wnioski v2.doc

(22 KB) Pobierz
Wartości indeksów modulacji obliczone na podstawie obserwacji widma wyjściowego są zgodne z odczytanymi z wykresu Bessela

Z wykresu zależności dewiacji od poziomu sygnału wejściowego przy stałej częstotliwości generatora równej 1kHz, można zauważyć, że wraz ze wzrostem poziomu sygnału wejściowego rośnie wartość dewiacji aż do 3,9kHz dla poziomu sygnału 72-74mV. Przy dalszym wzroście poziomu sygnału wejściowego dewiacja jest stała, jest to spowodowane zastosowaniem w układzie modulatora ogranicznika, przez co chcemy zapobiec zakłóceniom sąsiednich kanałów. Ogranicznik zapobiega przenoszeniu emitowanego pasma oraz zniekształceniom. Ogranicznik ten powoduje wzrost zniekształceń w układzie, podobnie zbyt mały sygnał wejściowy powoduje wzrost zniekształceń w wyniku oddziaływania szumów.

 

Badając zależność dewiacji od częstotliwości można zauważyć, że dewiacja rośnie i utrzymuje swój wysoki poziom dla wartości częstotliwości sygnału modulującego do wartości 3kHz. Powyżej tej częstotliwości dewiacja zaczyna maleć. Pasmo przenoszenia dla UKF to 0,3kHz do 3kHz. W naszym przypadku z wyników zależności dewiacji od częstotliwości generatora modulującego można odczytać, że pasmo przenoszenia to 0,4-3,6kHz.  Różnica ta może wynikać z eksploatacji urządzenia od długiego czasu.

 

Wartości indeksów modulacji obliczone na podstawie obserwacji widma wyjściowego są zgodne z odczytanymi z wykresu Bessela. Poziom poszczególnych składowych widma możemy określić za pomocą analizatora widma bądź też za pomocą funkcji Bessela. Lepszym sposobem określenia poszczególnych składowych wydaje się odczytanie wartości z funkcji Bessela, ponieważ wynik otrzymany na analizatorze jest obarczony pewnym błędem pomiarowym.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin