Pomysły na dobrą letnią zabawę.odt

(26 KB) Pobierz

   Letnia beztroska

                                        16 pomysłów na dobrą zabawę

1. Zwierzęta na start

  Miejsce zabawy: łąka, leśna polana, podwórko

Wyznacz miejsce startu i metę. Dziecko podczas biegu ma naśladować sposób poruszania się różnych zwierząt (np. zająca, orła, kangura). Słysząc słowo "zając", porusza się zajęczymi skokami (podpierając się na rękach), "orzeł" - to bieg z rozłożonymi ramionami, "kangur" - skoki na dwóch nogach itp. Początkowo maluch może odbywać cały bieg jako jedno zwierzę, potem zmieniaj komendy w trakcie biegu. (To oczywiście wersja trudniejsza).

2. Od mamy do taty

  Miejsce zabawy: łąka, podwórko

Zaproś do zabawy tatę. Stańcie na-przeciwko siebie w odległości kilkunastu metrów. Maluch biegnie od mamy do taty, przenosząc misia czy małą piłkę. Zostawia zabawkę tacie i równocześnie bierze od niego inną, z którą biegnie do mamy. Zabawę można powtarzać, dopóki dziecku oraz wam starczy sił.

3. Pszczoła

  Miejsce zabawy: łąka albo porośnięte trawą podwórko

Maluch biega po łące, wącha kwiaty, a gdy usłyszy brzęczenie pszczoły (czyli twoje), ucieka do domu (wyznaczone miejsce na skraju łąki). Kiedy brzęczenie cichnie, dziecko znowu wraca na łąkę. Przy okazji tej zabawy możesz opowiedzieć o życiu pszczół i innych owadów. Łąka będzie świetnym miejscem do ich obserwacji.

4. Lis i gąski

  Miejsce zabawy: łąka lub podwórko

Zabawa dla kilkorga dzieci. Na łące lub podwórku wyznacz zagrodę dla gąsek, a po przeciwnej stronie norę dla lisa. Gąski, gęgając, wychodzą z zagrody na łąkę. Pastuszek (czyli ty) woła: "Gąski, chcecie jeść?". Gąski odpowiadają: "Tak, tak, tak". "To chodźcie do domu" - na te słowa gęsi biegną do domu, a lis (starsze dziecko) wypada z nory i usiłuje schwycić jedną z nich. Kiedy maluchy dobrze poznają zasady zabawy, może nastąpić zmiana ról.

5. Na wsi

  Miejsce zabawy: podwórko, najlepiej na wsi

Dziecko naśladuje wiejskie zwierzęta. Kaczka: maluch chodzi, kołysząc się na boki, potem robi kilka kroków w przysiadzie i na niby to dziobie kacze przysmaki. Konik: podskakuje po podwórku, potem stuka "kopytkiem" w ziemię i rży jak prawdziwy koń. Kotek: chodzi na czworakach, robi "koci grzbiet", naśladuje, jak kot myje się i pije mleko. Na sygnał: "uwaga, idzie pies!" - maluch wskakuje na "płot" (np. duży kamień).

6. Mały i duży

  Miejsce zabawy: podwórko, łąka, polana

Musisz wyznaczyć linię startu i miejsce, które będzie kryjówką dla Tomcia Palucha (ściana domu, drzewo albo narysowane na ziemi koło). Tomcio Paluch (dziecko) staje na linii startu, Olbrzym (ty) trzy kroki dalej. Na "raz, dwa, trzy" ruszacie jednocześnie, a Olbrzym musi złapać Tomcia, zanim ten dotrze do kryjówki. Uwaga! Tomcio Paluch może uciekać tylko na palcach, a Olbrzymowi wolno iść tylko małymi krokami albo skakać na jednej nodze.

7. Bocian i żabki

  Miejsce zabawy: płytka woda

Kolejna zabawa w zwierzęta. Tym razem dziecko jest żabką i stoi w wodzie, kumkając: "kum, kum, kum". Na twój okrzyk: "Bocian!", dziecko przykuca w wodzie. Lądowa odmiana tej zabawy: kryjówką żabki jest narysowane na ziemi koło. Na hasło: "Żabki do wody" maluch wskakuje do koła, a na hasło: "Żabki na brzeg" - wyskakuje. Oczywiście w obu przypadkach im więcej żabek, tym lepiej.

8. Szukanie królika

  Miejsce zabawy: polana, park, podwórko

Zaproponuj dziecku, aby zmieniło się na chwilę w małego króliczka. Naucz je, w jaki sposób kica królik: dziecko musi kucnąć, oprzeć ręce na ziemi i złączone nóżki jednym podskokiem przybliżyć do rąk. Gdy maluch już skacze jak prawdziwy królik, możecie zaczynać. Ty jesteś mamą królicą i starasz się złapać swoje niesforne króliczątko, które kica od krzaczka do krzaczka. Kiedy trzyma się gałązki nie może być złapane.

9. Wzory na piasku

  Miejsce zabawy: plaża lub piaskownica

Przygotuj foremki do piasku, foremki do ciastek, plastikowe łyżeczki, nożyki itp. Pokaż maluchowi, jak kłaść poszczególne przedmioty na piasek, aby powstały rozmaite wzory. Jeśli piasek jest mało wilgotny, polej go wodą, żeby wzory były wyraźniejsze.

10. Piłka parzy

  Miejsce zabawy: podwórko, łąka, plaża

Odmiana popularnej zabawy w kolory. Wytłumacz maluchowi, że będziesz rzucać do niego piłkę, wymieniając jednocześnie nazwy różnych zwierząt. Kiedy powiesz słowo, które nie jest nazwą żadnego zwierzęcia, np. "stół" - piłka "parzy" i nie można jej łapać. Oczywiście musisz stać dość blisko dziecka, żeby mogło złapać piłkę. Możecie też siedzieć naprzeciwko siebie na trawie i toczyć piłkę - wtedy na hasło "stół" nie można jej w ogóle dotknąć.

11. Za głosem kukułki

  Miejsce zabawy: las lub park

Do tej ćwiczącej słuch zabawy zaproście tatę. Opowiedz maluszkowi o jednym z leśnych mieszkańców, kukułce. Wyjaśnij, że ukryjesz się w pobliżu (dziecko w tym czasie zostaje z tatą), ale będziesz kukaniem dawała znać o miejscu swego ukrycia. Maluch ma próbować cię znaleźć, podążając za głosem kukania. Musi to robić w ciszy, żeby słyszeć głos kukułki. Kiedy mama-kukułka już zostanie znaleziona, może z kolei ukryć się tata albo starsze dziecko.

12. Co słychać w lesie

  Miejsce zabawy: polana w lesie

Zatrzymajcie się na polanie i posłuchajcie odgłosów lasu. Na pewno usłyszycie szum sosen, śpiew ptaków, a może stukanie dzięcioła czy brzęczenie owada. Zachęć dziecko do naśladowania leśnych odgłosów - to świetne ćwiczenie kształcące mowę. Wiatr szumi: "sz, sz, sz", dzięcioł puka: "stuk - puk", drwale piłują drzewo: "zzz, zzz", kukułka kuka: "ku - ku".

13. Misio zgubisio

  Miejsce zabawy: park, niezbyt gęsty las, duże podwórko

Opowiedz maluchowi historyjkę o misiu, który zgubił się na spacerze i trzeba go znaleźć. Schowaj misia w wysokiej trawie, za pniem drzewa, w gałęziach niskich krzewów. Możesz podpowiadać dziecku, tak jak w zabawie w "ciepło - zimno". Kiedy Misio zgubisio się odnajdzie, zamieńcie się - teraz maluch będzie chował misia, a ty będziesz go szukać.

14. Po równiutkiej dróżce

  Miejsce zabawy: polna lub leśna ścieżka

Ta zabawa urozmaici wspólny spacer. Idąc z dzieckiem polną czy leśną ścieżką, wyrecytuj następujący wierszyk, pokazując jednocześnie ruchy, które trzeba wykonać.

Idą dzieci równą drogą

Po kamyczkach iść nie mogą,

Po kamyczkach hop, hop, hop,

Do dołeczka skok.

Jeśli na drodze leżą prawdziwe kamienie, możecie je wykorzystać, a jeśli na waszej dróżce nie ma dołeczka, zróbcie przysiad podparty.

15. Robinson i Piętaszek

  Miejsce zabawy: piaszczysta plaża

Jesteś Robinsonem kroczącym po plaży swojej bezludnej wyspy. Oczywiście masz swojego małego Piętaszka. Krok w krok idzie po twoich śladach. Żeby zabawa nie była zbyt prosta, urozmaicasz swój marsz: idziesz tyłem, na palcach, na piętach, stawiasz stopy do środka i na zewnątrz. Dziecko cię obserwuje i stara się naśladować twój krok.

16. Kamyk do kamyczka

  Miejsce zabawy: górski potok albo płytka kamienista rzeczka

W górskim strumyku woda jest wprawdzie bardzo zimna, więc lepiej się w nim nie kąpać. Ale poza lodowatą wodą jest w nim także mnóstwo kamyków, którymi można się świetnie bawić. Zbudujcie razem tamę wzdłuż strumyka. Pokaż maluchowi, jak z kamyków ułożyć koło, kwadrat czy trójkąt, razem możecie ułożyć nawet cały kamykowy obrazek. Będzie świetny, zwłaszcza jeśli są różnokolorowe!
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin