SCENARIUSZ(2).doc

(55 KB) Pobierz
scenariusz zajęć z wychowania umysłowego

Zajęcie otwarte dla rodziców

Przeprowadzone przez Alicję Buczek w grupie „Kangurki”

w dniu 11.04.2007



 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

w grupie 5 latków

 

 

 

TEMAT: Bawimy się głoskami i literami

 

CELE: główny- Przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania (realizacja programu autorskiego)

szczegółowe- dziecko:

              Orientuje się w przestrzeni, zmienia kierunek marszu zgodnie z wysłuchiwaną muzyką

              Dzieli wyraz na sylaby z utrudnieniami

              Syntetyzuje wyraz złozony z 3-5 głosek

              Zna litery i potrafi je nazywać (samogłoska lub spółgłoska)

              Sprawnie dobierać się w pary zgodnie z instrukcją nauczyciela

              Odczytuje logotomy złozone z 2 liter

              Potrafi ułożyć wyraz „trawa”

              Reaguje na zmiany tempa w muzyce

 

METODA: czynna,

FORMA: grupowa, indywidualna

POMOCE:

              Karty z literami (zróżnicowane kolorem uwzgledniające samogłoski i spółgłoski)

              Klocki Logo

              Zielone pisaki i kredki, arkusz papieru na cały stolik, podkład muzyczny

 

LICZBA DZIECI NA ZAJĘCIU:



 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.      Zabawa na powitanie :

Dzieci w parach maszerują dokoła sali śpiewając piosenkę.

 

2.      Zabawa „Sylabinko przedstaw się”

Dziecko dzieli imię na sylaby (z utrudnieniami)

 

3.      Zabawa „Jaki to wyraz?”

Dziecko wysłuchuje wyraz wypowiedziany przez nauczycielke głoskami.

 

4.      Zabawa „Krąg liter”

Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka rozdaje każdemu kartonik z literą.  Kartoniki są na pdkładce zielonej (samogłoski) i białej (spółgłoski). Dziecko odczytuje j określając rodzaj głoski.

 

5.      Zabawa „Parami do tańca”

Dziecko szuka pary tak, by w parze znalazła się samogłoska i spółgłoska. Taniec do piosenki „Nutki”.

 

6.      Zabawa „We dwójkę znaczymy wiele”

Odczytywanie logotomów  z liter w parze wg podanego schematu: spółgłoska- samogłoska.

 

7.      Praca z wyrazem „Trawa” (KLOCKI LOGO)

Dziecko samodzielnie układa wyraz zgodnie z podanym przez nauczyciela kluczem.

 

8.      „Trawa, jak w bajce”- rysowanie oburącz do muzyki

Na całym stoliku rozłożona cerata i duży arkusz papieru, na środku arkusza wiosenne kolorowe kwiaty. Wszystko przytwierdzone taśmą do stolika, tak by podczas rysowania arkusz nie przesuwał się. Kazde dziecko ma stanowisko z 2 zielonymi kredkami lub pisakami. Nauczyciel demonstruje w jaki sposób dzieci będą rysować trawkę (oburącz ruchem naprzemiennym zgodnie z tempem muzyki, które będzie ulegało zmianom. Na przerwie w muzyce dzieci przesuwają się o jedno stanowisko w prawo.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin