Gra planszowa Pictionery oparta jest na znanym turnieju „Kalambury”. Zuchy dzielą się na 4 grupy. Celem każdej grupy jest jak najszybsze dotarcie do mety. Aby to uczynić, zespoły kolejno rzucają kostką i przemieszczają się o odpowiednia liczbę pól. Aby móc jednak pozostać na danym polu zespół musi prawidłowo odgadnąć hasło. A czyni to w następujący sposób:
Każde pole na planszy ma swój własny kolor, któremu odpowiada jedna z poniższych kategorii:
Żółty – osoba, miejsce, zwierzę
Pomarańczowy – czynność
Niebieski – przedmiot
Zielony – trudne
Czerwony – dla wszystkich.
Jedna osoba z zespołu, który stanął na danym polu losuje hasło z kategorii odpowiadającej kolorowi danego pola. Jeżeli całemu zespołowi uda się w danym czasie odgadnąć hasło prezentowane za pomocą gestów przez członka zastępu, który wylosował to hasło, pionek zespołu może zostać na danym polu. Jeśli nie uda im się zgadnąć, pionek cofa się na poprzednią pozycję.
Wśród haseł istnieją jednak takie, które oznaczone są trójkącikiem, lub należą do kategorii „dla wszystkich”. Wówczas dane hasło pokazuje po jednej osobie z każdego zespołu na raz. Aby dany zespół mógł zostać na swoim polu, musi odgadnąć hasło jako pierwszy. Jeśli wcześniej uczyni to inny zespół pionek zespołu, który akurat rzucał kostką i losował hasło cofa się do poprzedniej pozycji.
Gra oparta jest na popularnej grze „Klasówka”. Zadaniem zuchów, podzielonych na 4-6 osobowe zespoły jest ułożenie całego słowa „klasówka” (bądź innego odpowiadającego tematowi zbiórki. Aby to uczynić losują litery leżące na środku. Aby móc wylosować literę muszą jednakże odpowiedzieć na pytanie dotyczącego tematu zbiórki. Pytania mogą wybierać samodzielnie, lub np. losować za pomocą kostek. Wygrywa zespół, który jako pierwszy ułoży cale hasło. Aby urozmaicić grę, można pozwolić zuchom wymieniać się literami lub wprowadzić litery puste (zastępujące dowolną literę) lub karteczki umożliwiające zabranie dowolnej litery przeciwnikowi.
Gra dość prosta, polega na przemieszczaniu się po polach. Jednakże aby móc rzucić kostką, zespół musi najpierw prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytanie. Aby urozmaicić grę, można wykonać pola na tyle duże by zuchy mogły się na nich poruszać jako pionki, oraz wprowadzić utrudnienia typu: „cofasz się o trzy pola”, „czekasz kolejkę”, itd.
Szachy
Grę w szachy większość z nas zna. Wymaga ona sporo koncentracji i logicznego myślenia. Aby nieco urozmaicić normalną grę w szachy, można prowadzić ją zespołowo. Polega to na tym, że grają ze sobą dwa zespoły. Co ruch, zmienia się osoba grająca. W ten sposób co chwila ktoś inny znajduje się przy planszy i decyduje o posunięciu zespołu. Oczywiście w między czasie zespół może się naradzać i konsultować ze sobą następne ruchy, jednakże ostateczna decyzja należy do osoby ów ruch wykonującej. Jest to dość trudny rodzaj gry, przeznaczony raczej dla starszych zuchów, ale może dać ciekawe efekty...
Michas526