1-gazchrom.doc

(5765 KB) Pobierz
Chromatografia gazowa

1    CHROMATOGRAFIA GAZOWA

              Chromatografia gazowa jest szybką i skuteczną metodą rozdzielania mieszanin związków lotnych. Znalazła szerokie zastosowanie do identyfikacji i oznaczeń ilościowych złożonych mieszanin. Zgodnie z klasyfikacją wyróżnia się następujące rodzaje chromatografii gazowej:

1)    chromatografia w układzie gaz-ciało stałe (lub adsorpcyjna chromatografia gazowa) - fazą ru­chomą jest gaz, a fazą stacjonarną ciało stałe-adsorbent (ang. gas - solid chro­ma­tography – GSC).

2)    chromatografia w układzie gaz-ciecz (lub gazowa chromatografia podziałowa) (ang. gas -  li­quid chromatography – GLC) - fazą ruchomą jest gaz, a fazą stacjonarną ciecz naniesiona na nośnik.

Chromatografia  gazowa jest metodą stosunkowo „młodą”, gdyż pierwsze prace, w których ją opisano ukazały się w 1952 roku (James i Martin - chromatografia gazowa podziałowa, Cremer i Janak - chromatografia gazowa adsorpcyjna).

Podstawowe pojęcia i definicje



              Rozdział mieszanin metodą chromatografii ga­zowej prowadzi się najczęściej techniką wymywania (elucji). Na szczyt kolumny chromatograficznej nanosi się próbkę analizowanej mie­szaniny, a następnie prze­puszcza się przez kolumnę gaz nośny, który pełni rolę czynnika wymywającego. Efekt rozdziału chromatograficznego jest wy­k­reślany w postaci chromato­gramu (krzywej elu­cji). Chromatogram stanowi wykres przedstawiający za­leż­ność wskazań detektora od cza­su lub objętości gazu noś­nego. Typowy chromatogram mieszaniny dwuskład­ni­kowej przed­stawiono na rys. 1.

Parametry retencji

              Wielkościami, które w określonych warun­kach rozdziału cha­rakte­ry­zu­ją daną sub­stan­cję pod wzglę­dem jakościowym, są: czas retencji i ob­jętość retencji.

Czas retencji:

a)       ) całkowity czas retencji danego składnika tR - czas liczony od momentu wprowadzenia próbki do momentu pojawienia się na chromatogramie maksimum danego piku, tzn. do momentu pojawienia się na wyjściu kolum­ny maksymalnego stężenia wymywanego związku,

b)       martwy czas retencji tM - czas retencji gazu nie ulegającego adsorpcji (np. He),

c)       zredukowany czas retencji t’R - czas retencji danego składnika liczony od martwego czasu retencji,

d)       skorygowany (poprawiony) czas retencji toR:

 

gdzie j - współczynnik korekcyjny, uwzględniający spadek ciśnienia w kolumnie:

 

gdzie: pi - ciśnienie na wejściu kolumny, po - ciśnienie na wyjściu kolumny,

e)       względny czas retencji:

gdzie: indeks i oznacza dowolną substancję, indeks w - substancję wzorcową.

Objętość retencji:

a)       całkowita objętość retencji danego składnika VR - objętość gazu nośnego potrzebna do wymycia tego składnika, mierzona od momentu wprowadzenia próbki do momentu pojawienia się na chromatogramie maksimum danego piku:

 

gdzie: Fo - objętościowa prędkość wypływu gazu nośnego z kolumny (w cm3/min), określona w temperaturze i pod ciśnieniem panującym na wylocie kolumny,

b)       martwa (zerowa) objętość retencji VM:

 

czyli:

c)       zredukowana objętość retencji V’R:

czyli:

d)       skorygowana (poprawiona) objętość retencji:

 

e)       absolutna (rzeczywista lub całkowicie poprawiona) objętość retencji VN:

 

Absolutna objętość retencji zależy od parametrów kolumny, temperatury kolumny, ilości fazy stacjonarnej i rodzaju badanej substancji,

f)        właściwa objętość retencji Vg jest to absolutna objętość retencji przeliczona na 1 g fazy ciekłej (lub 1 g adsorbentu) i temp. O°C:

 

gdzie: Tc - temperatura kolumny w K, wL - masa fazy stacjonarnej w kolumnie w g,

g) względna objętość retencji:

Właściwa i względna objętość retencji zależy od temperatury kolumny i współczynnika podziału, a nie zależy od parametrów kolumny.

 

Parametry chromatograficzne:

1.     współczynnik podziału K:

gdzie: cL, cG - stężenie substancji chromatografowanej, odpowiednio, w fazie ciekłej i gazowej, nL, nG - liczba moli substancji chromatografowanej, odpowiednio, w fazie ciekłej i gazowej, VL, VG - objętość fazy ciekłej i gazowej w kolumnie. Często zamiast współczynnika podziału stosuje się wielkość do niej proporcjonalną, zwaną stosunkiem podziału K’;

2.     stosunek podziału k’ zwany jest również liczbą podziału lub współczynnikiem pojemności kolumny:

gdzie b - objętościowy stosunek fazy gazowej i ciekłej w kolumnie (b = VG/VL). Stosunek podziału decyduje o tym, jaki ułamek masy związku chromatografowanego znajdzie się w fazie stacjonarnej, a jaki w fazie ruchomej.

Istnieje następująca zależność między absolutną objętością retencji VN­ a współczynnikiem podziału i stosunkiem podziału:

Za pomocą parametrów retencji można wyznaczyć takie parametry chromatograficzne, jak indeks retencji i współczynnik selektywności (stopień rozdziału);

3.     indeks retencji Ix substancji X;

przy czym:

 

gdzie: - zredukowany czas retencji związku x, eluowanego między węglowodorami o z i z+1 atomach węgla. Indeks retencji dowolnej substancji można określić na podstawie liniowej zależności logarytmu zredukowanego czasu retencji od liczby atomów węgla w związkach szeregu homologicznego. Zależność tę dla szeregu n-alkanów przedstawiono na rys. 2.

4.     współczynnik selektywności aj,i, zwany również stopniem rozdziału S.F. (z j. ang. Separation Factor), określa w sposób ilościowy możliwość rozdzielenia dwóch substancji j i i:

Selektywność rozdziału zależy nie tylko od rodzaju analizowanych składników, ale również od rodzaju fazy ciekłej. Gdy faza ciekła zostanie źle dobrana, tzn. gdy wartości współczynników podziału substancji j i i będą zbliżone, wówczas mimo sprawnej kolumny nie uda się rozdzielić od siebie obu składników (aj,i » 1). W przypadku gdy substancja i nie ulega podziałowi między dwie fazy, współczynnik selektywności a oblicza się za pomocą następującego wyrażenia:

TEORIE CHROMATOGRAFII GAZOWEJ

              Znane są dwie podstawowe teorie chromatografii gazowej: teoria półek i teoria kinetyczna. Obie teorie zostały opracowane dla chromatografii podziałowej (w układzie ciecz-gaz), jednakże wyprowadzone zależności matematyczne są również słuszne w przypadku chromatografii adsorpcyjnej (w układzie ciało stałe-gaz).

Teoria półek

              Teoria półek opisuje proces zachodzący w kolumnie chromatograficznej w sposób bardzo uproszczony. Wyniki uzyskane za pomocą tej metody należy traktować jako orientacyjne, gdyż odnoszą się do warunków wyidealizowanych. W teorii tej wprowadza się wielkość zwaną wysokością równoważną półce teoretycznej (WRPT). Pod pojęciem półki teoretycznej należy rozumieć część objętości kolumny, w której zostaje osiągnięty stan równowagi między stężeniami substancji chromatografowanej w fazie ruchomej i nieruchomej. Odcinek długości kolumny odpowiadający tej jednostkowej objętości nosi nazwę wysokości równoważnej półce teoretycznej (WRPT).

              Kolumna chromatograficzna składa się z N hipotetycznych półek teoretycznych, czyli:

 

L = NH

gdzie: L - długość kolumny, H - wysokość półki teoretycznej. Liczbę hipotetycznych półek teoretycznych oblicza się dzieląc długość kolumny przez wysokość półki teoretycznej:

 

              Po wprowadzeniu substancji na „pierwszą półkę” kolumny ulegnie ona podziałowi między fazę gazową i fazę ciekłą, zgodnie z wartością współczynnika podziału K. Rozkład stężeń substancji chromatografowanej po przejściu przez N kolejnych półek stanowiących kolumnę opisuje funkcja:

gdzie: h - wysokość piku, s - parametr kształtu krzywej, zwany odchyleniem standardowym, m - współczynnik położenia krzywej (m = tR), x - dowolny czas retencji. Wykresem tej funkcji jest krzywa Gaussa przedstawiona na rys. 3

              Piki położone w nie­wielkiej odległości od linii startu mają małe wartości współczyn­ników s. Ze wzros­tem x wzrasta wartość współczynnika s, co powoduje „roz­my­wanie” pików. Szerokość piku, wyznaczona na osi odciętych przez styczne, wynosi 4s. Mię­dzy szerokością piku, licz­bą półek teoretycznych i cza­sem retencji istnieje zależność:

              Często zamiast wykreślania stycznych w celu wyznaczenia wartości 4s mierzy się szerokość piku w połowie jego wysokości (W0,5h). Ponieważ W0,5h=2,35s, zatem:

              Znając liczbę półek teoretycznych danej kolumny chromatograficznej można określić wysokość równoważną półce teoretycznej (WRPT), a ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin