Przepisy wigilijne.doc

(30 KB) Pobierz
Przepisy wigilijne

Przepisy wigilijne

Barszcz wigilijny

Sporządzić smak: do 1 1/4 l wody wrzucić pokrajane jarzyny: 3 średniej wielkości marchewki, 2 pietruszki, 1/4 selera, 1 pieczoną cebulę, 5 dkg suszonych grzybów, 2 listki bobkowe, 4 ziarnka ziela angielskiego, 2-3 ziarnka pieprzu. Osobno pokrajać w talarki 4 buraki, zalać w osobnym garnuszku 1/2 l wody z dodatkiem 1 łyżki octu i gotować co najmniej 1/2 godziny. Gdy smak i barszcz z buraków jest już ugotowany, wszystko przecedzić, zlać razem, rozetrzeć ząbek czosnku z solą, dodać do wywaru, połączyć z kwasem buraczanym, doprawić cukrem. Grzyby z wywaru użyć do uszek. KWAS BURACZANY: 2-3 duże buraki obrać, pokroić w talarki, ułożyć w słoju lub glinianym garnku, zalać ok. 1 l przegotowanej, letniej wody. Na wierzchu położyć kawałek razowego chleba (najlepiej piętkę), obwiązać ściereczką i pozostawić w ciepłym pomieszczeniu na 5 - 8 dni. Gdy barszcz sfermentuje, zlać do butelki lub słoika, dobrze zamknąć, przechowywać w chłodnym miejscu. Uszka z grzybami: ciasto: 1 szklanka mąki, 1 jajo, trochę wody, sól; nadzienie: 10 dkg suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajo, sól, pieprz, łyżka tartej bułki. Jeżeli nie używamy grzybów z barszczu lub jest ich za mało to grzyby starannie opłukać, ugotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę (wywar można zużyć do zupy lub sosu). Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu na złoty kolor, dodać grzyby, ostudzić. Następnie wbić do grzybów jajko i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. W dużym garnku nastawić wodę do gotowania uszek. Mąkę przesiać, wymieszać z jajkiem, solą i wodą, wyrobić niezbyt twarde ciasto. Rozwałkować, pokroić w kwadraty (ok.4 x 4 cm), nakładać nadzienie. Zlepiać trójkąty, a następnie dwa rogi ze sobą. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu układać na półmisku i polewać masłem, aby się nie posklejały.

 

Barszcz grzybowy ciemnobrązowy

Składniki: garść suszonych grzybów - najlepiej prawdziwków sól pieprz ociupinka imbiru Sposób przygotowania: Suszone grzyby (oczywiście najlepsze są same kapelusze i to prawdziwków - w końcu to Wigilia) zalewam wrzątkiem i odstawiam do wystygnięcia. Należy pamiętać, że im mniejszą ilością wody zalejemy grzyby, tym barszcz będzie bardziej esencjonalny. Gdy przestygną zaczynam gotować na wolnym ogniu ok. 1 godziny. Grzyby wyjmuję, wykorzystam je do zrobienia farszu do pierogów i grzybów smażonych w cieście. Teraz pora barszcz doprawić. Solę, dodaję świeży zmielony czarny pieprz i odrobinę imbiru. Powinien być pikantny, postny i mocno rozgrzewający. Do barszczu podaję pierogi gotowane lub odsmażane oraz grzyby smażone w cieście.

 

Paszteciki

Paszteciki z kapustą i pieczarkami Ciasto 4 szklanki mąki ? poznańskiej, pszennej 1 szklanka śmietany ? gęstej 3 dkg drożdży 1 kostka masła trochę utartej gałki muszkatołowej 1 łyżeczka soli Drożdże rozpuścić w śmietanie i zostawić na 10 minut. Wszystkie składniki zmieszać z drożdżami ? zagnieść ciasto. Całe jajko rozbełtać i smarować wierzch pasztecików przed upieczeniem. Farsz 1 kg kapusty kiszonej ? ugotować w wodzie 30 dkg pieczarek ? lekko podsmażyć 1 cebulę średnią - usmażyć sól, pieprz - do smaku 3 łyżki bułki tartej - dać do kapusty do zmielenia Kapustę i pieczarki zmielić, dodać wszystkie składniki i wymieszać. Blachę posmarować tylko tłuszczem. Piec na złoty kolor. Odgrzewać w piekarniku. S m a c z n e g o ! ! !

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin