Recytujemy wiersz pt. „W marcu”.doc

(56 KB) Pobierz

Joanna Budzyńska

PWiP, gr. B

Konspekt zajęć

 

Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie

Grupa: 5-latki

Nauczyciel prowadzący: Marianna Feller

 

Temat bloku: W marcu jak w garncu.

Temat dnia aktywności: Recytujemy wiersz pt. „W marcu”.

Temat do dziennika: Nauka wiersza pt. „W marcu” oraz wspólne jego recytowanie. Zabawa ruchowa pt. „Świeci słońce, pada deszcz”.

 

Cele ogólne:

- nauczenie na pamięć wiersza I Suchorzewskiej pt. „W marcu.

Cele operacyjne:

dziecko:

- recytuje z pamięci wiersz I. Suchorzewskiej pt. „W marcu”;

- wypowiada się na temat treści wiersza.

 

Metody:

- metody oparte na słowie: dyskusja;

- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza).

 

Środki dydaktyczne:

- woreczki, tamburyno;

- wiersz I. Suchorzewskiej pt. „W marcu”.

 

Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.

 

Czas trwania: 60 min.

 

Literatura:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy przebieg zajęć:

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

 

CZYNNOŚCI

UCZNIÓW

 

ŚRODKI

DYDAKTYCZNE

1.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);

- prośba o wybranie przez dzieci bajki;

- czytanie wybranej przez dzieci bajki;

 

- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.

2.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, prośba o rozłożenie przez dzieci woreczków na podłodze);

- prowadzenie ćwiczeń porannych:

(1) zabawa pt. „Omiń woreczki”;

 

 

 

 

(2) zabawa pt. „Woreczek pokazuje…” (wypowiadanie komend, np.: „woreczek pokazuje głowę!”);

- wprowadzanie dzieci w błąd (wypowiadanie oraz wskazywanie innych części ciała);

(3) zabawa pt. „Nie zgub woreczka”;

 

 

 

 

 

(4) zabawa pt. „Podrzuć i złap”;

 

 

(5) zabawa pt. „Przeskocz woreczek”;

 

 

(6) zabawa pt. „Zmień miejsce”;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- czynności organizacyjne (prośba o odłożenie woreczków).

3.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);

- czytanie dzieciom wiersza pt. „W marcu”;

 

- rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza;

- zapoznanie dzieci z ich zadaniem (nauczenie się wiersza na pamięć);

- prośba dzieci o powtarzanie kolejnych, czytanych fragmentów wiersza (kilkakrotnie);

- prośba o samodzielne mówienie kolejnych, zapamiętanych zwrotek wiersza;

- (po opanowaniu całego wiersza) prośba o zaprezentowanie przez wszystkie dzieci nauczonego wiersza (pomoc w mówieniu wiersza);

- prośba o ostatnie, wspólne zarecytowanie całego wiersza.

4.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, podzielenie dzieci na połowę);

- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Świeci słońce, pada deszcz”.

- granie na tamburynie oraz wydawanie komend: „Świeci słońce!” i „Pada deszcz!”.

 

 

- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;

- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;

- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;

- dzieci odpowiadają na stawiane przez niego pytania.

 

 

 

- dzieci stają w rozsypce na dywanie oraz rozkładają swoje woreczki na podłodze;

 

 

 

 

- dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna, omijając rozłożone na podłodze woreczki. Na przerwę, przykucają obok wybranego woreczka;

- dzieci wskazują woreczkiem trzymanym w ręce różne części ciała, których nazwy wypowiada i pokazuje nauczyciel;

 

 

 

- dzieci poruszają się po sali w różnych kierunkach, wykonując pięć kroków z woreczkiem na głowie. Co pewien czas przykucają, wstają i zmieniają kierunek ruchu;

- dzieci chodzą po sali, podrzucając i łapiąc woreczki dwoma rękami, a następnie jedną;

- dzieci przeskakują przez woreczek leżący na podłodze, do przodu, do tyłu i na boki;

- dzieci maszerują w rytm tamburyna w przeciwnych kierunkach, w dwóch współśrodkowych kołach. Na przerwę w grze, zatrzymują się i zamieniają woreczkami i miejscami z dzieckiem stojącym naprzeciwko. Utrzymują kierunek ruchu (koło wewnętrzne w lewo, zewnętrzne w prawo);

- dzieci odkładają woreczki na swoje miejsce.

 

 

- dzieci siadają w kole na dywanie;

 

- dzieci uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela;

- dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat wysłuchanego wiersza;

 

 

- dzieci kilkakrotnie powtarzają kolejne, czytane przez nauczyciela fragmenty wiersza;

- dzieci samodzielnie mówią kolejne, zapamiętane zwrotki wiersza;

 

- dzieci kolejno recytują nowo zapamiętany wiersz;

 

 

 

 

- wszystkie dzieci wspólnie z nauczycielem recytują wiersz.

 

- dzieci rozstawiają się na dywanie w dwóch grupach;

 

 

- połowa dzieci naśladuje parasole, które rozstawiają się po całej sali z wyciągniętymi wysoko przed siebie rękami; druga połowa dzieci słysząc dźwięk tamburyna oraz komendę nauczyciela: „Świeci słońce!” – biegają po całej sali. Gdy dźwięk tamburyna ucichnie, a dzieci usłyszą komendę: „Pada deszcz!” – natychmiast muszą skryć się pod którymś parasolem. W tym momencie jeden z parasoli staje się biegającym dzieckiem, a zabawa toczy się dalej, jednak osoba, której podczas deszczu zabraknie parasola odpada z gry, a kolejny z parasoli staje się dzieckiem, itd, aż do momentu, gdy zabawę wygra jedna osoba.

 

 

 

 

- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).

 

 

 

 

 

 

 

 

- woreczki, tamburyno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- wiersz pt. „W marcu”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- tamburyno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………

ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego

- 1 -

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin