Analiza polityczna - Ruch Palikota.doc

(110 KB) Pobierz

Alicja Kastelik

Justyna Kaszuba

Aleksandra Pękala

 

Ruch Palikota

 

Teoria podmiotowości politycznej

1.        Kto jest uczestnikiem sytuacji politycznej?

 

Zarząd  krajowy Ruchu Palikota:

·         Janusz Palikot – Przewodniczący Partii, szef klubu parlamentarnego

·         Łukasz Piłasiewicz- Wiceprzewodniczący Zarządu Partii

·         Artur Dębski- Wiceprzewodniczący Zarządu Partii

·         Anna Kubica- Sekretarz Zarządu Partii

·         Danuta Wójcik- Skarbnik Zarządu Krajowego

 

·         Andrzej Rozenek- rzecznik prasowy klubu

Najczęściej pojawiający się w mediach posłowie: Wanda Nowicka – wicemarszałek Sejmu, Robert Biedroń, Anna Grodzka, Roman Kotliński

 

2.        Jakie są główne cechy charakteryzujące aktorów?

 

Janusz PalikotPoseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Od czerwca 2005 r. do października 2010 r. członek  i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Z ramienia PO pełnił funkcję przewodniczącego komisji sejmowej „Przyjazne Państwo” ( mającej na celu ograniczenie biurokracji). Przedsiębiorca (zakład produkujący palety, firma produkująca wina musujące, firma Ozon Media). Skandalista, organizator licznych happeningów, m. in. podczas konferencji programowej PO wystąpił w koszulce z napisem „Jestem gejem, jestem z SLD”, podczas happeningu w Lublinie publicznie spożywał alkohol. Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraja, odznaczony w 2000 r. Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. Prowadzi blog „Poletko Pana P. – dziennik Janusza Palikota”. Cechy Palikota: bezpośredni, spontaniczny, awanturniczy, agresywny, pewny siebie, nonkonformistyczny.

 

Członkami Ruchu Palikota są głównie osoby, które nie mają doświadczenia w pracy w parlamencie. Jako wyjątek można wymienić np. Sławomira Kopycińskiego, który był już posłem VI kadencji sejmu (startował z listy LiD). W partii jest bardzo dużo ludzi młodych. Wśród działaczy Ruchu Palikota można wyróżnić osoby, które budzą spore kontrowersje, zarówno w sejmie jak i wśród wyborców. Należy tu wymienić przedstawicieli mniejszości seksualnych:

 

Anna Grodzka jedyna obecnie transseksualna parlamentarzystka na świecie, założycielka Fundacji Trans-Fuzja

Robert Biedrońznany od wielu lat z walki o prawa mniejszości seksualnych, z wykształcenia POLITOLOG , współtwórca Kampanii Przeciw Homofobii, wchodził w skład rady programowo-konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, członek Fundacji Równość. W 2011 roku prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście skierował przeciwko niemu akt oskarżenia o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji podczas demonstracji 11 listopada 2010.

Kolejną kontrowersyjną osobą, która poza Biedroniem miała „ zatargi” z prawem jest Wojciech Penkalski W przeszłości był karany za pobicie, groźby bezprawne wobec świadka i wymuszenie rozbójnicze, łącznie przez ponad dwa lata odbywał karę pozbawienia wolności (do 2003).

Roman Kotlińskibyły duchowny rzymskokatolicki. Redaktor naczelny tygodnika "Fakty i Mity". Przez kilka lat należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w 2002 r. był inicjatorem utworzenia Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA ( dziś: RACJA Polskiej Lewicy), IPN ujawnił jego teczki wskazujące, że był zarejestrowany przez SB jako TW „Janusz”.

 

Z prasą miał również wiele wspólnego kolejny działacz partii – Andrzej Rozenek. W 1997 zaczął pracować w tygodniku "NIE. Od 2006 r. do 2011 r. pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tego tygodnika. 12 października 2011 został wybrany na rzecznika prasowego klubu poselskiego Ruchu Palikota.

 

Wanda Nowicka angażująca się w działalność Kongresu Kobiet, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, oskarżana o to, że jest na liście płac przemysłu aborcyjnego i antykoncepcyjnego”.

 

W partii odnajdziemy również wielu zwolenników legalizacji miękkich narkotyków             ( np. Jacek Kwiatkowski, Małgorzata Marcinkiewicz, Dariusz Dziadzio).

 

Ponad to w partii jest wiele osób kompletnie nieznanych, o których nawet trudno zdobyć jakiekolwiek informacje np. Marek Stolarski – politolog, bez większego dorobku naukowego i zupełnie anonimowy we własnym okręgu, Piotr Chmielowski – inżynier mechanik, właściciel prywatnej firmy, nic więcej o nim nie słychać.

 

W partii jest wielu samorządowców jak np. Michał Pacholski i wielu przedsiębiorców np. Jacek Najder, Adam Rybakowicz, Armand Ryfiński.

 

3.      Kto podejmuje decyzje w imieniu aktorów?

·         Zapisy w Statucie Ruchu Palikota mówią, że  najważniejsze decyzje, podejmowane są przez Zarząd Krajowy Partii, który odpowiada też m.in. za przyjmowanie osób, czy wykreślanie z rejestru członków.

·         Sąd koleżeński w określonych sytuacjach może zdecydować o wykluczeniu danego członka z partii.

·         Jednak to Janusz Palikot jest osobą podejmującą wszystkie najważniejsze decyzje w partii. Jest to niezaprzeczalny lider, który nie ma żadnej konkurencji. Od samego początku liczy się tylko jedna osoba, Palikot jest znakiem rozpoznawczym, to on jest partią. Pozostali członkowie mieli generalnie za zadanie wypełnienie swoimi nazwiskami list wyborczych. Sam podczas wieczoru wyborczego określił członków swojej partii jako lud Palikota. Ważnym zabiegiem było również dodanie do nazwy partii nazwiska lidera. Dla wielu wyborców nazwisko kandydata na liście było rzeczą drugorzędną, oddawali swój głos na Palikota, obojętnie jakie wskazywali nazwisko. Palikot sam decyduj o doborze najbliższych współpracowników, kampania wyborcza była skupiona głównie wokół jego osoby.

 

Behawioryzm

4.        Jakie są najważniejsze powody uczestniczenia aktorów w sytuacji politycznej? 

·         Chęć zaistnienia członków partii na polskiej scenie politycznej i uzyskania wpływu na podejmowane decyzje w parlamencie.

·         Próba wykorzystania słabości SLD i przejęcia jej elektoratu, a także stworzenie nowej siły na lewicy (Janusz Palikot – mesjasz lewicy).

·         Rozczarowanie rządami PO, chęć stworzenia własnej partii i własnego programu wyborczego, dalsza obecność w polityce i w mediach ( J. Palikot)

·         Dążenie do zaistnienia przez osoby, które nie były wcześniej znane szerszemu gronu wyborców, chęć spróbowania czegoś nowego i wybicia się dzięki Palikotowi

·         Chęć zapewnienia grupom niedoreprezentowanym przedstawicielstwa w parlamencie (R. Biedroń, A. Grodzka)

 

5.        Jakie bodźce z otoczenia oddziałują na aktorów?

·         Media – poświęciły dużo miejsca nowo powstającej partii, relacjonowanie krok po kroku kampanii wyborczej, koncentrowały się na kontrowersyjnych hasłach i postulatach, głoszonych przez partię po wyborach (np. zdjęcie krzyża), szczególne zainteresowanie mediów nowymi posłami, jak np. Anna Grodzka, Robert Biedroń.,

RP ma wsparcie tygodnika „NIE” i tygodnika „Fakty i Mity”

·         Społeczeństwo – stosunkowo duże poparcie społeczne dało partii możliwość wpływania na decyzje podejmowane w parlamencie, wyborcy głosując na Ruch Palikota mieli nadzieję, że pojawienie się nowej partii politycznej zmieni dotychczasowy układ sił w Sejmie. Palikot musi pamiętać o tym, że same skandale i happeningi nie wystarczą, gdyż w przypadku ewentualnego startu w kolejnych wyborach zostanie rozliczony ze swoich działań.

·         Inne partie polityczne  -

§         SLD – słabość partii zachęca wyborców do odwrócenia się od niej i poparcia nowej siły na lewicy, umożliwia Palikotowi przejmowanie elektoratu SLD

§         PO – rozczarowanie rządami PO i poszukiwanie alternatywy

§         PiS – ciągła krytyka  PiSu np. poprze głoszenie haseł antyklerykalnych

·         Organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia – partia poprzez głoszenie    odważnych, często kontrowersyjnych haseł ma poparcie różnych organizacji, które wspierają jej działania np.

Ø      Ruch Poparcia Palikota- Stowarzyszenie

Ø      Wsparcie od części działaczy inicjatywy Wolne Konopie

Ø      Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

 

Instytucjonalizm

6.        Jakie są instytucjonalne – formalne i nieformalne – uwarunkowania sytuacji politycznej?

Formalne:

·           Statut partii określający najważniejsze cele, strukturę władz partii oraz obowiązki członków:

Członkowie Ruchu PL mają obowiązek:

 

1. przestrzegania niniejszego Statutu, uchwał, decyzji organów Ruchu PL i stosowania się do uchwał

podejmowanych przez organy Ruchu PL

2. wspierania realizacji programu i celów Ruchu PL poprzez aktywny udział w jego działaniach,

3. sumiennego pełnienia funkcji w organach Ruchu PL i organach władzy publicznej, do których

zostali wybrani lub powołani,

4. dbania o pozytywny wizerunek i dobre imię Ruchu PL,

5. regularnego opłacania składek członkowskich.”

 

·         Ustawa o stowarzyszeniach- określa zasady funkcjonowania stowarzyszeń w Polsce, w tym również stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota.

·         PKW, która sprawdza czy partia prawidłowo wykorzystała uzyskaną subwencję oraz kontroluje sprawozdanie z wykorzystania funduszu wyborczego. Pierwsze ugrupowanie Palikota- Ruch Poparcia, zarejestrowane w październiku 2010 r. nie złożyło w 2011r. do PKW sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych w 2010 r., co upoważniało PKW do złożenia wniosku o wykreślenie tego ugrupowania z ewidencji partii politycznych. Wobec tego Palikot 1 czerwca 2011 r. zarejestrował nową partię- Ruch Palikota.

·         Ustawa o partiach politycznych z 1997 r., która określa zasady funkcjonowania partii politycznych w Polsce, w której znajduje się przepis:

Art. 38c.

1. W przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie określonym w art. 38 ust. 1 Państwowa Komisja Wyborcza występuje do Sądu z

wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji.

 

               Nieformalne:

·         Porozumienia nieformalne zawierane z różnymi organizacjami czy inicjatywami np. Wolne Konopie, porozumienia z tygodnikami np. „ NIE”, „Fakty i Mity”.

·         „ Znajomości” nawiązane przez Janusza Palikota, podczas członkostwa w PO, jego popularność.

·         Duże zainteresowanie mediów partią.

 

7.      Jak podobny problem był  rozwiązywany wcześniej?

·         Ruch Palikota jest młodą partią, powstałą w czerwcu tego roku, która po raz pierwszy startowała w wyborach i po raz pierwszy znalazła się w parlamencie. Niewielu jej członków, szczególnie tych obecnych w klubie parlamentarnym, miało wcześniej okazję poznać pracę w sejmie ( wyjątek np. Sławomir Kopyciński, który był już posłem VI kadencji sejmu- startował z listy LiD). Spora część działaczy Ruchu Palikota nie interesowała się polityką do czasu, aż Janusz Palikot zaczął tworzyć własne ugrupowanie.

·         Twórca i lider partii- Janusz Palikot ma spore doświadczenie w działalności parlamentarnej- poseł V, VI, VII kadencji sejmu. Podczas VI kadencji sejmu pełnił przez jakiś czas funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej ( 2009-2010), należał do: Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji, Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Wygłosił 25 wypowiedzi na posiedzeniach sejmu, złożył kilkadziesiąt interpelacji i zapytań.

 

http://orka2.sejm.gov.pl/icons/ecblank.gif

 

·         2 października 2010 r. podczas kongresu poparcia swojej osoby Janusz Palikot zapowiedział rezygnację z członkostwa w PO. Z członkostwa w klubie i partii zrezygnował już 6 października, natomiast mandat poselski złożył dopiero 10 stycznia 2011 r.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin