagranie z płyty
thorba