Zapoznanie uczniów z tańcem ludowym – polonezem. Wskazanie regionów, w których polonez występuje lub występował. Omówienie rytmów charakterystycznych dla poloneza. Wspólne poznanie piosenki Kole naszych okien i jej zaśpiewanie przy akompaniamencie nauczyciela. Zabawy muzyczne związane z polonezem. Wysłuchanie poloneza Pożegnanie ojczyzny Michała Ogińskiego oraz Poloneza As – dur Fryderyka Chopina. Umiejętne granie rytmu polonezowego na instrumentach perkusyjnych.
Uczeń potrafi:
Metoda pogadanki oraz aktywna metoda pracy z uczniem – percepcja i odtwarzanie muzyki poprzez własne wykonanie na instrumentach perkusyjnych oraz za pomocą śpiewu. Aktywne zabawy muzyczne.
1. Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4 – 6.
a) Fryderyk Chopin – Polonez As- dur.
b) Michał Kleofas Ogiński – Pożegnanie ojczyzny.
1. Sprawdzenie obecności.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Wspólne zaśpiewanie piosenki poznanej na ostatniej lekcji.
4. Podanie tematu do zeszytu.
(10 min)
· Notatka:
Polonez - polski taniec w tempie umiarkowanym, o metrum 3/4. Pierwowzorem poloneza był XVII-wieczny taniec pieszy (chmielowy), który w następnym stuleciu przyjął nazwę taniec polski i stał się tańcem wykonywanym na dworach szlacheckich.Nazwę polonez uzyskał w końcu XVIII w. Pierwszym znanym kompozytorem, który tworzył ten rodzaj muzyki, był Michał Kleofas Ogiński, twórca formy poloneza z częścią środkową o nazwie trio.
Kompozytorem najwybitniejszych stylizacji polonezowych był Fryderyk Chopin. Wczesne jego polonezy mają formę 3-częściową z triem, późniejsze są poematami fortepianowymi o rozbudowanej formie (Polonez-Fantazja As-dur op. 61).
W drugiej połowie XIX wieku Stanisław Moniuszko włączył polonezy do swych oper. Komponowali je również: Henryk Wieniawski (polonezy na skrzypce i fortepian), Franciszek Liszt (polonezy na fortepian), Z. Noskowski (Polonez elegijny na orkiestrę).
2. Metodą aktywizującą uczniów - zabawy muzyczne „Rytmiczny polonez”. Zabawa polega na ponownym wysłuchaniu Poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego i rytmicznym uderzaniu w instrumenty perkusyjne trzech równych wartości w takcie, z tym, że każda część taktu na innym instrumencie.
3. Przy akompaniamencie fortepianu lub instrumentu należącego do nauczyciela, nauczenie się piosenki Kole naszych okien i jej zaśpiewanie.
4. Wysłuchanie Poloneza As – dur Fryderyka Chopina. Omówienie utworu i metodą pogadanki, opisanie uczuć, jakie wywołuje w uczniach Polonez As – dur Chopina.
(25 min)
Zaśpiewanie piosenki poznanej na lekcji, z podziałem na role. Pierwszą zwrotkę śpiewają dziewczynki, drugą - śpiewają chłopcy. Wykorzystanie instrumentów perkusyjnych jako akompaniatorów.
Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4-6.
Najważniejsze zagadnienia związane z tematem lekcji Narodowe tańce polskie – polonez.
Na podstawie podręcznika lub innego źródła, wymień utwory, które pisał Fryderyk Chopin, nawiązujące do polskich tańców.
klatek07