Czym jest internet.doc

(1096 KB) Pobierz
1

 

CZYM JEST INTERNET

 

1.SIEĆ SIECI

 

Odpowiedź na pytanie, czym jest Internet, nie jest jednoznaczna. Na pewno każdy wie, czym jest sieć komputerowa - jest to wiele komputerów połączonych ze sobą, które mogą się komunikować. Dzięki tej sieci można korzystać z programów i dokumentów zawartych na dyskach twardych innych komputerów.

 

Internet jest siecią połączonych sieci, która pozwala na korzystanie z ogromnej ilości informacji z bardzo dużą szybkością. Jest uznawany za medium, które w największy sposób, od momentu wynalezienia druku, wpłynie na rozwój ludzkości.

 

Internet jest siecią sieci, połączonych ze sobą w różnoraki sposób. Informacja z jednego komputera bardzo szybko może zostać odebrana na drugim, oddalonym o dziesiątki, setki i tysiące kilometrów.

 

Co z tego wynika?

Otóż dzięki temu, że do Internetu podłączono miliony komputerów w setkach tysięcy sieci komputerowych i każdy z nich oferuje jakieś informacje, Sieć jako całość stanowi największe ich źródło. Są one dostępne w ciągu kilku sekund dla każdego. (Szacuje się, że liczba użytkowników Internetu pod koniec 2000 roku wyniosła około 300 milionów, a w Polsce z Internetu korzysta około 3,5 mln osób).

 

Główne komputery w Internecie połączone są ze sobą w rozmaity sposób: światłowodami, za pomocą transmisji radiowej, łącznością satelitarną. Komputery większości użytkowników połączone są za pośrednictwem modemów i linii telefonicznych, za pomocą przewodów telewizji kablowej lub dzięki kartom sieciowym w komputerach sprzężonych ze sobą w lokalnych sieciach. Sieci te posiadają stałe połączenie z Internetem z wykorzystaniem

( z reguły) specjalnie do tego przeznaczonych linii telefonicznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

RYSUNEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI,SPOSÓB

   KOMUNIKACJI I ŹRÓDŁO ZASOBÓW

 

 

Internet zmienia się każdego dnia, gdyż zmienia się zasób informacji dostępnych dla jego użytkowników, jak również zmieniają się sposoby przedstawiania i przesyłania tych informacji.

 

Sieć pozwala na korzystanie z usług internetowych, czyli sposobów przesyłania, wyświetlania i wykorzystywania informacji, składowanych w różnych miejscach na świecie.

 

A oto kilka najpopularniejszych usług internetowych:

·         World Wide Web – setki milionów stron internetowych WWW zawierają informacje dotyczące każdej dziedziny naszego życia. Na stronach WWW możemy znaleźć m.in. dzieła literackie, przepisy kulinarne, publikacje naukowe, teksty piosenek i recenzje filmów. Istnieje wiele sposobów wyszukiwania potrzebnych informacji, dzięki czemu szybko można zobaczyć, co na dany temat znajduje się we wszystkich zasobach komputerów podpiętych do Sieci.

·         Poczta internetowa – pozwala na przesyłanie elektronicznych listów. Jest dużo szybsza niż normalna poczta – wiadomość pocztowa może powędrować z jednego końca kuli ziemskiej na drugi w ciągu kilku sekund.

·         Listy dyskusyjne – do złudzenia przypominają tablice ogłoszeń lub kąciki tematyczne dla czytelników w czasopismach. Pełnią, więc funkcje swoistego forum wymiany informacji.

·         Wirtualne pogawędki – umożliwiają rozmowę dwóch lub więcej osób. Jest to bardzo podobne do rozmowy telefonicznej, wypowiedzi zastępuje tutaj jednak słowo pisane.

·         Handel elektroniczny – umożliwia zakupy bez wychodzenia z domu. Dzięki Internetowi można zamówić interesującą książkę, płytę, zarezerwować bilet na samolot lub pokój w hotelu. Poprzez Internet można dokonywać transakcji bankowych i giełdowych.

 

·         Źródło zasobów – za pośrednictwem Sieci można zdobyć np. interesujący program komputerowy, zdjęcie ulubionego aktora, plik dźwiękowy z piosenką(MP3) i fragment filmu, na który chcemy iść do kina.

 

 

Usługa internetowa to sposób wykorzystania Internetu, a zarazem komunikacji i prezentacji informacji. Przykładem usługi internetowej jest poczta elektroniczna, IRC i World Wide Web.

 

Ilość zastosowań Internetu jest bardzo duża – za jego pośrednictwem już dziś możemy słuchać radia i oglądać transmisje wideo z różnych miejsc w świecie. Ludzie wymyślili nawet coś takiego, jak lodówki podłączone do Globalnej Sieci, które same kontrolują swoją zawartość i w razie potrzeby automatycznie składają ( oczywiście przez Internet)zamówienie do sklepu, uzupełniając braki.

 

3.KRÓTKA HISTORIA

 

Początki Internetu sięgają 1969 roku, gdy powstała sieć ARPAnet, którą utworzono na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Sieć ta łączyła uniwersytety, zakłady przemysłu zbrojeniowego i wojsko. Równolegle z rozwojem ARPAnet-u powstały kolejne, rozległe sieci komputerowe i stało się jasne, że trzeba będzie opracować nowe metody komunikacji. W 1973 roku w erze dużych, centralnych komputerów, ARPA(amerykańska agencja badawcza) rozpoczęła pracę nad projektem połączeń między sieciami. Jego celem było rozwiązanie trudności wynikających z różnych standardów przesyłania informacji w różnych sieciach.

 

Protokół komunikacyjny to zbiór reguł i procedur postępowania zrozumiały dla komputerów połączonych w sieci.

 

Protokoły te zostały opracowane w 1974 roku i zapoczątkowały rozwój sieci, jaką jest Internet. Wówczas Ray Tomlinson stworzył program do przesyłania elektronicznych wiadomości i wtedy też został wysłany pierwszy e-mail.

  W roku 1983 połączonych ze sobą było562 komputerów.

W tamtym czasie praca z komputerem wyglądała trochę inaczej niż obecnie - najczęściej 83 był to jeden centralny, duży komputer na uczelni, który pozwalał na korzystanie z jego mocy obliczeniowej przez wiele osób używających terminali, czyli z monitorów z klawiaturami sprzężonych z głównym komputerem.

 

Dziesięć lat później, to jest w roku 1993, do Internetu podłączonych było już około 1,2 miliona komputerów, zaś w 1997 – około 20 milionów. Od tego czasu liczba użytkowników Internetu stale rośnie – przyłączają się do niego centra naukowe, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Szacuje się, że co 18 miesięcy ich liczba podwaja się.

             

 

Ciekawostka!!!

Internet nie jest niczyją własnością, nie dopuszcza żadnej cenzury. Dzięki temu,   każdy, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi, jakie ma wykształcenie i jaki status społeczny, może uczestniczyć w życiu Sieci. W Internecie każdy jest równy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. INTERNET ŹRÓDŁEM INFORMACJI

 

1. CO TO SĄ STRONY  WWW I JAK SĄ ZBUDOWANE

 

WWW te trzy literki oznaczają najpopularniejszą usługę internetową – World Wide Web, czyli Ogólnoświatową Pajęczynę. Niektórzy nawet błędnie ograniczają pojęcie Internetu do WWW. Faktem jest, że dzięki WWW Internet stał się przyjemniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

 

Korzystanie z tej usługi możliwe jest dzięki programom – przeglądarkom WWW. Najpopularniejszymi z nich są:

        Microsoft Internet Explorer,

        Netscape Navigator.

Kiedy uruchomi się przeglądarkę, na ekranie pojawi się okno, którego główną część stanowi strona WWW.

 

 

 

 

Strona WWW jest dokumentem, który w danej chwili znajduje się w oknie przeglądarki internetowej. Strony WWW zawierać mogą teksty, rysunki, zdjęcia, filmy, animacje i dźwięki.

 

 

Klienci i serwery

 

W sieci Internet, podobnie jak w sieciach lokalnych, istnieją pojęcia: serwer oraz klient. Serwer, jak wiadomo, to wydajny komputer, na którym uruchomione są programy – tzw. Serwery usług. Przykładem może być tutaj serwer WWW, czyli program udostępniający strony WWW. Programy – klienci pozwalają natomiast na korzystanie ze wszystkiego, co udostępnia serwer usług. Gdy jakaś strona ma być wyświetlona na danym komputerze, należy wpisać jej adres, następnie przeglądarka internetowa komunikuje się z serwerem, na którym znajduje się ta strona, a ten wysyła wszystkie jej elementy do przeglądarki internetowej.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adresy stron

 

Każda wyświetlana strona WWW znajduje się na określonym serwerze w Sieci. Aby wyświetlić stronę w przeglądarce należy znać jej adres, czyli kod lokalizujący ją w Internecie. Adres strony internetowej najczęściej rozpoczyna się od liter www albo http://.

 

Przykładowe adresy stron to: www.altavista.plwww.adax.pl

 

Aby wyświetlić w przeglądarce daną stronę internetową należy wpisać (w pasku adresów) jej adres internetowy. Jeśli chcemy na przykład zobaczyć stronę poświęconym wydawnictwu WSiP,

należy wpisać adres:http://www.wsip.com.pl i nacisnąć klawisz <ENTER>.

 

 

 

Witryna internetowa, to grupa stron WWW powiązanych ze sobą, znajdujących się pod jednym adresem internetowym. Strony te powiązane są ze sobą za pomocą hiperłączy. Każda witryna internetowa posiada stronę główną, która wyświetla się po wpisaniu adresu witryny.

 

Podobnie jak pliki w komputerze, strony pogrupowane są w katalogach i mają swoje nazwy. Dostęp do poszczególnych stron internetowych na danym serwerze wymaga podania bardziej złożonego adresu, reprezentującego ich logiczną lokalizację na serwerze WWW. Adres strony określany jest również jako URL.

 

W rzeczywistości strony WWW są zwykłymi plikami tekstowymi stworzonymi według pewnych reguł i mają najczęściej rozszerzenia: htm. lub html.

 

HTML to specjalny język, z wykorzystaniem którego tworzone są strony WWW. HTML umożliwia zbudowanie strony.

 

Hipertekst i hiperłącza

 

Przedstawienie informacji w postaci stron WWW ma jeszcze jedną zaletę. Na każdej stronie WWW istnieją hiperłącza – najczęściej mają one postać podkreślonego tekstu. Kiedy umieści się  kursor myszki na hiperłączu, przyjmie on formę „dłoni z wyciągniętym palcem”.

 

Hiperłącza, czyli inaczej odnośniki, pozwalają na przejście z jednej strony WWW do innej.

 

Hipertekst to taka metoda prezentacji, w której wybrane słowa tekstu udostępniają (po wskazaniu) dodatkowe informacje. Oznacza to, że wybrane słowa tekstu są odnośnikami do innych informacji, którymi mogą być: tekst, obraz, dźwięk, animacja itd.

 

Najciekawsze jest to, że hiperłącza mogą wiązać ze sobą strony umieszczone na serwerach w różnych miejscach na świecie! Przechodzenie z jednej strony WWW na drugą nazywane jest „surfowaniem”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. SKUTECZNE POSZUKIWANIA

 

 

Gdzie szukać

 

Internet jest źródłem i przechowalnią bardzo wielu informacji. Praktycznie każdy jego użytkownik może publikować w Sieci dowolne dokumenty. Podstawowym problemem użytkowników Internetu jest odnalezienie interesujących danych, a dokładniej wyszukanie najbardziej wartościowych spośród innych, dotyczących wybranego tematu.

 

Kiedy potrzebujemy informacji związanych z twórczością Adama Mickiewicza albo pragniemy poznać tekst najnowszej piosenki Britney Spears, możemy mieć pewność, że dane te znajdują się gdzieś w Internecie. Ale gdzie? Jak odnaleźć interesujące nas strony?

W Internecie znajduje się wiele tak zwanych wyszukiwarek – czyli witryn, które pozwalają na odnalezienie adresów stron na dany temat, a dokładniej stron, które w treści zawierają pewne wyrazy, podane jako słowa – klucze.  Słowa – klucze to po prostu wyrazy lub zestawy wyrazów, które zawiera w treści i/lub tytule poszukiwana strona.

 

Wyszukiwarka to witryna pozwalająca na odszukanie stron na dany temat.

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin