PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ ZAJĘCIA TEATRALNEGO.doc

(38 KB) Pobierz
Przykładowy scenariusz zajęcia teatralnego

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ ZAJĘCIA TEATRALNEGO

 

 

Temat: Teatrzyk kukiełkowy „Leśne duszki” – okazywanie dobroci innym, dbanie o czystość.

 

Treści programowe:

§         nabywanie opiekuńczego stosunku do zwierząt,

§         rozwijanie mowy i myślenia. Słuchanie krótkich tekstów inscenizowanych w przedszkolnym teatrzyku kukiełkowym. Posługiwanie się mową, bogacenie dziecięcych przeżyć estetycznych i uwrażliwianie na siłę artystycznego wyrazu poprzez przeżywanie wątków dramatycznych utworów.

 

Cele:

dydaktyczne

§         zapoznanie z problem zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego,

§         zapoznanie dzieci z przejawami dobroci,

§         doskonalenie umiejętności wypowiadania własnych spostrzeżeń,

§         rozwijanie koncentracji i uwagi.

wychowawcze

§         rozbudzenie pozytywnej motywacji dbania o czystość,

§         pobudzenie postawy udzielania pomocy innym (okazywanie dobroci).

 

Metody:

Podająca                            inscenizacja             

Poszukująca              rozmowa, wybór emblematów do plansz

Oglądowa                            pokaz scenerii lasu

 

Forma organizacyjna:

§         praca z całą grupą,

§         praca w zespołach.

§         teatrzyk kukiełkowy.

 

 

Pomoce:

§         dekoracja teatralna,

§         kukiełki, sylwetki zwierząt,

§         magnetofon i kaseta magnetofonowa,

§         gazety, puszki, butelki,

§         emblematy do plansz.

 

Przebieg zajęcia:

1.                   Teatrzyk pt. „Leśne duszki”, w którym dzieci stają się twórcami szczęśliwego zakończenia. Nauczycielka za pomocą kukiełek i sylwetek zwierząt przedstawia treść opowiadania w taki sposób, aby dzieci udzieliły pomocy głównemu bohaterowi.

 

Mama jeżyka wraca do domu na swoją polanę, i nie może znaleźć synka, ponieważ polana została przez ludzi zamieniona w śmietnik.

 

Mama: -  Hop! Igiełko gdzie jesteś?! Pora ułożyć się do snu zimowego. Hop! hop! Odezwij się! Jaki bałagan na naszej polanie. Wszędzie papiery, butelki i puszki. Nie mogę odszukać nawet mojego domku.

 

Mama jeżyka spotyka sarnę

 

Mama: - Sarenko, czy widziałaś mojego synka?

Sarenka: - Tak, zanim przywieziona do lasu śmieci mały jeżyk bawił się na polanie z zajączkiem niedaleko dużego kamienia.

Mama: - Sarenko, proszę pomóż mi go odszukać. Ja nie dam rady pozbierać tych śmieci.

Sarenka: - Dobrze pomogę Ci. Ojej! Ała, ała!... Moja noga! Skaleczyłam nogę szkłem

Mama: - Pokaż sarenko nogę. Rzeczywiście rana jest głęboka. Nie bój się. Zaprowadzę Cię do lekarza.

 

Słychać głosy sowy: Uhu, uhu...

 

Sarenka: - To sowa pohukuje, może ona wie, gdzie jest Twój synek?

Mama: - Dzień dobry sowo. Czy nie widziałaś moje synka?

Sowa: - Tak, zanim przywieziono do lasu śmieci, mały jeżyk bawił się na polanie z zajączkiem niedaleko dużego kamienia.

Mama: - Sowo, proszę, pomóż mi go szukać.

Sowa: - Chętnie Ci pomogę, lecz nie jest to takie łatwe. Aby znaleźć Twojego synka trzeba posprzątać śmieci

 

Zwierzęta próbują uprzątnąć las ale nie mogą tego zrobić

 

Sowa: - Potrzebna nam pomoc. My zwierzęta nie potrafimy tego robić. Może dzieci z przedszkola pomogą nam poszukać małego jeżyka?

Nauczycielka: - Kto chce pomóc zwierzętom w lesie? Wstańcie i posprzątajcie las, jeśli znajdziecie małego jeżyka zaprowadźcie go do mamy.

 

Dzieci zbierają papiery, butelki i puszki. Segregują odpady do oznakowanych pojemników. Odkrywają piękny kolorowy las.

 

1.                   Ćwiczenia słuchowe – słuchanie odgłosów lasu, rozpoznawanie zwierząt po głosie, naśladowanie sposobu poruszanie się tych zwierząt.

2.                   Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści oglądanego teatrzyku.

3.                   Praca w zespołach:

a)      Wybór odpowiednich emblematów do planszy:

Czego nie robimy w lesie?

b)     Wybór odpowiednich emblematów do planszy:

Zwierzęta  leśne.

c)      Wybór odpowiednich emblematów do planszy:

Kwiaty chronione.

4.                  Ocena pracy w zespołach

5.                   Zabawa ruchowo-naśladowcza „W lesie”.

a)      Dzieci – zwierzęta w rytm wolnej, cichej i spokojnej melodii poruszają się „po lesie”.

b)     Dzieci – zwierzęta w rytm głośnej melodii chowają się „pod drzewo”.

 

 

 

Literatura:

1.      J.Zborowski – „Rozwijanie aktywności twórczej dzieci”.

2.      M.Jachimowska – „Grupa bawi się i pracuje – zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych”.

3.      B.Stankiewicz – „Zabawy twórcze i widowiska lalkowe w wychowaniu przedszkolnym”.

4.      L.Rybotycka”– Gry dramatyczne. Teatr młodzieży”.

5.      J.Cybulska, I.Dudzińska, S.Lipina, E.Lipska – „Inscenizowanie zabaw na podstawie literatury dziecięcej”.

 

 

 

 

 

                                          Opracowała:

mgr Danuta Kwiecińska

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin