Homar gotowany
Składniki na 2 porcje:
pół łyżeczki soli
średni żywy homar
Zagotuj około 2 l osolonej wody. Włóż homara do wrzątku głową w dół. Po 2-3 minutach nieco zmniejsz ogień, po 5 zaś zdejmij garnek z ognia, przykryj i odstaw na około 15 minut.
Wyjmij homara z wywaru. Możesz podawać go bez szczypiec, przekrojonego wzdłuż. Każdy sam wyjmuje wtedy dla siebie mięso.
Szczypce odłam zaraz przy korpusie. Wyprostuj ogon, połóż homara na deseczce i przytrzymaj głowę. Ciężki nóż przyłóż pośrodku do wgłębienia w korpusie i natnij. Mocno przyciskając nóż przepołów ogon wzdłuż aż do płetw.
Obróć homara wokół własnej osi. Przytrzymaj ręką rozkrojony ogon i przedziel także pierś i głowę. Z obu części wyjmij znajdujące się w korpusie wnętrzności (żołądek i wątrobę). Ostrożnie usuń przewód pokarmowy z ogona.
Aby wyjąć mięso ze szczypiec, kładź po kolei szczypce tak, by przyrośnięta do nich część homara mocno przylegała do deseczki. Nożem przekrój odnóża i odrąb od szczypiec. Nadłam małe ruchome szczypce i oderwij razem z chrząstką. Przytrzymaj szczypce u góry, postaw na węższym boku i natnij nożem na głębokość kilku milimetrów. Odwrócić szczypce i natnij także z drugiej strony. Ułóż szczypce płasko na deseczce, przytrzymaj i natnij na wysokości wgłębienia. Odłam dolną część pancerzyka szczypiec i zdejmij. Teraz możesz już z łatwością wyjąć mięso ze szczypiec.
Homar smakuje najlepiej, gdy jest całkiem świeży. Podaje się go z majonezem i z bagietką.
aanniiaaa91