Ślub Mieszka z Dobrawą.doc

(27 KB) Pobierz
Anna Wala 1

Anna Wala                                                                                                                1.03.2011 Historia-Rybnik

 

 

Temat: Ślub Mieszka I z Dobrawą.

 

 

     W 965 roku doszło do małżeństwa pogańskiego władcy Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą, wówczas będącą już w wierze chrześcijańskiej. Małżeństwo to miało na celu potwierdzenie sojuszu Polski z Czechami, ale również ta decyzja maiła ogromne znaczenie dla całego kraju Mieszka, ponieważ chciał On trwale zjednoczyć całe państwo i z pewnością umocnić swoją pozycję jako jedyny władca.

Lecz aby tego dokonać Mieszko w 966 roku decyduje się przejść na wiarę chrześcijańską, która pozwala mu poszerzyć jego wpływy na zachód oraz wzmocnić bezpieczeństwo kraju.

     Z przekazów źródłowych kroniki Thietmara i Galla Anonima dowiadujemy się, że dużą rolę w podjęciu tej decyzji Mieszko zawdzięcza swojej żonie Dobrawie, która poprzez upór i nieustępliwość popchnęła męża w kierunku wiary.

     Jeśli tak było naprawdę to, dlaczego tak duży wpływ na poganina miała żona chrześcijanka? Czy to małżeństwo w ogóle było ważne?

       Według Thietmara Dobrawa już w chwili przybycia na dwór przyszłego męża posiadała plan, który miał na celu popchnięcie Mieszka w kierunku wiary. Miała ona kierować się podstępem, który najpierw mówił o stopniowym zdobyciu zaufania męża, zwiększeniu swoich wpływów na jego osobę by w końcowym etapie Mieszko przyjął wiarę w jednego Boga. Aby tego dokonać Dobrawa naruszyła czasowo zasady wiary chrześcijańskiej, pozornie godząc się na pogańskie obyczaje. Chcąc zdobyć posłuch u męża nie wstrzymywała się np. od jedzenia dań mięsnych czy udziału w hucznych ucztach w czasie Wielkiego Postu. Lecz jak pisze Thietmara Księżniczka działała w słusznej sprawie, która miała przynieść zyski dla wiary.

Kronikarz Gall Anonim w pewnym względzie podobnie tak, jak Thietmar ukazuje Dobrawę, która ma w stosunku do Mieszka pewien plan. Plan mający na celu chrystianizację męża. Lecz Anonim opisuje, że to właśnie Dąbrówka narzuca Mieszkowi swoje żądania i nakazuje Mu, aby porzucił pogańskie zwyczaje oraz przyjął chrzest. Dowiadujemy się też, że Mieszko bez żadnego sprzeciwu i wahania zamierzał się ochrzcić z nakazu małżonki, która podstępnie przymuszała go do tej decyzji.

A więc te cechy i sposoby powyżej opisanych manipulacji stosowanych przez Dobrawę skłoniły Mieszka do tak ważnej decyzji, którą było ochrzczenie państwa.

     Jeszcze jedną ważną kwestią jest rozważanie czy tak naprawdę małżeństwo Mieszka i Dobrawy było ważne? Jak już wiemy ślub odbył się rok wcześniej niż chrzest Mieszka co oznacza że Książe Polan był nadal poganinem który według nakazów swych pogańskich zwyczajów stosował wielożeństwo. A więc można stwierdzić fakt,

że podczas ślubu z Dobrawą Mieszko miał już pogańskie żony a Dobrawa była następną zdobyczą- tym razem chrześcijańską.

W mym rozważaniu pojawia się jeszcze aspekt dotyczący podstępu Dobrawy, który opisuje, Gall Anonim. Kronika podaje, że Dobrawa skonsumowała swoje małżeństwo z Mieszkiem dopiero po przyjęciu przez niego chrztu i nic nie było by w tym dziwnego gdyby nie fakt, że Dobrawa zataiła tą informacje przed ślubem i dopiero po uroczystych zaślubinach raczyła uświadomić męża o swoich poczynaniach.

Na podstawie znanych nam z kroniki Thietmara i Galla Anonima wydarzeń trudno wywnioskować czy ślub Mieszka i Dobrawy był ważny pod względem prawnym w tamtym okresie, ale możemy stwierdzić, że na pewno znaczył bardzo wiele ponieważ to właśnie przez zawarcia związku małżeńskiego dokonywały się ważne decyzje, które w większości decydowały o losach państwa.    

 

 

  

Zgłoś jeśli naruszono regulamin