ZAJĘCIA MUZYCZNO-RUCHOWE W KLASACH I-III.txt

(6 KB) Pobierz
  \"Rozpoznawanie tempa wolnego i szybkiego\". 
ZAJĘCIA MUZYCZNO-RUCHOWE W KLASACH I-III



Cele:

- rozwijanie koordynacji dźwiękowo-ruchowej
- kształcenie poczucia rytmu
- kształcenie umiejętności rozróżniania zmian agogicznych w utworze
- ćwiczenie umiejętności współdziałania w grupie

1. Ćwiczenia wstępne:

a) dzieci wchodzą marszem, przywitanie sygnałem muzycznym
b) wstęp do lekcji - marsz w kole, przyśpieszenie, bieg, zwolnienie, podskoki, marsz)
c) chodzenie po sali z unoszeniem kolan- rejestr wysoki chodzenie z przeciąganiem po podłodze dużego palca - rejestr niski
d) ćwiczenie nóg - \"ciasne buty\" (raz jedna, raz druga noga odpoczywa)

2. Ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne:

Swobodny ruch po sali w tempie wyznaczonym przez akompaniament. Na sygnał - pauzę, dzieci łączą się w pary stając do siebie plecami. W czasie kolejnych pauz można włączyć sygnały słowne np. \"koło\", \"mostek\", 

3. Ćwiczenia ruchowe.

Dzieci z marszu zabierają szarfy w dwóch kolorach.
a) dzieci stoją w rozsypce, gdy słyszą melodię w tempie wolnym podrzucają szarfy do góry raz lewą, raz prawą ręką prowadząc ją wzrokiem; gdy pojawia się melodia w tempie szybkim wykonują szybkie, krótkie ruchy nisko przy podłodze.
b) Każdy kolor ma przyporządkowaną melodię (np.żółty-wolną,czerwony- szybką). Nauczyciel gra zmieniając tempo, porusza się ta grupa, której słychać akompaniament.
c) Dzieci poruszają się swobodnie po sali, zgodnie z podanym tempem naśladując zwierzęta poruszające się wolno (ślimaki, niedźwiedzie) i szybko (ptaki)

4. Wysłuchanie piosenki ludowej \"Powiedz stara babciu\". Rozmowa na temat tempa - czy przez cały czas było jednakowe? Ponowna prezentacja piosenki i zadanie dla dzieci - ile razy powtarzała się część wolna, a ile razy szybka.
Przy trzeciej prezentacji dzieci zaznaczają akcent np. palcem o podłogę.

Piosenka:

Powiedz stara babciu po czym jaja są /2 razy
Po dwa, po trzy, po trojaku sprzedawała na jarmarku,
Po dwa, po trzy, po trojaku na jarmarku są. /2 razy

5. Ćwiczenia rytmiczno - ruchowe.

a) W czasie pierwszej części piosenki -wolnej, dzieci idą w kole ćwierćnutami. Przy powtórzeniu - zmiana kierunku. W drugiej części - stoją przodem do środka koła i klaszczą w ręce. Przy powtórzeniu- klaszczą w ręce kolegi.
b) Dzieci podzielone na trzy grupy. Jedna grupa gra w części wolnej na trójkątach, druga- w części szybkiej na drewienkach, a trzecia, która nie gra tańczy w dowolny sposób. 

6. Zabawa.

Zabawa w szewczyka. Jedno dziecko stoi w kole- jest szewczykiem. Dzieci w kole kręcą się w prawo śpiewając piosenkę \"Moi państwo\". Szewczyk idzie w lewo włączając się do śpiewu. Zabawę powtarza się kilka razy. 

Piosenka:

Moi państwo dokąd wy idziecie - mój szewczyku idziemy do siana.
Moi państwo buciki podrzecie - mój szewczyku ty nam je naprawisz.
Moi państwo a kto mi zapłaci - mój szewczyku kogo sobie złapiesz. 

Szewczyk w środku koła. Po zakończonej piosence dzieci uciekają - szewczyk łapie. Dziecko złapane musi \"zapłacić\" za naprawę butków piosenką, wierszykiem lub ma do wykonania jakieś inne zadanie. Potem zabawa zaczyna się od początku. 




    Przygotowanie do wprowadzenia taktu dwumiarowego 

Zajęcia muzyczno - ruchowe w klasach I- III



CELE:

- kształcenie poczucia rytmu (mocne części taktu)
- ćwiczenia dykcyjne (właściwa prozodia słowa)
- rozwijanie sprawności ruchowo - głosowych
- doskonalenie prawidłowej postawy
- wdrażanie do współdziałania w zespole
- rozwijanie ogólnej wrażliwości muzycznej


1. Ćwiczenia wstępne:

a) dzieci wchodzą marszem, powitanie sygnałem muzycznym.
b) Wstęp do lekcji- marsz, bieg, podskoki zgodnie z akompaniamentem na tamburynie, zmiana instrumentu na bębenek i bardzo wolne tempo to sygnał do maszerowania do tyłu.
c) Akompaniament w wysokim rejestrze- dzieci idą na palcach, w średnim rejestrze - dzieci idą na krawędziach stóp, w niskim rejestrze - dzieci idą na piętach.
d) Ćwiczenia ładnego stawiania stóp - dzieci stoją przodem do środka koła. Na raz podnoszą nogę do góry zgiętą w kolanie palce mocno obciągnięte do dołu, mięśnie nóg lekko napięte. Na dwa opuszczają nogę stawiając najpierw palce na podłodze. W drugim takcie ćwiczy druga noga.
Na raz dzieci palcami prawej nogi kreślą koło na podłodze, na dwa stawiają całą stopę. W drugim takcie zmiana.


2. Ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne:

Dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem.
Na hasło:

- \"kałuża\" - przeskakują z nogi na nogę
- \"kropla\" - wyskok w górę z przysiadem
- \"parasol\" - przykucnięcie z rękami nad głową


3. Ćwiczenie ruchowe:

a) dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel gra na zmianę \"na dwa\" i \"na trzy\". Przy metrum nieparzystym dzieci stoją w miejscu rytmicznie się kołysząc, gdy pojawi się metrum parzyste zaczynają maszerować akcentując początek każdego taktu zmiana kierunku.
b) Dzieci poruszają się zgodnie z akompaniamentem po całej sali (bieg, podskoki, marsz). Gdy pojawi się temat \"na dwa\" dobierają się parami i chodzą w parach do czasu zmiany metrum.
c) W parach na wprost siebie stoją dzieci z piłeczkami. Słuchając akompaniamentu nauczyciela zaznaczają \"raz\" w takcie \"na dwa\" uderzając piłeczkami o podłogę. Na sygnał dzieci wymieniają się piłeczkami zachowując rytm - \"na raz\" podanie do kolegi. 


4. Wysłuchanie piosenki \"Powiedz stara babciu\".

Przypomnienie piosenki przez nauczyciela. Dzieci powtarzają rytmicznie tekst części wolnej piosenki(z piosenką zapoznały się na wcześniejszej lekcji). Przy kolejnym powtórzeniu do zabawy włączony jest kubek, który wędruje dookoła podawany przez kolejne dzieci zawsze \"na raz\".
Przy prezentacji części szybkiej dzieci klaszczą w ręce. 


5. Ćwiczenie rytmiczno - ruchowe:

Dzieci stoją w kole. Podczas części wolnej idą w kole stawiając na raz palce, na \"na dwa\" całą stopę. Podczas części szybkiej odwracają się przodem do środka koła i wykonują trzy kroki do przodu, trzy w obrocie, trzy do tyłu, trzy tupnięcia i na koniec klaśnięcie w dłonie.
Przy powtórce piosenki - zmiana kierunku.


6. Zabawa.

\"Zabawa w kałuże\" - z szarf na podłodze układamy o jedną mniej niż dzieci - kałuże. Dzieci biegają po sali zgodnie z akompaniamentem. Na pauzę wskakują do kałuży. Kto nie zdąży - odchodzi.

7. Rekapitulacja.

Dzieci maszerują dookoła sali i odpowiadają na pytania dotyczące zajęć. 


Zgłoś jeśli naruszono regulamin