Potrawy mięsne.docx

(24 KB) Pobierz

Potrawy mięsne

 

1.      Boczek wieprzowy duszony z cebulą

 

Składniki:

chudy boczek - 60 dag
cebula – 2 szt.
tłuszczu - 3 dag
sól
mąka - 1 łyżka

 

Przygotowanie:

Boczek wypłukać, osączyć, oprószyć solą i mąką. Obsmażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu. Włożyć do garnka, wlać szklankę wody. Dusić pod przykryciem. W połowie gotowania dodać, pokrojoną w krążki i zrumienioną na tłuszczu pozostałym ze smażenia cebulę. Wyparowany sos uzupełniać wodą. Miękki boczek wyjąć i podzielić na porcje i polać sosem z cebulą.
Podawać na przykład z ziemniakami i kapustą kiszoną.

2.      Cielęcina z suszonymi morelami

 

Składniki:

cielęcina bez kości - 1/2 kg
suszone morele lub śliwki - 15-20 dag
cebula - 1 szt.
rodzynki - 2 łyżki
ziemniaki - 3 szt.
goździki - 2 szt.
cukier - 1 łyżka
sól - 1 łyżeczka
pieprzu - 1/2 łyżeczki
cynamon - 1/2 łyżeczki
goździki - 1/2 łyżeczki
woda - 1 i 1/4 szklanki
olej - 4 łyżki

 

Przygotowanie:

Owoce moczyć kilka godzin w zimnej wodzie. Mięso pokroić w plastry. Ziemniaki obrać, umyć pokroić w grube plastry. Cebulę obrać i drobno posiekać, usmażyć na tłuszczu. Dodać morele lub śliwki (bez pestek) i 6-7 łyżek wody, wsypać rodzynki, goździki, cukier, sól, cynamon i pieprz. Wymieszać. Na wierzchu ułożyć plastry ziemniaków, na nich położyć mięso, zalać wodą. Zagotować, przykryć, zmniejszyć ogień, dusić, aż mięso będzie miękkie, a sos zgęstnieje (ok. 1 godziny).

 

3.      Duszone żeberka

 

Składniki:

wieprzowe żeberka - 60 dag
cebula - 3 szt.
olej
ciemne piwo - 1/2 szklanki
mąka
sól, pieprz

 

Przygotowanie:
¯eberka umyć, pokroić, posypać solą i pieprzem, oprószyć mąką. Na patelni rozgrzać tłuszcz, podsmażyć żeberka i przełożyć do rondla. Cebule obrać, pokroić, podsmażyć. Cebulę przełożyć do żeberek, wszystko zalać wodą, dusić pół godziny. Wlać piwo, dusić razem 15-20 minut (mięso musi być miękkie). Jedną łyżkę mąki wymieszać z 3 łyżkami zimnej wody, dodać do mięsa, zagotować. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

 

4.      Golonka po bawarsku

 

Składniki:

golonka - 2 średnie
ciemne piwo - 1/2 szklanki
smalec - 2 łyżki
cebula - 1 szk.
liść laurowy - 1 szt.
goździki - 3-4 szt.
jałowiec - 3 ziarna
sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Golonki umyć i osuszyć, nożem ponacinać skórkę w kratkę, posypać solą i pieprzem. Cebulę obrać, pokroić w ćwiartki i naszpikować goździkami. Na rozgrzanym smalcu obsmażyć golonki na rumiano. Mięso przełożyć do brytfanny lub żaroodpornego naczynia, podlać połową szklanki gorącej wody, dodać naszpikowaną goździkami cebulę, jałowiec i liść laurowy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C, piec 2 godziny. Co jakiś czas podlewać wodą. Po godzinie pieczenia po troszku rozpocząć podlewanie piwem (dzięki temu powstanie chrupiąca skórka).
Golonkę podawać z musztardą, duszoną kiszoną kapustą i piwem.

5.      Gulasz po węgiersku

 

Składniki:

mięso bez kości - 80 dag
tłuszcz - 6 dag
mąka - 3 łyżki
cebula - 2 szt.
papryka - 1/3-1/2 łyżeczka
koncentrat pomidorowy - 5 dag
sól


Przygotowanie:

Mięso wypłukać i pokroić na kawałki, posolić, oprószyć dokładnie mąką. Rozgrzać tłuszcz na patelni, włożyć mięso, zrumienić ze wszystkich stron. Przełożyć do garnka, na pozostałym tłuszczu usmażyć cebulę, dodać do mięsa wraz z tłuszczem, podlać wodą, dusić pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie. Na 2 łyżkach tłuszczu przesmażyć przecier pomidorowy z papryką, dolać trochę wody, wlać do mięsa i dusić razem kilka minut.
Podawać na przykład z kładzionymi kluskami lub ziemniakami oraz z surówką z warzyw.

6.      Królik marynowany w ziołach prowansalskich

 

Składniki:

mięso królika - 1 kg
zioła prowansalskie - 2 łyżki
olej - 9 łyżek
czosnek - 2 ząbki
winny ocet - 4 łyżki
sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Mięso umyć, osuszyć, podzielić na porcje. Czosnek obrać, posiekać. Ocet wymieszać z 7 łyżkami oleju, czosnkiem i ziołami prowansalskimi, dodać sól i pieprz do smaku. Królika zalać marynatą, odstawić w chłodne miejsce na 3-4 godz. Mięso kilka razy obrócić, by równomiernie się zamarynowało. Królika wyjąć z marynaty i podsmażyć na rozgrzanym oleju. Następnie polać pozostałą marynatą. Mięso dusić na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 1 godz. Jeśli trzeba, można podlać odrobiną wody.
Królika podawać z sosem i z ziemniakami z wody.

 

7.      Pieczeń cielęca

 

Składniki:

mięso cielęce - 2 kg
estragon
ocet winny
sól, pieprz
białe wytrawne wino
olej

 

Przygotowanie:

Mięso natrzeć estragonem, octem, solą i pieprzem. Wstawić na 2 dni do lodówki. Po tym czasie obsmażyć z każdej strony na mocno rozgrzanym tłuszczu. Dusić pod przykryciem podlewając po trochu wodą i białym wytrawnym winem. Do smaku dodać sól i pieprz. Podawać na zimno lub gorąco.

 

8.      Pieczeń wieprzowa na dziko

 

Składniki:

wieprzowina bez kości - 1,5 kg
tłuszcz – 1 łyżka
sól


Marynata:
białe wytrawne wino - 1 szklanka
cytryna - 1 szt.
cebula - 2 duże
cukier - 1/2 łyżeczki
jałowiec - 20 ziarenek
goździki - 3-4 szt.
listek laurowy - 1 szt.
pieprzu - 10 ziarenek
ziele angielskie - 10 ziarenek


Sos:
dżem - 1 łyżka (śliwkowy, wiśniowy)
mąka - 1 łyżeczka
masło - 1 łyżka
bulion - 1 szklanka

 

Przygotowanie:

Cytrynę sparzyć, pokroić w plasterki, wyjąć pestki. Do wina wsypać przyprawy (jałowiec, goździki, listek laurowy, ziarenka pieprzu i ziela angielskiego) dodać cukier i plasterki cytryny, ugotować.
Mięso umyć, osuszyć włożyć do naczynia, w którym będzie marynowane, obłożyć plasterkami cebuli, polać gorącą marynatą, przykryć talerzem, obciążyć, odstawić na 4-6 dni w chłodne miejsce. Codziennie przekładać mięso, aby się równo zamarynowało. Mięso wyjąć z zalewy, opłukać, osuszyć, natrzeć solą i zostawić na 2-3 godziny. Zalewę przecedzić (nie wylewać). Następnie wieprzowinę ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze lub w żaroodpornym naczyniu, obłożyć cebulą z marynaty, wstawić do mocno nagrzanego piekarnika (200 °C –220 °C). Piec powoli, często skrapiając zalewą.
Jeśli pieczeń ma być podawana na gorąco należy przygotować sos. Do roztopionego masła, dodać mąkę i zrobić białą zasmażkę, wymieszać z bulionem i sosem wytworzonym w czasie pieczenia mięsa, następnie dodać dżem i dokładnie wymieszać. Gęstym sosem polać pieczeń i jeszcze chwilę zapiekać.

9.      Potrawka cielęca z jabłkami

 

Składniki:

mięso z kością (mostek, łopatka, kark) - 80 dag
kwaśne jabłka - 20 dag
masło - 3 łyżki
mąka - 3 łyżki
zimna woda, mleko lub wywar - 1 szklanka
sól
śmietana - 1/2 szklanki

 

Przygotowanie:

Mięso opłukać, zalać wrzącą, osoloną wodą, gotować na małym ogniu pod przykryciem. Gdy mięso jest prawie miękkie, włożyć opłukane, poszatkowane jabłka i rozgotować. Przygotować zasmażkę. Masło rozgrzać, dodać mąkę, zasmażyć szybko nie rumieniąc. Wymieszać z zimnym płynem. Mięso wyjąć, wywar przetrzeć, połączyć z zasmażką. Zagotować, dodać śmietany, posolić. Do sosu włożyć obrane z kości i pokrojone na grube kawałki mięso (mostek, kark, porcjować z kością), mocno zagrzać.
Podawać z ryżem, kaszą perłową, kluseczkami kładzionymi i jarzynami z wody lub surówką z warzyw.

10. Rolada z boczku

 

Składniki:

chudy boczek (bez skóry) - 1 kg
estragon, oregano
sól, pieprz
farsz:
mielone mięso wieprzowe - 40 dag
pieczarki - 20 dag
jajko - 1 szt.
por - 1 nieduży
masło - 1 łyżka
smalec - 1 łyżka
sól - 1 łyżeczka
pieprz - 1/2 łyżeczki
roztarty rozmaryn - 1/2 łyżeczki

 

Przygotowanie:

Cienki płat boczku natrzeć solą, pieprzem i odłożyć w chłodne miejsce na 1-2 godziny. Pieczarki obrać, umyć, pokroić na ćwiartki, lekko przesmażyć na maśle, wystudzić. Dokładnie umyć pora i pokroić w cienkie plasterki (białą część pora), wymieszać z pieczarkami i mięsem, dodać przyprawy i jajko, dokładnie wyrobić masę. Boczek posmarować grubo farszem, zwinąć, obwiązać nitką, posypać ziołami. Przełożyć na wysmarowaną tłuszczem blachę. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 1,5 godziny. W czasie pieczenia mięso skrapiać wodą i polewać wytworzonym sosem

11. Rolada z cielęciny, z salami i serem

 

Składniki:

cielęcina - 1,5 kg
żółty ser - 10 dag (w cienkich plastrach)
kiełbasa salami - 10 dag
pęczek koperku
sól, pieprz
tłuszcz do pieczenia

 

Przygotowanie:

Z mięsa uformować płat, dokładnie go rozbić, posypać solą i pieprzem. Na mięsie układać warstwami plasterki salami i żółtego sera oraz koperek. Następnie mięso mocno zwinąć i obwiązać sznurkiem. Włożyć do posmarowanej tłuszczem formy. Piec około 1 godziny i 30 minut w piekarniku o temperaturze 200°C.

12. Rolada ze schabu

 

Składniki:

schab bez kości - 1 kg
wędzony boczek - 8 plastrów
czosnek - 2 ząbki
olej - 2 łyżki
sól, pieprz
suszony majeranek

Przygotowanie:

Mięso umyć, osuszyć, naciąć wzdłuż, uformować płat i delikatnie rozbić. Ząbki czosnku obrać, zmiażdżyć w prasce. Schab natrzeć solą, pieprzem, czosnkiem i majerankiem, ułożyć na nim cztery plastry boczku i zwinąć w roladę. Pozostałymi plastrami owinąć mięso. Roladę obwiązać nicią i włożyć do naczynia posmarowanego olejem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C. Piec 60-70 minut, w połowie pieczenia odwrócić. Od czasu do czasu polewać wytwarzającym się sosem.

13. Rolada ziemniaczana nadziana słoniną i przyprawami

 

Składniki:

ziemniaki - 50 dag
mąka pszenna - 10 dag
mąka ziemniaczana - 5 dag
kasza manna - 5 dag
żółtka - 2 szt.
masło – 2 łyżki
słonina - 25 dag
cebula - 1 szt.
sól
posiekana pietruszka - 1 łyżka
majeranek - 1/2 łyżeczki
mąka
czysta serwetka
masło do smarowania
gruba nić
gałązki zielonej pietruszki

 

Przygotowanie:

Ziemniaki obrać, umyć i pokroić. Ugotować w posolonej wodzie, odlać i wystudzić. Przepuścić przez maszynkę do mięsa. Do masy z ziemniaków dodać, mąki, kaszę manną, żółtka, roztopione masło i sól, zagnieść ciasto. Słoninę pokrajać w kostkę i wysmażyć na patelni. Dodać drobno posiekaną cebulę i usmażyć na złoty kolor. Wsypać pietruszkę i majeranek. Ciasto kartoflane wywałkować na posypanej mąką stolnicy, nadając mu kształt prostokąta. Posmarować nadzieniem, zwinąć od strony szerokiego brzegu w rulon. Serwetkę z materiału pokropić masłem i zawinąć w nią roladę. Końce zawiązać nicią, włożyć do gotującej posolonej wody. Gotować na małym ogniu ok. 15-20 minut. Wyjąć, zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie. Pokrajać na plastry, polać roztopionym masłem i przybrać gałązkami pietruszki. Można podawać z surówką z kiszonej kapusty.

14. Schab pieczony z ziemniakami

 

Składniki:

schab bez kości - 70 dag
tłuszcz - 5 dag
mąka - 1 łyżka
cebula - 2 szt.
sól
majeranek lub kminek - 1 dag
ziemniaki - 80 dag

 

Przygotowanie:

Schab wypłukać, osączyć, oprószyć solą, mąką. Obsmażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu. Przełożyć do naczynia żaroodpornego, polać tłuszczem ze smażenia i kilkoma łyżkami wody, włożyć pokrojoną cebulą. posypać majerankiem, wstawić do średnio gorącego piekarnika. Piec, często polewając sosem. Wyparowany sos uzupełniać wodą. Ziemniaki obrać, wypłukać posypać solą. Włożyć do prawie miękkiego schabu, często polewać tłuszczem. Miękki schab i upieczone ziemniaki wyjąć. Mięso pokroić w plastry, całość polać sosem z cebulą.
Podawać z kapustą kiszoną, słodką, czerwoną zasmażaną, z surówką z kapusty kiszonej, z sałatką z czerwonej kapusty itp.

15. Szaszłyk z polędwicy

 

Składniki:

polędwica - 60 dag
cebula - 1 szt.
mąka - 1 łyżka
tłuszcz - 8 dag
pomidory - 2 szt.
grubo posiekany szczypiorek - 1 łyżka pieprz, sól, ocet

 

Przygotowanie:

Polędwicę wypłukać, pokroić na około 30 kawałków, zbić lekko tłuczkiem nadając formując okrągłe krążki o grubości około 1/2 cm. Cebulę drobno posiekać. Tak przygotowane mięso, włożyć do naczynia, posypać posiekaną cebulą, pieprzem i solą, lekko skropić octem, przykryć i odstawić na 2—3 godziny. Przygotować 4 patyczki do szaszłyków. Na każdy patyczek nabijać 6—8 krążków mięsa, (beż cebuli) i oprószyć mąką. Na mocno rozgrzany tłuszcz włożyć mięso na patyczkach, smażyć krótko na dużym ogniu, tak, aby mięso z wierzchu było dobrze zrumienione, a wewnątrz pozostało różowe.
Podawać udekorowane surowymi pomidorami pokrojonymi w plastry i posiekanym szczypiorkiem. Osobno podać ziemniaki, frytki, brukselkę, zieloną sałatę.

16. Zrazy mielone duszone w sosie śmietanowym

 

Składniki:

mięso bez kości - 50 dag
tłuszcz do smażenia
czerstwa bułka - 6 dag
cebula - 1 szt.
mąka - 2 łyżki
jajko - 1 szt.
śmietana - 1/2 szklanki
sól, pieprz
zielona posiekana pietruszka - 1 łyżeczka

 

Przygotowanie:

Bułkę namoczyć w wodzie. Mięso wypłukać i pokroić na kawałki. Cebulę pokroić i usmażyć. Mięso, cebulę i lekko odciśniętą z wody bułkę zemleć 2 razy. Następnie posolić, dodać pieprz i całe jajo, dokładnie wyrobić. Jeżeli masa jest bardzo gęsta, dodać do niej kilka łyżek wody. Z masy, zwilżonymi w wodzie rękami formować 8 zrazów w kształcie wałków o długości około 7 cm, otoczyć je w mące. Smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu i na dużym ogniu. Przełożyć do garnka. Do pozostałego ze smażenia tłuszczu wlać szklankę wywaru z zupy, zagotować, polać zrazy i 20 minut dusić pod przykryciem na małym ogniu. Uważać, żeby się nie przypaliły. Do uduszonych zrazów dodać resztę mąki, posolić, zagotować. Wymieszać ze śmietaną.
Podawać posypane zieloną pietruszką z ziemniakami, kaszą gryczaną, perłową lub jęczmienną i surówką z warzyw.

17. Zrazy wieprzowe bite, duszone

 

Składniki:

polędwica wieprzowa - 70 dag
(lub schab, szynki)
tłuszcz - 5 dag
mąk - 2 łyżki
cebula - 1 szt.
sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Mięso wypłukać, pokroić w skośne plastry. Każdy kawałek mięsa zbić tłuczkiem i uformować okrągły płat o grubości około 1 cm. Oprószyć solą i mąką. Smażyć na mocno rozgrzanym tłus...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin