ROZ11P.DOC

(36 KB) Pobierz
Układy współrzędnych (Coordinate Systems)

Rozdział jedenasty : Układy współrzędnych     Strona 5

Układy współrzędnych (Coordinate Systems)

 

Układ współrzędnych Urządzenia (Machine Coordinate System-MCS)

 

              Początek układu współrzędnych urządzenia (Machine Coordinate System-MCS) nazywany jest pozycją bazową (Cold Start Position). Pozycja bazowa (początek) osi Z jest pozycją zmiany narzędzi. Zastosowanie kodu G53 powoduje przesunięcie urządzenie do zaprogramowanej pozycji w układzie współrzędnych (MCS). Instrukcja G53 X0 Y0 zawsze powoduje powrót urządzenia do pozycji w układzie współrzędnych maszynowych (MCS).

Jeżeli nie jest stworzony układ współrzędnych oprzyrządowania (Tooling Machine System-TMS) obrabiarka (CNC) wykorzystuje układ współrzędnych urządzenia do wykonania polecenia G28, ustalenia długości narzędzia (tool length offsets) i komendy HO. Funkcja zmiany nar

Strona: 1
 

zędzia (M6) pozycjonuje automatycznie oś Z w początku układu współrzędnych urządzenia przed wykonaniem wymiany narzędzia.

 

Układ współrzędnych Oprzyrządowania (Tooling Machine System-TCS) -

- pozycja bazowa (Home)

 

              Układ współrzędnych oprzyrządowania (Tooling Machine System-TCS) jest ustalony w zerowych pozycjach X, Y, Z, A, B. Polecenia SET(axis) lub SETH są służą do ustalenia tych pozycji (patrz rozdział 8). Oś Z jest zwykle pozycjonowana dla bezpieczeństwa w początku układu współrzędnych maszyny (pozycja bazowa). Po uruchomieniu komendy SETH pozycje osi są wyświetlone na monitorze jako ZERO. Długości narzędzi (tool length offsets) są mierzone w układzie współrzędnych oprzyrządowania. Układ współrzędnych oprzyrządowania pozwala operatorowi dostosować wszystkie ustawienia (offsets) równocześnie. Operator może przemieszczać oś Z w górę i dół oraz wykonać SETZ do wykonania wszystkich ustawień (offsets).

Ustawienia lokalnych układów współrzędnych dokonywane jest w układzie współrzędnych oprzyrządowania (Tooling Machine System-TCS).

 

              Osie są pozycjonowane w początku układu współrzędnych, gdy programista użyje instrukcji G28. Domyślnie układ współrzędnych oprzyrządowania (TCS) jest układem współrzędnych urządzenia (MCS) (Pozycja bazowa).

 

              Komendy : SETCS oraz HO służą do „przejścia” z układu współrzędnych lokalnych (TCS) do układu współrzędnych urządzenia (MCS).

 

Ustawienia lokalnych układów współrzędnych (fixture offsets)

 

              Ustawienia lokalnych układów współrzędnych służą do ustawienia pozycji bazowych części w sposób odmienny niż w układzie współrzędnych globalnych (TCS). Możliwość jest najczęściej używana do ustawiania pozycji początkowej dla operacji na częściach wykonywanych wielokrotnie. Można również ustalać część pozycji wymiany w układzie współrzędnych oprzyrządowania (TCS) oraz część pozycji początkowych za pomocą położenia uchwytów. Ustawienia uchwytów specjalnych daje użytkownikowi możliwość do indywidualnego ustalenia każdego uchwytu. Po ustaleniu TCS podczas procedury ustalenia zadania (job setup procedure) położenia (opisane za pomocą : X, Y i Z) do 24 uchwytów mogą być ustalone w Tabeli Układów Lokalnych (Fixture Offset Table). Każde położenie jest zgodne z układem współrzędnych globalnych (TSC) (początkiem układu współrzędnych (pozycją bazową). Szczegóły dotyczące ustawienia uchwytów patrz rozdział 8, komenda FO. Programista odnosi się do każdego ustawienia używając słowa E; E1 odnosi się do ustawienia#1, E2 do ustawienia #2, itd. Używając komend G54-G59 można również odnieść się do ustawień uchwytów 1-6; G54 w odniesieniu do uchwytu #1, G55 do #2. itd.

 

              Programowanie ustawienia układów współrzędnych w Formacie 1, bez używania słów (komend) przesunięć, powoduje przesunięcie osi do bieżącej, wyrażonej w wartościach bezwzględnych, pozycji wyszczególnionego uchwytu. Programując, jak w Formacie 2 przesunięcie do uchwytu nie jest wykonane dopóki nie podane są słowa X, Y bądź Z. Przesunięcie osi może być użyte w bloku zawierającym kod ustawienia uchwytu bądź w następnym.

 

 

Przykłady :

 

              N1 O1

              N2 G90 G0

              N3 E1 X0 Y0

              N4 G0 X1.0 Y0

              N5 E2 X0 Y0

              N6 X1.0 Y0

              N7 E0 X0 Y0

 

     Format 1

 

Blok #2 powoduje przesunięcie o ilość wielkość podaną przez ustawienie (offset) #1

Blok #3-4 pozycjonuje w X1. i Y-1 w stosunku do uchwytu #1

Blok #5 powoduje przesunięcie do X1. i Y-1 w stosunku do uchwytu #2

Blok #6 pozycjonuje w X0 i Y0 uchwytu #2

Blok #7 kasuje ustawienie uchwytu #2 wracając osie do układu współrzędnych               oprzyrządowania TCS.

 

     Format 2

 

Blok #2 rejestruje ustawienie #1 bez przesuwania osi

Blok #3 pozycjonuje jedynie oś X w 1” w odniesieniu do uchwytu #1

Blok #4 pozycjonuje oś Y w -1” w odniesieniu do uchwytu #1

Blok #5 rejestruje ustawienie #2 bez przesuwania osi

Blok #6 pozycjonuje osie X i Y w zerze pozycji uchwytu #2

Blok #7 kasuje ustawienie uchwytów. Kasuje wszystkie ustawienia uchwytów                             za pomocą kodu E0.

 

 

 

 

 

 

Układ współrzędnych programu (Program Coordinate System-PCS)

 

 

              Układ współrzędnych programu (Program Coordinate System-PCS) jest ustalany przez programistę w dogodnym miejscu w zależności od obrabianego przedmiotu i uchwytu. Domyślnie układ współrzędnych programu (PCS) jest układem współrzędnych oprzyrządowania (TCS). Układ współrzędnych programu (PCS) jest ustalany przez użycie kodów G92 (ustawienie wyrażone w wartościach bezwzględnych) lub G52 (przesuniecie układu współrzędnych w części programu. Jeżeli programista zna położenie układu współrzędnych oprzyrządowania, operator może użyć kodu G92 wraz ze słowami wymiarowymi, do ustalenia układu współrzędnych programu (PCS). Kod G92 jest używany do ustalenia z bieżącego położenia, początku układu współrzędnych (położenia pozycji bazowej). Używając G92, po powrocie do początku układu współrzędnych (G28), komenda G92 powinna być przerwana. Wykonane jest to przez przesunięcie do początku układu współrzędnych oprzyrządowania (TCS) i kod G92 X0 Y0. Polecenie G52 służy do przejścia z bieżącego początku układu współrzędnych (pozycji bazowej) do układu współrzędnych wyrażonego w wartościach bezwzględnych.

 

Przykład :

 

              Materiał ma grubość jednego cala - 12” X 12”. Układ współrzędnych oprzyrządowania (TCS) jest ustawiony w rogu materiału (X minus Y plus). Pożądany układ współrzędnych programu (PCS) znajduje się w środku materiału.

 

              N1 G0 G90 S2000 M3 X0 Y0 

                                          - pozycjonowanie w układzie współrzędnych oprzyrządowania 

              N2 H1 M7 Z.1

              N3 G92 X-6. Y6. - ustalenie układ współrzędnych programu w środku

              N4 X2. Y3.

 

 

 


              Blok #1 ustala bieżącą pozycję w układzie współrzędnych oprzyrządowania 

              Blok #3 ustala układ współrzędnych programu w środku materiału. Nie występuje żaden ruch urządzenia.

              Blok #4 przesuwa oś X do 2. z układu współrzędnych programu (PCS) oraz do 8. z układu współrzędnych oprzyrządowania (TCS) (to jest ta sama pozycja). Oś Y jest przesuwana do 3. z PCS oraz do -3 z TCS (ta sama pozycja). Kiedy jest ustalony układ współrzędnych programu programista może zmieniać tryb liczb z wartości bezwzględnych (G90) na wartości względne (G91) bez oddziaływania na układ współrzędnych programu (PCS). Polecenie G28 powoduje powrót urządzenia do początku układu współrzędnych oprzyrządowania.

 

Przykład :

 

              Materiał ma grubość jednego cala - 12” X 12”. Układ współrzędnych oprzyrządowania (TCS) jest ustawiony w rogu materiału (X minus Y plus). Pożądany układ współrzędnych programu (PCS) znajduje się w środku materiału.

 

              N1 G0 G90 S2000 M3 X0 Y0

                            - pozycjonowanie w układzie współrzędnych oprzyrządowania 

              N2 H1 M7 Z.1

              N3 G52 X6. Y-6. - ustalenie układ współrzędnych programu w środku

              N4 X2. Y3.

 

              Blok #1 ustala bieżącą pozycję w układzie współrzędnych oprzyrządowania 

              Blok #3 ustala układ współrzędnych programu w środku materiału. Nie występuje żaden ruch urządzenia.

              Blok #4 przesuwa oś X do 2. z PCS oraz do 8. z TCS (to jest ta sama pozycja). Oś Y jest przesuwana do 3. z PCS oraz do -3 z TCS (ta sama pozycja). Kiedy ustalony jest układ współrzędnych programu programista może zmieniać tryb liczb z wartości bezwzględnych (G90) na wartości względne (G91) bez oddziaływania na układ współrzędnych programu (PCS). Komenda G52 jest kasowana przez kod G52 X0 Y0. Maszyna powraca do układu współrzędnych oprzyrządowania (TCS) w następnej linii zawierającej słowa przesunięcia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin