ROZ10P.DOC

(219 KB) Pobierz
Komunikaty błędów (Error Messages)

Rozdział dziesiąty : Komunikaty błędów     Strona 61

Komunikaty błędów  Kontrolera Osi/Wrzeciona

Komunikaty błędów CNC

 

ABSOLUTE MODE REQIURED AT N=

(Tryb absolutny wymagany przy n=) :

CNC musi znajdować się w trybie G90 (absolutnym) podczas wykonywania wszystkich funkcji testujących. Funkcja L9101 jest zaprogramowana w trybie G91 (wzrostowym).

 

AMPLIFIER FAULT ON AXIS

(Defekt wzmacniacza osi):

Ten błąd pojawia się przy włączonym zasilaniu, kiedy urządzenie nie może wykryć osi, na której powinna zostać wykonana operacja. Zdarza się taktak często, kiedy oś A nie jest używana i zainstalowano atrapę wtyczki układu końcowego. Jeżeli zainstalowano atrapę wtyczki układu końcowego ten komunikat można pominąć.

W przypadku pojawienia się tego komunikatu dla pozostałych osi (X, Y lub Z) należy odłączyć zasilanie, aby sprawdzić, czy przekaźnik przeciążenia silnika nie włączył się. Następnie należy włączyć z powrotem zasilanie. Jeżeli komunikat pojawi się ponownie, należy zanotować numer komunikatu i skontaktaktować się z działem obsługi.

Przeładowanie przekaźników można rozpoznać na podstawie białych przycisków kasujących. Znajdują się one w obu obudowach urządzenia sterującego. W celu wykasowania przekaźnika należy nacisnąć biały przycisk.

Ten komunikat może również pojawić się po naciśnięciu przycisku EMERGENCY STOP (stop awaryjny). Należy wówczas zwolnić ten przycisk i nacisnąć przycisk JOG, co spowoduje wykasowanie wzmacniaczy. (Naciśnięcie przycisku EMERGENCY STOP (stop awaryjny) powoduje odłączenie wzmacniaczy osi). Dlatego też ten komunikat pojawia się, kiedy przycisk STOP jest wciśnięty.

 

ARM MUST BE LEFT

(Ramię musi być po lewej)

Przed zmianą palety ramię musi znajdować się maksymalnie po lewej stronie, a paleta musi być umieszczona na stole. W tym czasie następuje odczyt sprzężenia zwrotnego na ramieniu.

 

ARRAY EXCEEDS ALLOWABLE NUMBER

(Płytka przekracza dozwoloną liczbę).

Ten komunikat pojawia się, kiedy liczba na tablicy przekracza wartość dopuszczalną. Wartość ta różni się w zależności od zmiennej. Np. dopuszczalne jest H(99), natomiast H(102) jest niedopuszczalne.

 

ATCATC FAILURE :

(Defekt ATCATC)

Sprawdź, czy oś Z została prawidłowo ustawiona podczas bazowania wstępnegopierwszego rozruchu. Automatyczny zmieniacz narzędzi nie zareagował prawidłowo na komendę M6 lub TC,1. Wyłącz i włącz maszynę. Jeżeli to nie daje pożądanego rezultatu, należy sprawdzić bezpieczniki. Należy sprawdzić bezpieczniki F5, F6, F7 i F8 oraz, czy wyłączniki 1 i 2 ( jeżeli taktakie występują) nie wyłączyły się samoczynnie.

ODŁĄCZ ZASILANIE PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO SPRAWDZANIA BEZPIECZNIKÓW, PRZEKAŹNIKÓW LUB WYŁĄCZNIKÓW.

Jeżeli nie otrzymano pożądanego rezultatu, należy skontaktaktować się z działem obsługi. Jeżeli komunikat ten pojawia się razem z głowicą w wysuniętej pozycji, może to oznaczać, że czujniki wysunięcia głowicy działają nieprawidłowo. Należy skontaktaktować się z działem obsługi.


ATCATC TURRET FAILURE

(DEFEKT GŁOWICY AZNATC)

              Sprawdź, czy oś Z została prawidłowo ustawiona podczas bazowaniapierwszego rozruchu. Następnie sprawdź, czy między osłoną a głowicą nie znajduje się jakieś ciało obce. Jeżeli taktakowe nie występuje, może to oznaczać, że czujniki obrotów głowicy działają nieprawidłowo. Należy sprawdzić bezpieczniki F5, F6, F7 i F8 oraz, czy wyłączniki 1 i 2   jeżeli taktakie występują) nie wyłączyły się samoczynnie.

ODŁĄCZ ZASILANIE PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO SPRAWDZANIA BEZPIECZNIKÓW, PRZEKAŹNIKÓW LUB WYŁĄCZNIKÓW.

             

AtcATC WILL NOT MOVE TO POSITION

(AZNATC nie przesunie się do pozycji):

Sprawdź, czy oś Z została prawidłowo ustawiona podczas bazowejpierwszego rozruchu. Dokonano próby wymiany narzędzia, jednak z jakiejś przyczyny głowica nie może przejść całej drogi do wrzeciona. Należy sprawdzić ścieżkę wrzeciona na drodze do głowicy. Czasem na drodze głowicy mogą znaleźć się wióry, które powodują jej zatrzymanie.

Po pojawieniu się tego komunikatu, należy zastosować komendę SETCS, następnie komendę HO, które spowodują, że narzędzie wróci do pozycji bazowejpierwszego rozruchu. Istotne jest, aby sprawdzić, czy wskaźniki na osiach są wyrównane. Jeżeli nie są należy przesunąć stół taktak, aby były wyrównane. Należy zastosować komendę CS i odpowiedzieć taktak (Y) na pytanie “move to home?” (wrócić do pozycji wyjściowej?). Spowoduje to przesunięcia narzędzia do pozycji wyjściowej i umożliwi operatorowi ponowne rozpoczęcie wykonywania programu w trybie AUTO.

Możliwe jest również, że defekt wystąpił na czujniku wysunięcia.

Należy sprawdzić bezpieczniki F5, F6, F7 i F8 oraz, czy wyłączniki 1 i 2   jeżeli taktakie występują) nie wyłączyły się samoczynnie.

 

ODŁĄCZ ZASILANIE PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO SPRAWDZANIA BEZPIECZNIKÓW, PRZEKAŹNIKÓW LUB WYŁĄCZNIKÓW.

 

ATTEMPTED DIVISION BY ZERO

(Podjęto próbę podzielenia przez zero)

              W makroinstrukcji podjęto próbę podzielenia przez zero.

 

ATTEMPTED SQR OF A NEGATIVE NUMBER:

(Podjęto próbę wyciągnięcia pierwiastka kw. z liczby ujemnej):

W makroinstrukcji podjęto próbę wyciągnięcia pierwiastka kw. z liczby ujemnej.

 

ATTEMPT TO CHANGE CRC SIDE WITHOUT G40 AT N=

(Podjęto próbę zmiany strony kompensacji promienia frezu bez G40 dla n=):

Ten komunikat pojawi się, w przypadku podjęcia próby przełączenia G41 na G42 lub odwrotnie w ruchu liniowym. Przełączanie taktakie jest dopuszczalne podczas interpolacji kołowej.

 

ATTEMPT TO CHANGE TOOL WHILE IN CRC MODE, N=

(Podjęto próbę zmiany narzędzia w trybie kompensacji promienia frezu, n=)

Ten komunikat pojawi się, kiedy w programie wystąpiło G41 lub G42, kod G40 nie pojawił się przed kodem M6. G40 nie może znajdować się w tej samej linii, co M6. M6 nie odwołuje trybu kompensacji promienia frezu.

 

ATTEMPT TO SWITCH PLANE DURING CRC:

(Podjęto próbę zmiany płaszczyzny w trybie kompensacji frezu (CRC):

G40 musi być aktywne (Włączony tryb kompensacji promienia frezu)  podczas zmiany płaszczyzny. Domyślny wybór płaszczyzny to G17. Jeżeli CRC jest aktywne i został podany kod zmiany na inną płaszczyznę (G17, G18, G19), ten komunikat pojawi się w bloku, w którym nastąpił wybór płaszczyzny. G40 musi być aktywne podczas zmiany płaszczyzny.

 

AXIS CONTROLLER DOES NOT RESPOND DURING POWER UP SEQUENCE: (Kontroler osi nie odpowiada podczas sekwencji zasilania):

Oznacza to, że występuje problem   pomiędzy płytką CPU (1400) i kontrolerem osi (1010). Należy zanotować numer błędu i skontaktaktować się z działem obsługi.

 

AXIS CONTROLLER DOES NOT RESPOND TO NC:

(Kontroler osi nie odpowiada na nc):

Oznacza to, że występuje problem pomiędzy płytką CPU (1400) i kontrolerem osi (1010). Należy zanotować numer błędu i skontaktaktować się z działem obsługi.

 

AXIS DATA IS STALLED

(Zatrzymany przekaz danych osi):

Ten komunikat pojawia się w przypadku wystąpienia problemów podczas przekazywania danych pomiędzy kartą 1030 a 1010. Nie oznacza to poważnych problemów i należy powiadomić dział obsługi, jeżeli komunikat ten będzie się powtarzał. Należy zanotować numer błędu.

 

AXIS DOES NOT RESPONDE

( Oś nie odpowiada):

Oznacz to problem z kartą 1010 dla danej osi. Należy wyłączyć i włączyć urządzenie, a w przypadku powtórzenia się komunikatu, skontaktaktować z działem obsługi.

 

AXIS FAULT(S) AS FOLLOWS:

(Następujące defekty osi):

Ten komunikat pojawia się podczas, gdy przycisk EMERGENCY STOP (stop awaryjny) jest wciśnięty, przekaźnik przeciążenia silnika samoczynnie się wyłączył lub urządzenie znajduje się w trybie stopou awaryjnego. Należy zanotować komunikat i numer błędu i skonsultować się z działem obsługi.

Należy zwolnić przycisk stopu awaryjnego i nacisnąć przycisk JOG, co spowoduje wykasowanie ustawień maszyny. Jeżeli wykasowanie nie nastąpiło należy skonsultować się z działem obsługi.

Jeżeli stop awaryjny jest wyłączony, należy wyłączyć maszynę i nacisnąć przycisk kasowania przekaźników przeładowanego silnika, aby sprawdzić, czy były one wyłączone. Przeładowanie przekaźników można rozpoznać na podstawie białych przycisków kasujących. Znajdują się one w obu obudowach urządzenia sterującego. W celu wykasowania przekaźnika należy nacisnąć biały przycisk.

W momencie, kiedy urządzenie z jakiegoś powodu samo się wyłącza, automatycznie przechodzi do trybu zatrzymania awaryjnego. W taktakim przypadku należy za pomocą przycisku JOG przesunąć narzędzie z pozycji, w której się zatrzymało do pozycji wyjściowej.

Defekt osi pojawia się również w momencie zatrzymania awaryjnego, ponieważ jest odcinane zasilanie od każdego z serwowzmacniaczy osi ze względów bezpieczeństwa. Następuje wówczas analiza sytuacji i pojawia się komunikat o defekcie wzmacniaczy jako efekt braku zasilania.

 

AXIS OVERFLOW

(Przeciążenie osi):

Kontroler osi wykrył przeciążenie. Należy odłączyć zasilanie na głównym wyłączniku, odczekać 10 sekund i włączyć zasilanie. W przypadku powtórzenia się komunikatu, skontaktaktować z działem obsługi.

 

BAD CIRCLE OR MISSING G AT N

(Niewłaściwy okrąg lub brakTAK  w N):

Oznacza to niewłaściwą pozycję wyjściową dla okręgu, niewłaściwą pozycję końcową lub nieprawidłowy opis położenia środka łuku w stosunku do pozycji wyjściowej. Może to również oznaczać, że okrąg jest zaprogramowany jako bezwzględny lub wzrostowy, a kody G90 i G91 są nieprawidłowe.

 

BAD DATA OR NO TOOL DIA

(Niewłaściwe dane lub brak średnicy narzędzia):

Ten błąd oznacza, że w programie nie występuje słowo H (dla formatu 1) lub słowo D (dla formatu 2). Jeżeli do programu wprowadzono promienie noży (CRC) lub standardowe podprogramy, należy określić słowa H lub D.  

Błąd ten może również pojawić się, jeżeli nie wprowadzono żadnej średnicy do tabeli narzędzi przy jednoczesnym zastosowaniu standardowego podprogramu L94NN, L95NN, L9601, L9801, L9901. Wartości średnic muszą być wprowadzone.

Przy zastosowaniu standardowego podprogramu wierszującego grawerującego (L9201) głębokość Z i zmienna R2 muszą być zawarte w danej linii. Patrz: Instrukcja użytkownika w celu wpisania poprawnego formatu. Jeżeli zmienna R0 nie jest określona, przyjmuje się ją jako R0+0. Jeżeli zmienna R1 nie jest określona przyjmuje się ją jako R1+1.

 

BAD FIXTURE NO.

(Niewłaściwy numer uchwytu)

Uchwyty są ponumerowane od E1 do E48. Komunikat o błędzie pojawia się, jeżeli numer uchwytu jest większy niż 48. W formacie drugim zastosowane są oznaczenia G54-G59 i E6-E48.

 


BAD INTERPOLATION TYPE AT N

(Niewłaściwy rodzaj interpolacji w N)

Należy sprawdzić, jaki rodzaj ruchu ma odbyć się w tym bloku. G1, G2 i G3 to kody interpolacji, G1 to ruch liniowy, a G2 i G3 to ruchu po okręgu.

 

BAD R FIELD

(Niewłaściwe pole R)

Ten komunikat pojawia się, jeżeli R0 zostało wpisane nieprawidłowo z klawiatury lub portu RS232. Na przykład: wpisanie RO (litera O) lub nie wpisanie 0 (cyfra 0) ( R-.05 jest dopuszczalne, R.05 lub R+.05 nie są dopuszczalne).

Linię należy poprawić na CNC lub poprawić ją w edytorze i na nowo przesłać program.

 

BAD R1 USING L91 AT N

(Niewłaściwe R1 przy zastosowaniu L91 w N)

Parametr R1 nie wystąpił w bloku zawierającym L9101 lub jego wartość jest nieprawidłowa. Dla L9101 występuje 9 możliwych funkcji zdefiniowanych przez parametr R1: R1+1 do R1+9.

 

BAD T WORD AT N

(Niewłaściwe słowo T w N)

Ten komunikat może pojawić się podczas wykonywanie komendy SUM. Oznacza on, że wartość słowa T jest większa niż zdolność zmieniacza narzędzi.

 

 


BAD Z OR R0 IN CANNED CYCLE CALL, N

(Niewłaściwe z lub R0 dla stałego cyklu)

Ten błąd występuje w związku z niewłaściwą pozycją płaszczyzny R w stosunku do pozycji osi Z podczas rozpoczynania stałego cyklu.

              Problem:

1) Płaszczyzna R znajduje się powyżej płaszczyzny I

2) Płaszczyzna R znajduje się poniżej końcowej głębokości Z

3) Końcowa głębokość Z znajduje się powyżej płaszczyzn I lub R.

Rozwiązanie problemów:

Sprawdź, czy program posiada właściwy tryb pozycjonowania (G90 lub G91) oraz, czy przecinki dziesiętne znajdują się we właściwych miejscach.

Uwaga: Kod H może nie występować w programie.

 

CALCULATED RADIUS ERROR OF

(Wyliczony błąd promienia dla)

Ten błąd pojawia się prawdopodobnie z powodu braku lub niewłaściwego miejsca kodów G90 lub G91. (przykład: Podanie bezwzględnej pozycji w trybie przyrostowym). Należy również sprawdzić punkt końcowy, pozycję początkową i środek łuku (I,J i K) lub promień.
Ten komunikat nie pojawia się w trybie Auto, jedynie podczas wykonywania komendy SUM (SU).

CANCEL CRC BEFORE G50.1 LUB G51.1 DT N
(Odwołanie trybu kompensacji promienia frezu przed G50.1 lub G51.1 w N)
Przed zastosowaniem trybu kompensacji promienia frezu  należy odbić lustrzanie osie (G51.1). Również przed odwołaniem odbicia lustrzanego (G50.1) należy wyłączyć tryb kompensacji promienia frezu (G40).

CANCEL CRC BEFORE N
(Odwołanie tryb kompensacji promienia frezu  przed N)
Wymagany jest kod G40, aby odwołać promień noża przed wyświetleniem numerów linii. Patrz: rozdział dot. promienia noża.

CANCEL Z AXIS MIRROR BEFORE TOOL CHANGE AT N
(Odwołanie lustrzanego odbicia osi przed wymianą narzędzia dla N)
              Przed M6 musi pojawić się w osobnej linii kod G50.1.

CANNOT RETURN FROM SUBPROGRAM OR SUBROUTINE, CALLING LINE CANNOT BE FOUND
(Nie ma możliwości powrotu z podprogramu, linia wywołująca nie może zostać odnaleziona)
Jest   to komunikat o błędzie edycji. Linia wywołująca program została wykasowana lub nie może zostać odnaleziona.

CANNOT START DIRECTLY IN A SUBPROGRAM
(Nie można rozpoczynać od podprogramu)
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin