23,24-PN-Kształtowanie gibkości w PN.DOC

(45 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI: 29

KONSPEKT LEKCJI: 23-24

 

DATA: 04.10.2007

 

DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA

 

TEMAT: Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie gibkości w piłce nożnej.

 

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

 

Ilość uczestników: 20

 

Klasa/ Płeć: IIB / M

 

Czas trwania zajęć: 90 min.

 

Przybory:  piłki, materace, płotki, piłki lekarskie

 

 

 

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

 

 

1.Umiejętności: zawodnik doskonali poznane elementy techniki oraz taktyki

              gry w piłkę nożną

 

2.Wiadomości. : zawodnik zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych

 

3.Sprawność motoryczna. : szybkość, gibkość, koordynacja, siła

 

4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w parach, trójkach

 

 

 

Imię i nazwisko prowadzącego:Łukasz Biliński


 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

 

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1.trucht dookoła sali

-          krążenia RR

-          cwał bokiem

-          przekładanka

-          w biegu skip A

-          w biegu skip C

2.stojąc w lekkim rozkroku RR w górze wykonujemy skony T w przód z pogłębieniem,

3.stojąc w rozkroku wykonujemy skłon T do NL i do NP.

4.w pozycji stojącej, NN razem złączone staramy się głową dotknąć kolan

5.krok skrzyżny (prawa noga w przód) skłon do nogi prawej, a następnie zmiana nogi.

6.ustawienie w rzędzie na  wysokości połowy sali przed materacami ułożonymi wzdłuż 

obok siebie( 8 materacy). Zawodnicy wykonują następujące ćwiczenia:

-          przewroty w przód

-          przewroty w tył

-          przejścia w szerokim rozkroku, nie dotykając materacy

-          skoki zajęcze przez materace

-          przejść do stania na RR, potrzymać 2s i przewrót w przód ze stania na RR

-          ustawienie przodem do materacy, przeskoki z jednej strony materacu na druga( z nogi na nogę)

-          j.w z tym, że ustawieni tyłem do materacy

7. Ustawieni w dwójkach i zawodnicy wykonują:

-          1 trzyma 2 za łydki i 2 trzyma 1 za łydki i razem wykonują przewroty w przód na materacu(1 w leżeniu na plecach, 2 w pozycji stojącej)

-          podania piłką lekarską w pozycji stojącej na szerokość materacu w biegu na bramkę

-          j.w. z tym, że podania wykonują w półprzysiadzie

-          j.w. z tym, że piłka znajduje się między kostkami 1 i wykonuje podanie piłki NN do 2-wykonuje to samo poruszając się w stronę bramki  

8. gra w tzw. „dziada”- trener dzieli zawodników po sześć osób. Na każdą szóstkę przypada jedna piłka. Z pośród szóstki wybieramy jednego, który będzie ustawiony w

środku. Natomiast pozostała piątka utworzy koło. Zawodnicy znajdujący się na obwodzie koła podają do siebie piłkę, a zadaniem zawodnika znajdującego się w                                                 środku jest jej przechwycenie, jeśli to się uda to wtedy następuje zmiana zawodnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 min.

 

- ustawienie w kole

 

 

 

- ustawienie w rozsypce, każdy z ćwiczących posiada piłkę

 

 

 

- NN muszą być wyprostowane w stawie kolanowym

-na początku zawodnicy podają do siebie piłkę na dwa kontakty, po pewny czasie następuje podanie piłki na jeden kontakt czyli tzw. „ z pierwszej”

 

 

 

 

 

 

Piłka na dwójkę.

 

 

 

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Ćwiczący wykonują następujące ćwiczenia:

1. Zawodnicy ustawieni w rzędzie na wysokości połowy sali, każdy z piłką. Przed nimi ustawione są wzdłuż trzy materace, a na materacach trzy płotki. Wykonują przeskoki obunóż przez płotki, piłkę trzymając w rękach, poczym uderzają piłkę z półwoleja raz z prawej nogi i raz z lewej nogi.

2. j.w. z tym, że zawodnicy wykonują strzały na bramkę z woleja, nogą lewa i prawą.

3.Ustawienie j.w. z tym, że z boku znajduje się trener jako stały podający. Zawodnik podaje mu piłkę, następnie przeskakuje płotki, trener odgrywa piłkę zawodnikowi i kończy strzałem na bramkę. Uderzają  piłkę PN i LN. Trener znajduje się z prawej strony boiska.

4, j.w. z tym, że trener stoi z lewej strony boiska.

5.Ustawienie materacy j.w. z tym,

że bez płotków. Zawodnicy ustawieni w rzędzie, każdy z piłką i wykonują lekkie zagranie piłki w przód z jednoczesnym przewrotem w przód na materacu, kończąc ćwiczenie strzałem na bramkę z prawej nogi.

6.j.w. z tym, że uderzają piłkę z lewej nogi.

7. Zawodnicy ustawieni na wysokości połowy sali, każdy z piłką. Wykonują żonglerkę nogami w stronę bramki do wysokości 10m od bramki, po czym uderzają piłkę prawa nogą.

8.j.w. z tym, że uderzają piłkę lewą nogą.

9.Gra w piłkę 7x7.

 

 

 

 

 

30 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 min.

 

5.Uspokojenie organizmu

1.Marsz z ramionami w górze – luźne potrząsanie dłońmi.

2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok

2 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin