SCENARIUSZ
Blok tematyczny: Zwyczaje andrzejkowe.
Temat dnia: Zabawa andrzejkowa.
Cel główny zajęć:
• wdrożenie do kultywowania zwyczajów andrzejkowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• zna i pielęgnuje zwyczaje andrzejkowe,
• uczestniczy w zabawie andrzejkowej
• dostrzega potrzebę podtrzymywania starych zwyczajów ludowych,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zabawa integracyjna na dobry i miły początek dnia przy piosence „ Czy jesteś z nami”.
Czy …(imię) jest dziś z nami?
Tak, jestem razem z wami.
O, …(imię) jest dziś z nami,
Witany ją (go) brawami!
Dzieci stoją w kręgu. Pyta osoba prowadząca, odpowiada osoba wywołana. Wszyscy witają ją brawami. Śpiewają piosenkę kilka razy, wywołując inne dzieci. Na zakończenie zmiana tekstu:
Czy wszyscy są dziś z nami?
Tak, jesteśmy razem z wami!
O, wszyscy są dziś z nami,
Witamy się brawami.
2. Przygotowanie sali lekcyjnej do zabawy andrzejkowej.
• Uczniowie ustawiają ławki- przygotowują stół do poczęstunku. Układają serwetki, słodycze, ustawiają napoje, kubeczki.
• Wybrani uczniowie przygotowują magnetofon i kasety, włączają muzykę.
• Pozostali uczniowie nadmuchują balony, ozdabiają nimi salę lekcyjną.
3. Zabawa andrzejkowa- tańce, poczęstunek.
4. Andrzejkowe wróżby:
• Lanie wosku. Nauczyciel przygotowuje rozpuszczony wosk w rondelku, miskę z zimną wodą i klucz. Dzieci kolejno leją wosk przez klucz do zimnej wody. Czekają chwilę aż zastygnie, wyjmują zastygnięto wosk. Oglądają jaki cień rzuca na ścianę kształt wosku, i domyślają się, co to może oznaczać.
• Wróżba z butami. Każde dziecko zdejmuje z nogi but i ustawia jeden za drugim od najdalszego kąta Sali. Ten but, który pierwszy wyjdzie za drzwi, wróży jego właścicielowi rychłe zamążpójście lub szybkie opuszczenie stanu kawalerskiego w przyszłości.
• Przekłute serce. Nauczyciel przygotowuje dwa serca z imionami dziewcząt i chłopców. Dziewczynki przekłuwają serce z imionami chłopców, a chłopcy przekłuwają serce z imionami dziewcząt. Gdy dziecko natrafi na określone imię, oznacza to, że osoba nosząca dane imię darzy je sympatią.
• Liścik w balonie. Nauczyciel przygotowuje liściki i wkłada je do wnętrza balonów przed napompowaniem. Nadmuchane balony są rozmieszczone w różnych miejscach sali. Każde dziecko wybiera sobie jeden balonik i przebija na koniec zabawy. Czyta wróżbę umieszczoną wewnątrz balonika.
• Talerzyki. Nauczyciel kładzie pod talerzykami różne przedmioty, np. długopis, cukierki, listek. Każde dziecko podchodzi i wskazuje wybrany talerzyk. Sprawdza, co jest pod talerzykiem.
Blok tematyczny: Folklor i gwara naszego regionu.
Temat dnia: Porównywanie śląskich tradycji kulturowych z innymi regionami Polski- strój śląski.
• poznanie śląskich tradycji kulturowych.
• zna i pielęgnuje śląskie tradycje kulturowe,
• wie jak wygląda śląski strój,
• dostrzega potrzebę podtrzymywania tradycji kulturowych.
1. Zabawa integracyjna na dobry i miły początek dnia przy piosence „ Ty i ja”.
Ty i ja raz i dwa, przechadzamy się. (bis)
Ja ci podam prawą,
ja ci podam lewą,
a ty mi podasz dwie
i…przechadzamy się.
Ty i ja, raz i dwa, przechadzamy się.
Dzieci spacerują po sali i śpiewają piosenkę razem z nauczycielem. Zatrzymują się i, zgodnie ze słowami piosenki, podają ręce osobie stojącej najbliżej. Spacerują, trzymając się za ręce. Następnie puszczają się i szukają nowej pary- powtórzenie piosenki i zabawy.
2. Słuchanie nauczyciela.
Strój śląski jest bardzo różnorodny. Zależy m. in. od terenu zamieszkania (rybnicki, pszczyński, bytomski, cieszyński i inne), a także od wieku osób i ich płci. Poznajcie niektóre części stroju śląskiego rozwiązując poniższą krzyżówkę.
Nazwy części stroju potrzebne do krzyżówki: galanda, kabot, szlajfki, galoty, kiecka, westa, zopaska, kłobuk, oplecek, kabotek.
G
4
8
Ł
12
13
1
6
B
3
S
O
9
T
7
E
Z
pati_label